Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάλογος για τις Αμοιβές του νέου νόμου περί Αυθαιρέτων 2011


Recommended Posts

η απαντηση απο τον αρμοδιο στο τοπικο τμημα ειναι οτι αναμενονται αυριο αν και δεν το πιστευει. Περιμενει απο εβδομαδα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άστους δεν πειράζει... Αν νομίζουν ότι θα επιτρέψουμε να ξεκινήσει η διαδικασία και ότι έχουμε την πρόθεση να δουλέψουμε τσάμπα αφήνοντάς τους να μας ανακοινώσουν τι θα πάρουμε στο τέλος (έχουν την εντύπωση ότι μας αρέσουν οι "εκπλήξεις" μάλλον!), γελάστηκαν! Οι μέρες θα περνάνε και δε θα κουνιέται φύλλο! 3 έχω διώξει μέχρι τώρα ακόμα κι εγώ που βαράω μύγες γενικά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι

Κάποιες απορίες και όποιος μπορεί να βοηθήσει :

Είμαι Τοπογράφος Τ.Ε. , μπορώ να υπογράψω εξαρτημένο Τοπογραφικό? Κατόψεις ? κλπ.?

Εάν στο πεδίο του προγράμματος που έβγαλε το ΤΕΕ για προσθήκη και άλλου Μηχανικού εάν βάλω έναν πολιτικό Μηχανικό έτσι ώστε να προσκομίσω δικά του Διαγράμματα Κάλυψης, δηλώσεις αντοχής και ότι άλλο δεν μπορώ να υπογράψω εγώ, πρέπει να τον ανακατέψω και στις αμοιβές..?

δηλαδή μπορώ να καταθέσω εγώ φορολογικά με σχέδια και άλλου μηχανικού απο την στιγμή που έχω Αριθμό Μητρώου ΤΕΕ και κωδικούς πρόσβασης.

 

Και κάτι ακόμα.. Με τις Αμοιβές κανένα νέο..?

Link to comment
Share on other sites

Είδα στη γειτονιά μου γραφείο με ανακοίνωση:

Ημιυπαίθριοι 200€

Αυθαίρετα από 400€

 

Τι να πεις?

Link to comment
Share on other sites

επειδη ξερω ανθρωπο που τουπαν αντιστοιχο στην αθηνα.....τουπαν οτι ειναι για η/χ που θα παει με 4014...οχι για κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά οι η/υ χώροι δεν ήταν ελάχιστο 250 € με ΝΟΜΟ ? (προσωπικά δεν ασχολήθηκα λόγω στρατού)

 

Τώρα για τους αυθαίρετους, έστω και με τον 4014 (ή με τον η/υ που έχει 30 μέρες ακόμη) η βάση να είναι τα 400 € ??? (ΦΠΑ και λοιπές κρατήσεις, τρέξιμο για ανεύρεση φακέλου, έξοδα φωτοτυπίας και σκαναρίσματος, και πάνω απ' όλα της υπογραφής μας!!!)

Link to comment
Share on other sites

Ο ΦΠΑ είναι πάντα "πλέον". Τώρα για τις λοιπές κρατήσεις, άστους μερικούς να βγάζουν ανακοινώσεις από μόνοι τους και να κάνουν με το νου τους μπαϊράμι. Θα πέσει πολύ γέλιο όταν σκάσει κανα 1000άρικο "νόμιμη" και τα 400 θα είναι (σχεδόν) μόνο οι κρατήσεις που θα πρέπει να πληρώσουν. Άστους να δουλέψουν για τις κρατήσεις τους "βιαστικούς"...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τι γίνεται στην περίπτωση που τελικά δεν βγουν "νόμιμες ελάχιστες" αμοιβές (για τις κρατήσεις δλδ). Πόσο να περιμένουμε? Ξέρουμε πως λειτουργεί η αγορά...

 

"Μηχανικός ο ένας, μηχανικός κι ο άλλος"

"400 ο ένας, 700 ο άλλος"

"Έλα μωρέ, μία δήλωση θα κάνει, δε θα μου το σχεδιάσει από την αρχή. Εκεί είναι το σπίτι και κάθεται. Δε θα σκεφτεί και τίποτα!"

"Θα πάω στον πιο φθηνό εννοείται!"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.