Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα - Φάσεις νόμου Τρίτση


margaritta

Recommended Posts

Είδα δύο χαρτιά του πελάτη για δύο διαφορετικά κτίσματα.

Το Νο1 είχε σφραγίδα που έγραφε «Οριστικός τίτλος εξαιρέσεως κατεδάφισης» και για το Νο2 «Προσωρινός τίτλος εξαιρέσεως κατεδάφισης» με χρονολογίες ΚΑΙ τα δύο 1978. Μετά μου έδειξε για τα ίδια κτίσματα τα σχέδια με σφραγίδα Πολεοδομίας ημερομηνίας 1982, ότι έχουν ενταχθεί στο Ν.1337.

Τι συμπέρασμα βγάζετε; Μετά από αυτά που διάβασα, η βόλτα στο λυπηρό αρχείο της Πολεοδομίας είναι απαραίτητη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 324
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα

έχω μια περιπτωση σε σχεση με το θεμα που συζητατε.

εντος οικισμου με ορους δομησης προ του 1923 στο χρονο κατασκευης του αυθαιρετου.

Το δηλωσε, πληρωσε αλλα δεν ολοκληρωθηκε η διαδικασια επειδη δεν ηταν κυρια και μοναδικη κατοικια... ταδε εφη η υπαλληλος μηχανικος της πολεοδομιας που ανεσυρε το φακελλο...

Link to comment
Share on other sites

αλλα δεν ολοκληρωθηκε η διαδικασια επειδη δεν ηταν κυρια και μοναδικη κατοικια...

 

Προφανώς αν ισχύει αυτό που σου είπαν, το αυθαίρετο κατασκευάστηκε μεταξύ 1981 και 1983. Οπότε αφού δεν ήταν η μοναδική και κύρια κατοικία δεν υπάγονταν στο άρθρο 15 του ν.1337/83.

 

ΑΡΑ ΤΟ ΔΗΛΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ 4014.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήγα σε πολεοδομία της Αθήνας και βρήκα από το αρχείο των αυθαιρέτων φάκελλο αυθαιρέτου που είχε ρυθμιστεί με το Ν.1337/83. Ρώτησα τον υπάλληλο αν υπάγεται στην Α' ή Β' φάση. Άνοιξε το φάκελλο και μου είπε ότι εφ' όσον υπάρχουν και οι 2 δηλώσεις (όντως υπήρχαν, είδα και τα γραμμάτια που είχαν πληρωθεί (υπερ ΕΤΕΡΠΣ)), το ακίνητο έχει ολοκληρώσει τη Β' φάση. Προφανώς η δεύτερη δήλωση γινόταν δεκτή, άρα ολοκληρώνονταν η Β' φάση (δήλωση του Ν. 1337/1983 άρθ. 15 παρ. 5), μόνο εαν προσκομίζονταν ταυτόχρονα όλα τα δικαιολογητικά (τοπογραφικό, κάτοψη, τομή, κλπ - φορολογικά)

Link to comment
Share on other sites

ερωτοαπαντησεις του ιεκεμ τεε ... ισχυει

 

29. Σε περίπτωση οικίας δηλωµένης µε τον ν. 1337/83, στην οποία έγιναν

µεταγενέστερα προσθήκες, που θα ρυθµιστούν µε το ν. 4014/11 στην ερώτηση αν

υπάρχει οικοδοµική άδεια απαντάµε ναι ή όχι ;

> Αν έχει εξαιρεθεί από την κατεδάφιση µε τις διατάξεις του ν.1337/83 απαντάµε ναι,

άλλως όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

'' Για τις περιπτώσεις αυθαιρέτων σε περιοχές εκτός σχεδίου που δηλώθηκαν (Α’ και Β’ φάση) με το ν. 1337/83, αλλά δεν πήραν, ως εκτός σχεδίου, οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση (Γ’ φάση) δεν απαιτείται η ένταξη τους στο ν. 4014/2011.''

 

Απάντηση Νο2 από ΥΠΕΚΑ Ζ΄ μέρος,

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Εχω ακίνητο το οποίο δηλώθηκε με τον Νόμο Τρίτση και έχω στα χέρια μου απόφαση του νομάρχη για προσωρινή αναστολή κατεδάφισης από ότι κατάλαβα πρέπει να έχει

ολοκληρωθεί η Β φάση, θα το ψάξω και στην πολεοδομία για να είμαι σίγουρος. Εαν ολοκληρώθηκε η Β φάση δεν υπάγεται στον 4014 τότε ποια διαδικασία θα ακολουθήσω?

Το σπίτι ειναι εντος σχεδίου σε αρτιο κ οικοδ/μο οικοπεδο. Εαν δεν ολοκληρώθηκε η Β φάση τότε παω με 4014 κ πληρωνω προστιμο ή παραβολο κ αδεια.

 

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι σε εντός σχεδίου, μπορείς να ολοκληρώσεις και την 3η φάση.

ή να βγάλεις άδεια μέσα σε 3 χρόνια.

Γιατί να πληρώσεις το ειδικό πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μόνο οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση.

Δεν το ξέρω καλά τον νόμο, μη σε πάρω στο λαιμό μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.