Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάλογος για τις Αμοιβές του νέου νόμου περί Αυθαιρέτων 2011


Recommended Posts

Συνάδελφοι,είναι και το πειθαρχικό του ΤΕΕ..Μέχρι ποιά έκπτωση αμοιβής θα δεχθεί?Αλλοι λένε 20%,αλλοι 50% επι της νόμιμης=1570 ευρω.

 

ευχαριστώ.

 

Χμμμ... δε νομίζω!!! ...Κάποιες περιπτώσεις πειθαρχικού που διάβασα, έβγαλαν "λάδι" κάποια βαριές για μένα περιπτώσεις. Τώρα με τον 4014, πιστεύω εάν κλιθούν κάποιοι, θα είναι τα "μικρά ψάρια"...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδερφε είσαι στην Αθήνα, αλλιώς μπορεί να σε έβλεπα όταν θα με καλούσε ενδεχομένως το πειθαρχικό της Θεσσαλονίκης! :smile:

"Μικρά ψάρια" εννοώ αυτούς που κατά 99% την πληρώνουν σε αυτήν τη χώρα...

 

Ας μην επεκταθούμε άλλο για το πειθαρχικό. ΒΑΡΕΘΗΚΑ να ανησυχώ γι αυτό. Έχω να ασχοληθώ με άλλα πράγματα, όπως τη νομο-μαντεία!!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Κάλεσα στο ΤΕΕ για να ρωτήσω περί έκπτωσης των αμοιβών, επί 45 λεπτά μου έλεγε "οι γραμμές του τμήματος είναι κατειλημμένες παρακαλώ περιμένετε", και μετά τίποτα, σιωπή. Ωστόσο, ξεχάστηκα και δεν το έκλεισα, επειδή το είχα βάλει σε ανοιχτή ακρόαση, και μετά από 01:02:13 ώρες ακούω ξαφνικά "ναι"... (μετά από 1 ώρα!!!)

Στο διαταύτα, η κοπέλα που είναι στις αμοιβές μου είπε ότι στο ποσό αυτής της νόμιμης αμοιβής επίσημα το ΤΕΕ δεν μπορεί να πάρει θέση για την έκπτωση που μπορεί να κάνει ο καθένας από εμάς, και ότι σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται στην παρούσα φάση να δωθεί κάποιο συγκεκριμένο ποσοστό (τύπου 20% που φημολογείται έντονα τελευταίως) από αυτούς. Περιμένουν και οι ίδιοι διάταγμα, νόμο, κτλ, που να ορίσει κάτι τέτοιο. Μέχρι τότε είμαστε "υποχρεωμένοι" να πέρνουμε τη νόμιμη.

Όλα αυτά γενικά για τις αμοιβές. Ειδικά για τον Ν.4014 μου ανέφερε ότι όντως γίνονται έκπτωσεις (όση κρίνει ο καθένας από εμάς-πάλι σε αυτό δεν παίρνει θέση το ΤΕΕ), και ότι στο συμφωνητικό το οποίο υπογράφεται μεταξύ μηχανικού-ιδιοκτήτη το ΤΕΕ δεν εμπλέκεται. Το κρατάμε μόνο για την εφορία.

Αυτά, όσο έγκυρα μπορεί να είναι μέσω τηλεφωνικής επικοινωνίας που κανένας δεν αποδεικνύεται να έχει νομική ευθύνη για τίποτα.

 

Επομένως, εφόσον όλα είναι free, στα πλαίσια της ελεύθερης αγοράς, σε πελάτη που ήρθε από ανατολικά προάστια Αττικής με προσφορά από μηχανικό για ρύθμιση με τον Ν.4010 300ευρώ ( :shock: ), τι να πω για να τον "χτυπήσω"? 200? να το αφήσω ή να το ρίξω κι άλλο? :grin: .........

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπουρδες σου ειπε...

Και οχι μονο σε σενα, αλλα σε ολους μας...

 

Τι σημαινεις τα κραταμε εμεις τα ιδ. συμφωνητικα????????????????

Πως σκ@τ@ θα ειναι εγκυρα αν δεν ειναι θεωρημμενα απο κανεναν??????????/

Πως σκ@τ@ θα υποβαλλει το ΤΕΕ τις καταστασεις αν δεν εχουν υποβληθει σε αυτους τα ιδ. συμφωνητικα?????????????

Link to comment
Share on other sites

********************************

 

τι είναι πάλι αυτό?

 

 

Edit : Διεγράφη το link για να μην αποτελέσει κακό παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

******************************

 

τι είναι πάλι αυτό?

 

Ε, όχι και τόσο χαμηλά πια! Είπαμε να δουλέψουμε με κάποια στοιχειώδη έκπτωση, αλλά ΟΧΙ και έτσι!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μα τι παναγία θα αλλάξω επάγγελμα.

 

Ρε τι ξεφτιλισμένοι είναι αυτοί είναι δυνατόν? Βάλε στο google ρύθμιση αυθαιρέτων και θα πήξεις στης έκπτωση,

 

Βάλε στο google παράσταση δικηγόρου και άμα βρεις έκπτωση τρύπα μου και τα δύο ρουθούνια..

 

Μακάρι η εφορία να τους σκίσει στο τέλος που θα δείτε θα το κάνει και θα χαίρομαι.

 

Γιατί τόσο μεγάλες εκπτώσεις βγάζουν μάτι στον έφορο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά (είμαι στα 60 μου)

 

Γιατί να μην συνδέεται η αμοιβή μηχανικού αυτόματα και ανάλογα με την αυθαιρεσία που δηλώνουμε κατά το φύλλο καταγραφής αυθαιρεσιών; (με μία λογική τιμή σαν ελάχιστη ή νόμιμη)

 

Γιατί να χρειάζεται να ξαναμπαίνουμε στο σύστημα αμοιβών και να ξαναδίνουμε στοιχεία ιδιοκτήτη, τα δικά μας, εμβαδά κλπ (που ήδη τα δώσαμε στο σύστημα αυθαιρέτων;)

 

Μήπως δεν έχουμε το δυναμικό ως ΤΕΕ; (ένα σωρό προγραμματιστές μηχανικούς έχουμε)

 

Μήπως είναι τόσο δύσκολο να τροποποιηθεί το πρόγραμμα ΤΕΕ και να ενοποιηθεί; (αμοιβές + δήλωση αυθαιρεσιών + βεβαίωση μηχανικού σε ένα συνδεδεμένο με το όνομα του ιδιοκτήτη)

 

Σκεφτείτε το λίγο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.