Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

1 ώρα πριν, Jakob said:

1) -η ίδια η ψησταριά θεωρείται ότι συνεισφέρει στην θέρμανση του χώρου; Είχα διαβάσει παλιότερα μια σχετική συζήτηση του φόρουμ αλλά δεν μπορώ να την ξαναβρώ; 

2)  Νομίζω όχι, αφού μόνο ανακυκλοφορούν τον αέρα.

1) Αν εννοείς τη συγκεκριμένη είναι εδώ. Διάβασέ τη και κάνε ότι ο Θεός σε φωτίσει. Η άποψή μου είναι ΟΧΙ.

2) Σωστό!

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Konstantinos IB said:

1) Αν εννοείς τη συγκεκριμένη είναι εδώ. Διάβασέ τη και κάνε ότι ο Θεός σε φωτίσει. Η άποψή μου είναι ΟΧΙ.

2) Σωστό!

Ευχαριστώ.

Μια ακόμα ερώτηση, ποιά είναι η τελευταία έκδοση του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ; Η 1.31.1.9;

Μίλησα με την ΑΡΤ που φτιάχνει το AutoKENAK και μου είπαν ότι υπάρχει νέα έκδοση που δεν έχει το bug με την υποχρεωτική ύπαρξη (α)διαφανούς επιφάνειας σε μη θερμαινόμενο χώρο αλλά από το site του TEE αυτή που έχω εγκαταστημένη (η 1.31.1.9) και μου πετάει το error είναι η πιο πρόσφατη που προσφέρουν (http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak/tee_kenak).

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή είναι, την έχουμε την έκδοση αλλά δεν την χρησιμοποιούμε. Έχουμε άλλο εταιρικό λογισμικό. 

Σχετικά με το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ (βλέπω ότι είσαι νέο μέλος), έχει μια μεγάλη και πολύ καλή συζήτηση στο φόρουμ.

Edited by Konstantinos IB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, 

έχω ΠΕΑ σε ένα κατάστημα το οποίο στις πόρτες του έχει αεροκουρτίνες. Οι αεροκουρτίνες δεν κάνουν θέρμανση ή ψύξη αλλά παρέχουν αέρα. 

τις λαμβάνουμε υπόψη? και αν ναι πως δηλώνονται στα συστήματα?

 

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνούσα και εγώ αλλά οι συγκεκριμένες αεροκουρτίνες κάνουν μόνο παροχή αέρα.. ούτε θέρμανση ούτε ψύξη..

Μια σκέψη είναι να τις περάσω ως βοηθητικό σύστημα σε θερμανση και ψύξη..

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ, από τον καιρό του παληού software, και δεν ξέρω αν εξακολουθούν να καταχωρούνται ανεμιστήρες οροφής.... 

Μήπως πρέπει να καταχωρηθεί έτσι???

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι σε όλους.

Μου ζητήθηκε έκδοση ΠΕΑ για συνεργείο αυτοκινήτων. Το κτίσμα στο οποίο η επιχείρηση λειτουργεί έχει αναγερθεί με άδεια την δεκαετία του 80. Πρόσφατα ο ιδιοκτήτης πρόσθεσε δύο πρόχειρες κατασκευές στην μια πλευρά του κτηρίου. Η μια από τις δύο έχει χρήση γραφείου και υπάρχει στο χώρο αντλία θερμότητας (splitάκι). Στην άλλη όχι, είναι απλά μια αποθήκη υλικού. Οι κατασκευές αυτές είναι από πλαστικό υλικό (δεν γνωρίζω πως λέγεται ακριβώς, φαίνεται στην εικόνα). Επισυνάπτω 2 εικόνες, μια μόνο την κάτοψη του χώρου και στη δεύτερη την κάτοψη, μια όψη από το πλάι και μια φωτογραφία για να δείτε το υλικό της κατασκευής.

Το ερώτημά μου είναι το εξής: θα ορίσω μια θερμική ζώνη να περιλαμβάνει το κύριο κτήριο και την κλιματιζόμενη πρόχειρη κατασκευή; Νομίζω είναι σφάλμα καθώς τα κτίσματα διαχωρίζονται από τοιχοποιία.

edit: Και στους 2 χώρους υπάρχουν λαμπτήρες (πέρα από το κλιματιστικό στο "γραφείο").

Την αποθήκη, είναι αναγκαίο να την δηλώσω; Από τη στιγμή που είναι ΜΘΧ, και δεν είναι μέρος του κτηρίου (όπως ένα WC, για παράδειγμα), πόσο επηρεάζει την ενεργεική συμπεριφορά του;

 

Αν σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο, θα με βοηθούσε να γράφατε πως το αντιμετωπίσατε ή αν υπάρχει κάτι στις ΤΟΤΕΕ που δεν έχω βρει.

Ευχαριστώ πολύ!

1.JPG

2.JPG

Edited by Jakob
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.