Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάλογος για τις Αμοιβές του νέου νόμου περί Αυθαιρέτων 2011


Recommended Posts

Σε αυτό το θέμα θα ήθελα πλέον να διεξαχθεί μια κουβέντα για τις αμοιβές μας όσον αφορά στις εργασίες σύνταξης φακέλου για τον νέο νόμο αυθαιρέτων.

Βάσει των γεγονότων:

α) ότι από τις αρχές Ιουλίου ΔΕΝ είμαστε πλέον "κλειστό" επάγγελμα και β) στο κείμενο του νόμου ΔΕΝ γίνεται ουδεμία αναφορά για πλαίσιο των αμοιβών

γ) σύμφωνα και με τη δήλωση του υπουργού ΠΕΧΩΔΕ (εγώ έτσι θα το αποκαλώ ΠΑΝΤΑ), όπου υπενθύμισε ότι το επάγγελμά μας είναι "ανοιχτό", άρα περιμένει ότι οι αμοιβές θα είναι "σκοτωμένες" ενώ οι κρατησοεισφορές "κλειστές"......

Η αίσθηση που αφήνει να εννοηθεί είναι πως για τη σύνταξη :

Α)Εξαρτημένου τοπογραφικού διαγράμματος

Β)Αρχιτεκτονικών σχεδίων..... καθώς και της

Γ) Τεχνικής έκθεσης ΟΦΘΑΛΜΟΣΤΑΤΙΚΗΣ ... με ότι σημαίνει αυτό ως ΕΥΘΥΝΗ στο ΔΙΗΝΕΚΕΣ σε συνδυασμό με τις επαπειλούμενες ΚΥΡΩΣΕΙΣ που φθάνουν έως και την ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ....

Είναι πως όλα τα ανωτέρω θα γίνουν με μια αμοιβή τύπου Λαϊκής αγοράς ή εβραϊκού παζαριού ή στη καλύτερη περίπτωση προσδιοριζόμενη με ώρες απασχόλησης!!!!

 

Καλώ όλους σας να διαβουλευθούμε, να καταλήξουμε κάπου ΛΕΙΑΝ ΣΥΝΤΟΜΩΣ και στη πορεία να επιδώσουμε, ΥΠΟΜΝΗΜΑΤΑ και να πιέσουμε τους Επαγγελματικούς μας συλλόγους και αυτοί με τη σειρά τους άμεσα ΚΑΙ παράλληλα το ΤΕΕ και το ΥΠΕΧΩΔΕ.........

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι,

ΕΧΕΤΕ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ ΟΛΟΙ, ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ από τον πιο πρόσφατο τεχνολόγο έως τον προ της σύνταξης μηχανικό..... ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΤΙΣ ΠΡΩΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ Η ΠΛΕΟΝ ΝΟΜΙΜΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΑΥΤΟΎ????

ΚΙ ΟΠΟΙΟΣ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΜΑΣ ΟΤΙ "ΣΠΑΕΙ" ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΥΤΕΣ ΝΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΝΟΜΙΜΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ???????

 

ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΝΟΜΙΜΕΣ!!!

ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΤΟ ΛΕΝΕ ΚΑΡΤΕΛ Η ΟΧΙ .....

ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ ΟΠΩΣ ΝΟΜΙΜΗ ΒΑΦΤΙΣΑΝ ΤΗΝ ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΚΛΠ....

Link to comment
Share on other sites

...

ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΤΙΣ ΠΡΩΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ Η ΠΛΕΟΝ ΝΟΜΙΜΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΑΥΤΟΎ????

...

....

ΝΑΙ.

Ως ελάχιστες.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε προσωπικά τόνισα το ελάχιστες διότι θέλω να χρεώνω περισσότερο από το ελάχιστο.

Ελάχιστο σημαίνει ελάχιστο άνευ άλλης ερμηνείας.

Link to comment
Share on other sites

"Επίσης, υποβάλλεται απόσπασμα ρυμοτομικού ή απόσπασμα χάρτη με προσδιορισμό της θέσης του ακινήτου, "φύλλο καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής" (όπως θα προσδιοριστεί από τη νομοθετική ρύθμιση) και οπωσδήποτε βεβαίωση του μηχανικού περί στατικής επάρκειας."

Αυτο το διαβασατε σημερα 1/8 στο βημα;;

Βεβαιωση στατικης επαρκειας για τη νομιμοποιση των αυθαιρετων με το νεο νομο !!! Ε ρε γλεντια!!!Μιλαμε για χιλιαδες βεβαιωσεις.Για φανταστειτε στατιστικα ποσοι θα πανε μεσα!!!

Πουθενα δε λεει για μελετη.Απλα βεβαιωση .Ειμαι περιεργος να δω τις διευκρινησεις (αν υπαρξουν ) του Υπουργειου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε άμα πετύχετε ως πελάτη τη Γιάννα Αγγελόπουλος ... πάρτε όσα σας λείπουν....

Εγώ μίλησα για κάτω φράγμα στις αμοιβές αυτό των πρώην ελαχίστων!!

Αυτό πρέπει να το κρατήσουμε όμως ΟΛΟΙ!!!!

Γιατί αμα βγει κανένας ΠΕΙΝΑΛΕΟΣ και τις ρίξει κάτω.... ΔΕ κάναμε τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Εγω συμφωνω μεχρι ενα σημειο..

Αλλα ποια ειναι η μονιμη/ελαχιστη αμοιβη???

Αυτη βασει του ΠΔ696??

Και με ποιο προυπλογισμο??

Τον αναλυτικο με τιμες ΠΕΧΩΔΕ???

Το συμβατικο με ΕΤΑ 118??

Το συμβατικο με ΕΤΑ 44???

κτλ

κτλ

Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογισμό της αμοιβής μας θα πρέπει να δούμε και ένα υπόδειγμα από τους φωστήρες του υπουργείου σχετικά με τη δήλωση στατικής επάρκειας.

Επίσης όποιος ξέρει παρακαλώ πολύ να μας πληροφορήσει σχετικά με το τί συνεπάγεται η υπογραφή της δήλωσης αυτής - όπως χρησιμοποιείται σήμερα - ώστε να μπορούμε να ξέρουμε τί ευθύνη αναλαμβάνουμε με το μάτι...

 

Πάντως θα έπρεπε να αλλάξει από "βεβαίωση στατικής επάρκειας" σε "τεχνική εκτίμηση επικινδυνότητας" ώστε να αποτελεί συμβουλευτικό κείμενο και όχι εκβιαστικό χαρτί.

Γιατί εκβιαστικό; Γιατί απλούστατα, αφού η "αυτοψία" αυτή είναι ανεπίσημη και δεν δηλώνεται πουθενά, ο πελάτης δεν θα πληρώνει για να του βγάλεις το σπίτι του άχρηστο... θα θέλει να το πουλήσει αργότερα και δεν θα θέλει να υπάρχει τέτοιο χαρτί...

Θα βρεί άλλον με πιο κολακευτικά λόγια για τη παράγκα του.

 

Θα ακούσετε εκατοντάδες φορές το κλασσικό "έχω ρίξει πολλά μπετά και του είπα να βάλει παραπάνω σίδερα" αλλά αυτή τη φορά θα είναι κάπως καθησυχαστικό...

 

Η ελάχιστη αμοιβή θα φαντάζει τεράστια στις περισσότερες των περιπτώσεων ειδικά για τα αστικά ακίνητα όπου θα βεβαιώσεις δωμάτιο στο δώμα ή υπέρβαση ύψους κλπ...

 

Νομίζω ότι όσοι γράφουν σκέφτονται τα εντελώς αυθαίρετα κτίσματα, χωρίς άδεια, αλλά αυτά θα έχουν τεράστια πρόστιμα και δεν θα έρθουν αμέσως... μετά τη 1η παράταση να τους περιμένετε...

 

Πάντως για αυθαιρεσίες στις κατοικίες ή πολυκατοικίες της τελευταίας δεκαετίας θα υπάρχουν όλα τα σχέδια, θα υπάρχει σίγουρα άδεια, θα είναι ελάχιστη η δουλειά μας και το αντίστοιχο ρίσκο και προφανώς θα υπάρχουν αμοιβές τύπου ημιυπαιθρίων.

 

Δεν είμαι τόσο αισιόδοξος πάνω στο θέμα των αμοιβών.Υπάρχει πείνα. Υπάρχει ανάγκη για έσοδα στη τσέπη του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.