Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάλογος για τις Αμοιβές του νέου νόμου περί Αυθαιρέτων 2011


Recommended Posts

Ξαναρωτάω: από που προκύπτει ΦΠΑ επί των ελαχίστων ("νομίμων" πλέον); Και άρα έκδοση ΑΠΥ (και άρα και εισόδημα) επί των ελαχίστων ("νομίμων" πλέον); Για τα υπόλοιπα το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω θεωρω οτι ο καθενας ζητα αυτα που θελει....ελαχιστες και πρασινα αλογα.....αυτη ειναι τιμη αφετηριας.....δενε χει τοπογραφικο τπτ θαναι μεσα στην τιμη? δασαρχειο ? ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ 800 ? συγγνωμη αλλα σε αντιθεση με 3843 και 1000 να ειχα θα τους εκανα με 283 εδω τα πραγματα δεν ειναι ετσι.......αν σε πληρωσει καποιος 800 για αποτυπωσεις τοσο τρεξιμο σαν νεα αδεια πως αυριο θα του ζητησεις 3000 για μια αδεια βαφης εξωτερικων οψεων ?

 

ο καθενας ας ορισει τα ορια του........δεν ειμαι 50+ να βγω συνταξη και θα πω αντε σκοτωσετα ολα 800 και σε λιγο παμε συνταξη 3 χρονιες να βγουν κουτσα στραβα....

τα σκοτωνω ολα φετος και θαμαι αναγκασμενος να τα σκοτωνω ολα για την υπολοιπη επαγγελματικη μου ζωη.......οχι συναδελφοι καλυτερα να ξεκινησω διαιτα απο τωρα.....στην τελικη τοχω ξαναπει σε αλλο μνμ μου......με αυτο το νομο αν δεν ειμαστε προσεχτικοι θα μας κυνηγανε στα δικαστηρια και δεν εχω κανεναν στο σοι μου να με αναλαβει τσαμπα ουτε την διαθεση γενικοτερα.......στην τελικη ας κονομησει και κανεις αλλος που το βλεπει απο αλλη οπτικη γωνια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και έτσι να είναι, τα πιστωτικά θα συνεχίσουν να απαγορεύονται;

Αφού θέλουν να μας εξομοιώσουν με έναν έμπορο ας μας εξομοιώσουν πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να διαβάσω τις πίσω σελίδες για να δω αν το έχει βάλει ήδη κάποιος.

Από το σχέδιο του ΠΔ για την ταυτοτητα κτιρίου

 

Άρθρο 8

Αμοιβές Μηχανικών

Η νόμιμη αμοιβή Μηχανικού κατά την έννοια της παρ.1 του άρθρου 7 του Ν.3919/2011 για τις υπηρεσίες ελέγχου και συμπλήρωσης των στοιχείων που απαιτούνται κατά τις διατάξεις του παρόντος για την ταυτότητα κτιρίου ορίζεται ως ποσοστό αναφοράς με βάση την αντικειμενική αξία του ακινήτου ως εξής:

α) για το ποσό μέχρι 50.000 ευρώ, «ποσοστό αναφοράς» 1%,

β) για το ποσό από 50.001 ευρώ και μέχρι 500.000 ευρώ, «ποσοστό αναφοράς» 0,4%,

γ) για το ποσό από 500.001 ευρώ μέχρι 5.000.000 ευρώ, «ποσοστό αναφοράς» 0,3%,

δ) για το ποσό από 5.000.001 ευρώ μέχρι 10.000.000 ευρώ, «ποσοστό αναφοράς» 0,2%,

ε) για το ποσό από 10.000.001 ευρώ μέχρι 30.000.000 «ποσοστό αναφοράς» 0,1%,

στ) για το ποσό πέραν των 30.000.001 ευρώ, «ποσοστό αναφοράς» 0,05%,

θ) για δικαιοπραξία της οποίας το αντικείμενο είναι περιοδικές παροχές ή πρόσοδοι απροσδιορίστου χρόνου, το «ποσοστό αναφοράς» προσδιορίζεται σύμφωνα με τα προηγούμενα εδάφια, βάσει του διπλασίου της ετήσιας παροχής ή προσόδου.

2.Για δικαιοπραξία της οποίας το αντικείμενο δεν συνίσταται σε ορισμένη χρηματική ποσότητα, η αξία προσδιορίζεται σύμφωνα με την παράγραφο 1, βάσει της πραγματικής αξίας του αντικειμένου της.

3. Για δικαιοπραξία επί περισσοτέρων αντικειμένων, η αξία προσδιορίζεται σύμφωνα με την παράγραφο 1, βάσει της αξίας την οποία έχουν συνολικά τα αντικείμενά της. Για δικαιοπραξία της οποίας το αντικείμενο είναι από τη φύση του απροσδιόριστης αξίας, ληπτέο υπόψη ως «ποσό αναφοράς», είναι το ποσό των 100 ευρώ.

4. Οι παραπάνω αμοιβές υπολογίζονται από το Τ.Ε.Ε και καταβάλλονται στο Τ.Ε.Ε ή στον εξουσιοδοτούμενο από αυτό (Τραπεζικό ίδρυμα) οι νόμιμες εισφορές και κρατήσεις κατά την παρ.1 και 2 του άρθρου 7 του Ν.3919/2011.

 

 

Όπως φαίνεται πηγαίνουμε για αμοιβή συσχετισμένη με την αξία του ακινήτου αν κρίνουμε από το πδ για την ταυτότητα κτιρίου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι κατάλαβα καλά τα περί "νόμιμης αμοιβής"; Δηλαδή αν η "νόμιμη" είναι π.χ. 1000 € τότε αυτό θα σημαίνει ότι οι ελάχιστες κρατήσεις που θα αποδίδουμε (ΦΠΑ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, ΦΕΜ, φόρος εισοδήματος) θα υπολογίζονται επί των 1000 €; Άρα και θα κόβουμε απόδειξη min 1000 έτσι;

Αν είναι έτσι τότε ο Μηχανικός που θα δέχεται να κάνει δουλειά για 800 θα είναι για φτύσιμο! Την ίδια μάλιστα στιγμή που ο Αλβανός από την Κορυτσά θα σου κάνει δουλειές χωρίς να κόβει καμία απόδειξη!

Link to comment
Share on other sites

Άρα και θα κόβουμε απόδειξη min 1000 έτσι;

 

Όχι συνάδελφε. Δεν προκύπτει από πουθενά αυτό το πράγμα. Απόδειξη θα κόβεις για το ποσό που εισπράττεις και ΦΠΑ θα επιβάλλεται επί αυτού του ποσού και μόνο (για αυτό άλλωστε και η πρόβλεψη με τα συμφωνητικά μεταξύ σου και του πελάτη). Αν ίσχυε αυτό που ισχυρίστηκαν πιο πριν σήμερα οι συνάδελφοι (οι οποίοι προφανώς μπερδεύτηκαν για αυτό και σιώπησαν μετά την τελευταία μου ερώτηση), δεν θα υπήρχε θέμα "απελευθέρωσης" αμοιβών. Θα ίσχυε και επίσημα ακριβώς ό,τι ίσχυε μέχρι τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα υπολογίζουμε εμεις την αντικειμενική αξία, σε ενα π.χ. εκτός σχεδίου ακίνητο, όπου με άτυπο διαμοιρασμό, έχει χτίσει ο καθένας από ενα σπιτάκι;

Link to comment
Share on other sites

Όχι συνάδελφε. Δεν προκύπτει από πουθενά αυτό το πράγμα. Απόδειξη θα κόβεις για το ποσό που εισπράττεις και ΦΠΑ θα επιβάλλεται επί αυτού του ποσού και μόνο (για αυτό άλλωστε και η πρόβλεψη με τα συμφωνητικά μεταξύ σου και του πελάτη). Αν ίσχυε αυτό που ισχυρίστηκαν πιο πριν σήμερα οι συνάδελφοι (οι οποίοι προφανώς μπερδεύτηκαν για αυτό και σιώπησαν μετά την τελευταία μου ερώτηση), δεν θα υπήρχε θέμα "απελευθέρωσης" αμοιβών. Θα ίσχυε και επίσημα ακριβώς ό,τι ίσχυε μέχρι τώρα...

 

ειναι προφανες οτι ειναι ετσι...

φπα, δπυ και κατ' επεκταση εισοδημα βασει συμφωνιας με τον πελατη.

απλα ειπαν οτι για αμοιβες μικροτερες των νομιμων θα πρεπει να υπαρχει συμφωνητικο

Link to comment
Share on other sites

σε μια ενημερωση του προεδρου του ΤΕΕ (αν θυμαμαι καλα) ειχε πει τα εξης:

 

οι ελαχιστες αμοιβες πρεπει να καταργηθουν γιατι κρινονται παρανομες. Ομως το ΤΕΕ θα μπορει να οριζει ποιες ειναι οι "νομιμες" αμοιβες. Ο μηχανικος θα μπορει να κανει οτι θελει. Αλλα αν κατεβει κατω απο τις νομιμες αμοιβες θα καλειται στο πειθαρχικο για να τις δικαιολογησει.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωτάω: από που προκύπτει ΦΠΑ επί των ελαχίστων ("νομίμων" πλέον); Και άρα έκδοση ΑΠΥ (και άρα και εισόδημα) επί των ελαχίστων ("νομίμων" πλέον); Για τα υπόλοιπα το ξέρω.

 

Μονο οι κρατήσεις θα είναι επί των νόμιμων αμοιβών. Το ΦΠΑ θα είναι στο ποσό που έχει συμφωνηθεί. Αυτό καταλαβαίνω εγώ και αυτό είναι το λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.