Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάλογος για τις Αμοιβές του νέου νόμου περί Αυθαιρέτων 2011


Recommended Posts

Φίλε μου καλέ, όταν όλα είναι καρτέλ ποιός είναι αυτός που θα πει για νόμους ελευθερης αγοράς? Το γάλα νομίζεις το αγοράζεις σε συνθήκες ελεύθερης αγοράς?

 

Έγω φίλε μου σε ΟΛΟΥΣ τους πελάτες τους λέω οτι τα ελάχιστα για υπηρεσίες αυθαιρέτου είναι 2000 μικτά και κανείς δεν με έχει φτύσει προς το παρόν.

 

Λίγο σθένος να έχετε και λίγο πίστη στις ικανότητές σας.

 

Εν πάσει περιπτώσει, δεν με αφορούν τι κάνουν οι άλλοι συνάδελφοι την στιγμή όμως που δεν με θίγουν.

 

Και όταν βλέπω και ακούω τέτοιες εκπτώσεις πραγματικά κοιτάω τους μηχανικούς με περιφρόνηση όσα χρόνια και να έχει στη πλάτη του.

 

Και εν προκειμένω , ναι το ΤΕΕ έκανε άγια που θα γίνουν όλα ηλεκτρονικά και ναι καμιά φορά η αμοιβή είναι αλλού μεγαλύτερη αλλού μικρότερη.

 

Και δεν κατάλαβαινω την ονομασία Νόμιμη δηλ. οι άλλες τι είναι? παράνομες?

 

Εγω πάντως στα συμφωνητικά που παραδίδω την αποκαλώ ελάχιστη γιατί έτσι είναι.

 

Και ναι συμφωνώ πως το ΤΕΕ το μόνο που το ενδιαφέρει είναι να πάρει εκείνες τις γ....ς εισφορές του.

 

Γιαυτό και μπήκε τόσο υψηλή αμοιβή.

 

Και άντε να βγάλουμε εμείς τώρα τα κάστανα απο τη φωτιά/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συναδερφοι.....μιλαμε σοβαρα...πασιεντζα στον υπολογιστη και δηλωση αυθαιρέτων παραλληλα?μαλλον μιλαμε για ιδανικη περίπτωση και μάλιστα την πρώτη φαση....εχετε ιδέα τι ζητάει η δευτερη φαση σε εκτος σχεδίου μαλιστα?πως ακριβως θα κανεις ακριβη αποτύπωση παίζοντας πασιέντζα?τοπογραφικό με συντεταγμένες ΕΓΣΑ?μεχρι να ληξει (η τουλαχιστον να ξεκινησει η υποβολη των στοιχείων μεσω πλατφόρμας) βλέπω να ζητάνε πλήρη μελέτη....με Μηχ/κα οψεις τομές ,ηλ/κα και δεν ξερω εγω τι αλλο......θα το δειτε......αλλα και ετσι οπως ειναι τωρα......μηπως δεν γνωρίζετε ακριβως τον ογκο της δουλειάς που σας περιμένει?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα μια μεση λυση.....

 

Oπως ειπε και ο συναδελφος panos, 2.000 και βλεπουμε για περιπτωσεις εκτος σχεδιου

Και μια λογικη εκτπτωση αναλογως και την περιπτωση βεβαια, για τα εντος σχεδιου...

 

Μου ρθε ο αλλος στο γραφειο που καιγοταν για μεταβιβαση και ειχε μια σιδεροκατασκευη σαν στεγαστρο για μια υπαιθρια θεση σταθμευσης...

 

 

Ε σ αυτες τις περιπτωσεις εμενα προσωπικα ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΕΙ να ζητησω 1.600 + Φ.Π.Α....πως να το κανουμε δηλαδη....και νομιζω και στους περισσοτερους...

 

 

Εκπτωσεις οπου μας παιρνει, σεβομενοι τις δυσκολιες και τα δεδομενα των καιρων και ΧΤΥΠΗΜΑ ΑΝΕΛΕΗΤΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ στους εξυπνακηδες που ζουν και εκμεταλλευονται ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ χωρις να εχουν πληρωσει ουτε ΙΚΑ, ουτε την αδεια ουτε κατα πολυ περισσοτερο.....ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ...καθοτι εχτισαν σε βοσκοτοπι που το αγορασαν 10 φορες κατω απ οτι αν επαιρναν οικοπεδο....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζετε ακριβως τον ογκο της δουλειάς που σας περιμένει?

 

Δεν τον γνωρίζουν οι περισσότεροι και θα τον καταλάβουν όταν θα είναι πολύ αργά. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Θα πέσει πολύ γέλιο και πολύ κλάμα από Γενάρη. Είμαι βέβαιος. Ας φροντίσει μόνο το φόρουμ να αναβαθμίσει γραμμές και σέρβερ γιατί θα έχουμε 5.000 μηνύματα σταθερά σε ημερήσια βάση και άλλους 5.000 συνδεδεμένους ανά πάσα στιγμή ίσως. "Πως βγαίνει το Δ.Κ.; Συνάδελφοι sos! Είναι επείγον!", "δε μου έπιανε δορυφόρους το gps σήμερα! Ξέρει κανείς τίποτα;", "σε πόσα dpi σκανάρω; δε μου δέχεται το αρχείο το σύστημα! Βοήθειαααα τελειώνει η προθεσμία!". Τις περιμένω αυτές τις μέρες όσο τίποτα άλλο! :grin:

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να πατήσω το επικοινωνία και να δώ ότι είναι Αρχιτέκτων Μηχανικός ΕΜΠ , είχα "παγώσει' .

Ελεγα θα είναι κανένας φτωχός υπομηχανικός , τεχνολόγος η κατετζής που με αυτά που κάνει δικαιώνει τον μέγα Σπρίτζη που κατακεραύνωνε τους πάντες , ότι οι υπομηχανικοί , τεχνολόγοι , κατετζήδες , επειδή δεν θα περνάνε από την Μεγάλη Ιερά Εξέταση , συγνώμη , το Πειθαρχικό του ΤΕΕ εννοούσα , θα ξεσκιζόντουσαν στον αθέμιτο ανταγωνισμό , απέναντι στα ερίτιμα μέλη του .

 

Δυστυχώς 40 χρόνια , αυτή ακριβώς η απαράδεκτη απονομή απεριόριστων επαγγελματικών δικαιωμάτων σε 23χρονους , οδήγησε σε καθεστώτα πουλήματος της σφραγίδας , αλλά και σε γεγονότα σαν τα σημερινά .

 

Αν όπως εδώ και χρόνια λέω , η απονομή επαγγελματικών δικαιωμάτων ήταν συνδυασμός , σπουδών , γνώσης και εμπειρίας , τότε όλα θα ήταν καλύτερα γιά όλους μας , ακόμα και γιά τους πιτσιρικάδες που νομίζουν ότι αυτό τους εμποδίζει .

 

Ακόμα όσοι έχουν κουραστεί γιά εξειδικευμένες σπουδές , θα μπορούσαν να ανταμειφθούν γιά αυτό , χωρίς να έχουν τον ανταγωνισμό του 23χρονου πωλητή σφραγίδας .

 

Απλά αυτό το καθεστώς βόλευε κυρίως τα μεγάλα διαπλεκόμενα γραφεία και πέταγε και ένα ξεροκόμματο στους πιτσιρικάδες .

 

Ας το λουστούμε τώρα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν συζητάμε για την αμοιβή πλήρους μελέτης.

Για την πρώτη φάση έχουν βάλει αμοιβή 1600+ ΦΠΑ, συν τις μελέτες αν συμπεραίνω σωστά.

Και ναι την πρώτη φάση, όταν έχεις μια α εμπειρία και ξέρεις τι είναι παράνομο και τι όχι, πηγαίνεις το μετράς μια ώρα και γυρίζεις και άλλα 20 λεπτά στο γραφείο και τέλειωσες.

 

Και ελάτε στη δική μου θέση.

Το καλοκαίρι παίρνω την ελάχιστη για προσθήκη και αντικατάσταση στέγης 3000€ και δίνω και στον ιδιοκτήτη ένα φάκελο γεμάτο χαρτιά τα οποία περιείχαν δουλειά, ουσία και ευθύνη. Καθ' υπόδειξη δική μου και γνωστοποιώντας του τον κίνηδυνο, εντός της στέγης κατασκευάζει ωραιότατη σοφίτα χωρίς καμία εξωτερική παράβαση στο κτίριο. Μιας και βγαίνει ο 4014 λέμε ας κάνουμε και μια τακτοποίηση με πρόστιμο 1000€ να είμαστε καλυμένοι. Έχω τα πάντα έτοιμα, τοπογραφικό που δεν χρειάζεται, πρώην κατασκευαστικά σχέδια, αντίγραφα αδειών τα πάντα όλα, ούτε καν πήγα να το δω γιατί πολύ απλά εγώ το κατασκεύασα και ναι όταν το δήλωνα έπαιζα πασιέντζα και στη β' φάση θα πατάω το print.

Πόσα λεφτά λοιπόν θα παίρνατε εσείς σε αυτή την περίπτωση???

 

Γιατί εγώ το χιλιάρικο με δυσκολία το πήρα.

 

Τώρα τα περί 23χρονων δεν θα τα σχολιάσω, πρώτον γιατί δεν με αφορούν, δεύτερον γιατί δεν γνωρίζω κανένα να γεννήθηκε κατευθείαν 40-50 χρονών.

Edited by arxrts
Link to comment
Share on other sites

100 ευρώ γιά βεβαίωση μεταβίβασης διαμερίσματος θα έπαιρνες ?

 

Προφανώς υπάρχουν περιπτώσεις που κάνουμε εκπτώσεις , ιδιαίτερα εκεί που το πρόστιμο είναι χαμηλότερο της αμοιβής .

Αλλά άλλο να κάνεις 20 και 30 % σε ήδη πελάτη σου , άλλο να χτυπάς 100 και 200άρια σε ότι τύχει .

 

Και βέβαια , αν δεν μπορούσες να το κάνεις δεν θα το έκανες .

Σίγουρα κανείς δεν γεννήθηκε 40 - 50 , αλλά την σφραγίδα την πουλάνε κυρίως αυτοί που είναι στην αρχή και κάποιοι που είναι στο τέλος της καρριέρας τους η είναι συνταξιούχοι του δημοσίου .

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε και πες σε πελάτη που με υπόδειξή σου κατασκεύασε την αυθαίρετη σοφίτα ότι η αμοιβή σου είναι ακριβότερη από το πρόστιμο και αν δεν σε φτύσει εμένα να μην με λένε Χρήστο!

εξ ιδιών τα αλλότρια

συναδερφοι.....μιλαμε σοβαρα...πασιεντζα στον υπολογιστη και δηλωση αυθαιρέτων παραλληλα?

εννοείται πως αν παίζουμε πασιέντζες και τα 200 ευρώ πολλά είναι

Μου ρθε ο αλλος στο γραφειο που καιγοταν για μεταβιβαση και ειχε μια σιδεροκατασκευη σαν στεγαστρο για μια υπαιθρια θεση σταθμευσης...

 

Ε σ αυτες τις περιπτωσεις εμενα προσωπικα ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΕΙ να ζητησω 1.600 + Φ.Π.Α....πως να το κανουμε δηλαδη....και νομιζω και στους περισσοτερους...

το σπίτι το μέτρησες ή μετρησες μόνο τη σιδηροκατασκευή;

Δεν τον γνωρίζουν οι περισσότεροι και θα τον καταλάβουν όταν θα είναι πολύ αργά. ...... Τις περιμένω αυτές τις μέρες όσο τίποτα άλλο! :grin:

οι περισσότεροι ούτε γνωρίζουν τη δουλειά τους ούτε θέλουν να τη μάθουν

... και έγω περιμέω αυτές τις μέρες να κάνουμε και εμείς μερικές καλές δουλίτσες :)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@arxrts

Και καλά,

όταν συνειδητοποίησες πως δεν εφαρμοζόντουσαν οι μελέτες

(για την εφαρμογή των οποίων φαντάζομαι πως εσύ ήσουν υπεύθυνος)

γιατί δεν έκανες καταγγελία - παραίτηση στην πολεοδομία όπως είχες την υποχρέωση?

Πόνταρες να τσιμπήσεις την αμοιβή της τακτοποίησης? ή να παραστήσεις τον βολικό στον παράνομο?

Το ξέρεις πως αν τους είχαμε ξεσκίσει στην καταγγελία τους παρανομούντες

δεν θα υπήρχαν ούτε τα μισά αυθαίρετα?

 

Αλλά μάλλον έχουμε γεμίσει ιδιώτες (κατά το idiots)

που κοιτάζουν την πάρτη τους

και οι λέξεις πατρίδα ή περιβάλλον δεν τους λέει κάτι...

Edited by Brasco
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωπα . Και εγώ μπορεί να διαφωνώ με αυτά που λέει ο συνάδελφος , αλλά εκφράσεις όπως

 

Το ξέρεις πως αν τους είχαμε ξεσκίσει στην καταγγελία τους παρανομούντες

δεν θα υπήρχαν ούτε τα μισά αυθαίρετα?

 

Αλλά μάλλον έχουμε γεμίσει ιδιώτες (κατά το idiots)

που κοιτάζουν την πάρτη τους

και οι λέξεις πατρίδα ή περιβάλλον δεν τους λέει κάτι...

 

είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΑΥΤΟΜΑΣΤΙΓΩΜΑ .

 

Συνάδελφε πληρώνουμε όλοι μας πολλάααααα λεφτά σε αυτό το απαράδεκτο κράτος γιά να υπάρχουν βουλή , αστυνομία και δικαιοσύνη ώστε να τηρούνται οι υπάρχοντες νόμοι .

 

Οταν λοιπόν αυτοί που είναι υπόχρεοι γιά αυτό , είτε με πράξεις τους είτε με παραλείψεις τους δεν κάνουν το καθήκον τους και την δουλειά γιά την οποία πληρώνονται , αλλά αντίθετα σε πάμπολλες περιπτώσεις ωφελούνται από την παρανομία , είναι απαράδεκτο να ζητάς από κάποιον τρίτο να υποκαταστήσει τον θεσμικό τους ρόλο και να αυτοκαταστραφεί επαγγελματικά .

 

 

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΑΤΕ ΤΙΣ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.