Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάλογος για τις Αμοιβές του νέου νόμου περί Αυθαιρέτων 2011


Recommended Posts

μην τρελαινεσαι αδερφε, δεν μιλαω προσωπικα για σενα, οι περισσοτεροι ετσι κανουν, κλαινε ολημερις και οληνυκτις για την κατασταση τπυ κλαδου. δεν μιλαω προσωπικα λοιπον, εκτος κ αν μυγιαστηκες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικά, δεν ξέρω να κοστολογώ το χρόνο μου, διότι είμαι καινούργιος μηχανικός με γραφείο και χωρίς ούτε μία δουλειά, οπότε πρέπει να ρωτήσω για να μάθω. Εξάλλου νομίζω γι αυτό το σκοπό υπάρχει και το φόρουμ. Για να λύνουμε τις απορίες μας.

 

Πάντως, [email protected], σ' ευχαριστώ για τις ενδεικτικές αμοιβές! Είναι ένα πρώτο βήμα για να δούμε που θα κινηθεί η αγορά (εάν δε βγάλουν ελάχιστες).

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι δεν μιλας για μενα προσωπικα αλλα αυτο που εγραψες δεν ειναι ωραιο και σωστο να το γραφεις για κανεναν ειδικα για συναδελφους. Πρεπει να ειμαστε ενωμενοι και δυνατοι γιατι αδιαμφισβητητα ο κλαδος μας περναει τη μεγαλυτερη κριση και οχι τωρα αλλα τα τελευταια 5 χρονια (απο εποχη ΦΠΑ, αυξηση αντικειμενικων, καταργηση η/χ κλπ).

 

Οπως ειπε ο νεος συναδελφος πιο πανω το φορουμ ειναι για να λυνουμε αποριες, για καποιους μπορει να ειναι γνωστα αυτα που ρωτανε για καποιους ομως οχι

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν ηταν οι μηχανικοι ενωμενοι.

 

επισης, οι αμοιβες που ανεφερα ειναι νουμερα πιατσας, δεν ειναι ευαγγελιο. αφορουν την πλειονοτητα αυθαιρετων ακινητων.τωρα, αν σας τυχει καμια βιλα 400 τ.μ. σε κτημα 10 στρ, βαρατε αναλογως.

 

μην αποθαρρυνεστε με την κατασταση, βγειτε και τσακιστε κοκκαλα. ειναι η πρωτη φορα που δεν χρειαζεται να λυπηθειτε κανενα, για αυθαιρετα μιλαμε! δεν γδερνετε, αλλα και δεν δεχεστε και δευτερη κουβεντα!.

 

τελος, μη μασατε, η δουλεια αυτη ειναι βρωμοδουλεια, πραγμα που σημαινει οτι ειναι κομμενη και ραμμενη για νεους μηχανικους. οι παλιοι δεν τα πανε καλα με τις αγγαριες....!

Link to comment
Share on other sites

ενωμενοι και δυνατοι? india

 

που ενωμενοι ? εκει που πανε μερικοι τις αμοιβες να δουλευω φασον τα παντα?

 

και γιατι δεν συμφωνεις με αυτα που λεει ο ζαβι ?

 

εγω +1000 λεω γιαυτον......

 

οσο για το συναδελφος ωραιο ειναι το λεμε σαν λεξη αλλα καλυτερο αν το δειχνουμε στην πραξη......συναδελφο θεωρω καποιον που ανεβαζει το επιπεδο του επαγγελματος για ολους και οχι να το ριχνει στα ταρταρα.....

 

μουφερε ενας γνωστος προσφορα απο γνωστη εταιρεια αρχιτεκτονων για μελετη και επιβλεψη.....χρεωναν την καθε αλλαγη.....μηχανικος 3 ετιας σε εργοταξιο 50 ευρω την ωρα ...μην γραψω αλλα και βγει φωτο......ξερεις τι τουπα...? ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΑ !!!!

 

μην εξαπτομαστε με συναδελφους που μας σπρωχνουν να δουμε λιγο διαφορετικα και οχι μπακαλιστικα....

 

κατασκευαστης λεει τιμη για διαμερισμα του αν δεν το δεις? τι ειναι ολα ιδια στην ηλιουπολη να σου πει απο τηλ?

 

εμεις πως να λεμε για ολους απο τηλ χωρις να δουμε ?

 

 

ενα ευχαριστω μετα απο χρονια στον ΤΗΕΟ που χαρη σε αυτον εμαθα να κοστολογω την δουλεια μου.......

και ζαβι μετα απο χρονια προτιμω να την εχω ακουσει τομπαζης (αν και πρεπει να παραδεχτω πως με τους ανθρωπους που κανω δουλειες τωρα αν ημουν αρχιτεκτων θα ζηταγα τα 2πλα @@@ το μπετατζιλικι μου μεσα) παρα να νομιζω οτι ειμαι αποφοιτος της σχολης ΑΚΤΟ

 

μια ερωτηση σε ολους.....ΠΟΣΟΣ ΚΟΣΤΙΖΕΙ Η ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΓΓΡΑΦΟ ΓΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΙΑ ΔΑΝΕΙΟ ?

 

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΗ.....

 

 

υγ παρτα τα μνμ ζαβι για τοπογραφικα συμβολαιογραφικα και κανετα τα σημειωσεις

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι πολλοι ριχνουν τις τιμες και δεν ειναι σωστο αυτο δεν παει να πει οτι δεν υπαρχουν συναδελφοι σωστοι. Καιρος να ενωθουμε αν ειμαστε αρνητικοι δεν θα γινει ποτε. Πρεπει να το καταλαβουμε αυτο. Καλα κανεις που συμφωνεις με τον ζαβι (συγχωρεσε με αν δεν το εγραψα σωστα) αυτο ομως δεν πει να πει οτι ειμαι υποχρεωμενη να συμφωνησω κι εγω με οτι λεει η με οτι λες εσυ. Εχω την δικη μου αποψη σε καποια συμφωνω κ σε καποια οχι. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ εχουμε (ευτυχως) αντε κ καλη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για μικροπαραβάσεις εντός σχεδίου με λίγη δουλειά από εμάς, θεωρώ πως μια αμοιβή κοντά στα 500-700 είναι ΟΚ.

 

Έχω πιθανές περιπτώσεις εκτός σχεδίου, από 60-250 τ.μ., που θέλουν εξαρτημένα τοπογραφικά, αποτυπώσεις κλπ, δηλαδή δουλειά σχεδόν μιας νέας άδειας. Εκεί μιλάμε για αμοιβή 1500-3000. Και οι ίδιοι οι πελάτες τα 1500-3000 τα βρήκαν λογικά... Βέβαια στο 240 τ.μ. τα 3000 ίσως είναι λίγα, αλλά ας πούμε πως είναι ένας μεσος όρος...

 

Θα δούμε βέβαια τι αμοιβή θα οριστεί ως νόμιμη...μπορέι και τα 700 που είπα για μικροπαραβάσεις να είναι λίγα...

Link to comment
Share on other sites

Θα δούμε βέβαια τι αμοιβή θα οριστεί ως νόμιμη...μπορέι και τα 700 που είπα για μικροπαραβάσεις να είναι λίγα...

 

Μη δένετε και κόμπο πάντως τίποτα...

Ο "Πόλντο" δείχνει να εκτροχιάζεται εντελώς και ποιός μας σώζει από τόσους τόνους ανεξέλεγκτο "φορτίο": http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/8442

Το θέμα δεν το είδα πουθένά αλλού να συζητιέται, δυστυχώς όμως το taxheaven στο ειδησεογραφικό του τμήμα αν και απολύτως "αθόρυβο" έχει αποδείξει μια διαολεμένη ακρίβεια. Το ανησυχητικό ασφαλώς δεν είναι η "πλήρης" "απελευθέρωση", αλλά ο τρόπος διασφάλισης των εσόδων.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, για να τελειωνει η κλαψα, παρουσιαζω ρεαλιστικες τιμες πιατσας, χωρις φπα:

 

1. εξαρτημενο τοπογραφικο σε εγσα: κατ ελαχιστον 600. για πανω απο 4 στρ ή για πιθανη διερευνηση παρεκκλισεων που πιθανον να ειναι οικοδομησιμο, κατ ελαχιστον 1.500

φυσικα απαιτειται δασαρχειο για τα εκτος σχεδιου. προσθετο κοστος αγορα χαρτη γυς και αιτηση στο δασαρχειο: 200 ευρω.

2. αποτυπωσεις αρχιτεκτονικων: ταριφα 250 ευρω, μετα τα 100 τ.μ. 3 ευρω ανα τ.μ. περιλαμβανονται κατοψεις-οψεις-τομες. απλες γραμμες και οχι φανφαρες σε οψεις- τομες.

3. διαγραμμα καλυψης: ταριφα 300 ευρω, απαιτειται μεταβαση στην πολεοδομια για ορους δομησης

4. απλη υπευθυνη δηλωση μηχανικου 4014: ταριφα 300 ευρω. μη ζητατε και πολλα, η αμοιβη αυτη προυποθετει οτι ο ιδιοκτητης εχει προσκομισει σχεδια επικυρωμενα. η δουλεια ειναι μια μεταβαση αυτοψιας, και δεκα λεπτα στο pc για τη συμπληρωση της δηλωσης.

 

Δεν είναι ευαγγέλιο σίγουρα, αλλά για όσους δεν έχουν κανένα μέτρο σύγκρισης για κοστολόγηση της δουλειάς τους είναι ένας μπούσουλας.

 

Ξέχασες να αναφέρεις την τεχνική έκθεση και κυρίως, την υπογραφή, του ΠΜ περί τρωτότητας.

 

Πόσο θα κυμανθεί λέτε αυτό το κομμάτι της αίτησης?

Link to comment
Share on other sites

δεν το ξεχασα, απλα δεν εχω διαβασει πολυ καλα το νομο, μονο δυο φορες, και δεν θυμαμαι αν η δηλωση περι τρωτοτητας ειναι απλη βεβαιωση στατικης επαρκειας ή ελεγχος υπαρχοντος σε στατικα και δυναμικα φορτια. στ αληθεια δεν θυμαμαι. αν εμπλεκεται ελεγχος υπαρχοντος σε επιπεδο μελετης, τοτε μιλαμε για πενταψηφιο νουμερο και τουλαχιστον δυο μηνες δουλεια. αλλα νομιζω οτι το επιπεδο μελετης απαιτειται μονο για ξενοδοχεια,( γι αυτο λεω πενταψηφιο νουμερο) τελως παντων δεν ειμαι σιγουρος, ειναι παρα πολυ πιθανο να μην ξερω καν τι λεω για τον ελεγχο τρωτοτητος.

 

επισης, τεχνικη εκθεση εννοω το 4, την υπευθυνη δηλωση, οπως θες το παιρνεις, παρτο καλυτερα τεχνικη εκθεση, εχεις δικιο, γιατι μεχρι να αντιληφθω σημερα οτι ειχε ηδη βγει υποδειγμα απο το υπεκα, ημουν στο μαυρο σκοταδι. ειδες τι κακο κανει η πολυ σαβουρα στο αλλο θρεντ?

 

τελος να πω αλλη μια παρατηρηση, που με κανει να πιστευω οτι εδω γραφουν κοτες και οχι μηχανικοι:

 

ειδα ενα ποστ, δεν θυμαμαι τινος, που ελεγε οτι φοβοταν οτι ο πελατης θα τσινισει "που τραβαμε δυο γραμμες και παιρνουμε λεφτα"

 

ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ? ΓΙΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ μιλαμε!!!! μιλαμε για περιπτωσεις που στην καλυτερη εχουν πληρωσει ικα, εφορεια, δημο, κτηματολογιο, ενω στη χειροτερη δεν εχουν πληρωσει ΤΙΠΟΤΑ, οπως και να χει ΣΕ ΟΛΕΣ τις περιπτωσεις αυτοι οι ανθρωποι δεν εχουν πληρωσει ΠΟΤΕ στη ζωη τους μηχανικο για τ ακινητο!!!!! και φοβοσαστε τι θα πουν για την αμοιβη σας?

 

προς θεου, δεν εχω τιποτε προσωπικο με ιδιοκτητες αυθαιρετων, το μονο που λεω ειναι οτι επιτελους ηρθε και αυτων η ωρα να πληρωσουν το μηχανικο τους. οι αλλοι δηλαδη ειναι μαλακες που τον πληρωναν? και οποιος πει "γιατι να πληρωσω για το σπιτι μου μηχανικο" ειναι το λιγοτερο κατηγορια βληματος μεγαλου βεληνεκους......

 

 

ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ?????? κουνηστε λιγο το κεφαλι σας μπας κ ακουσετε το φυστικι που υπαρχει μεσα...... τι ανταγωνισμους και μαλακιιες θα ακουσουμε επιτελους σε αυτο το φορουμ? ποιοι γραφουν εδω μεσα, πιτσιρικια του δημοτικου? ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ ΡΕ???????????

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.