Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροι δόμησης σε περιοχή natura εκτος σχεδίου


Recommended Posts

Σωστα κατα ενα μερος...

Το παραχωρητηριο το ειδα, το εχω. Δινει, πιο σωστα παραχωρει  το Υπουργειο Γεωργιας σε τοπικο ομιλο την εκταση των 400τ.μ. για την κατασκευη καταφυγιου. το 1956 ολα αυτα. Το καταφυγιο κτιστικε απο το ομιλο το 1959 με δικα του εξοδα χωρις αδεια.

Εγω θελω να γραψω τους ορους στο  τοπογραφικο και αν ειναι αρτιο και οικοδομησιμο.

Με ποιους ορους θα παω;

εινια μη αρτιο και μη οικοδομησιμο;

για την τακτοποιησει ειναι αλλο θεμα (θα σας πως αν καιρο...την ιστορια...και τα τραβατε τα μαλλιας σας)

Μου ζητανε το τοπογραφικο (απο δημοσια υπηρεσια) και πρεπει να το κανω συμφωνα με τις υποδειξεις το ΥΠΕΚΑ...γιαυτο ζητω την βοηθεια σας για τους ορους δομησης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επισυνάπτω τμήμα όρων δόμησης απο Τοπ. Δ. που πέρασε από έλεγχο (πριν 3 χρόνια)... και ήδη έκτισε. Έτσι για τους νεώτερους συναδέλφους. Φυσικά θα μπορούσε κάποιος να το παρουσιάσει ...καλύτερα.

Π.Δ. 24_1985.pdf

P.D 24_1985.dwg

Link to comment
Share on other sites

Τα 400μ2 είναι τόσο λίγα που ακόμα και σε εντός σχεδίου περιοχή θα μπορούσαν να χάσουν.. την αρτιότητα (τρόπος του λέγειν. Υπάρχουν οικισμοί που έχουν 1000τμ αρτιότητα). Λοιπόν τα 400μ2 δεν κτίζουν ποτέ ακόμη και αν είναι σε κάμπο (το δασικό δεν συζητιέται).!! Γενικότερα αν διαβάσεις το Π. διάταγμα 24 του 1985 θα δεις πως και πότε κατεβαίνουμε από τα 15μ απόσταση από τα πλάγια όρια, μέχρι ακόμη και στα 2,5μ, αφού αρχίζουν και ΄έρχονται οι παρεκκλίσεις. Μία βασική άποψη είναι να "χωράει" κτίσμα 10μ πλάτος κλπ,κλπ. Εσύ δεν είσαι σε καμιά παρέκκλιση αυτών που προβλέπει το διάγραμμα. Για την πολεοδομία βάζεις έτσι το πινακάκι απλώς για τον "κανόνα". Αφού μάλλον ΟΛΑ νομιμοποιούνται θα βρεις έναν τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Επομενως για την περιπτωση μου...

...δεν με εμνδιαφερει οτι ειμαι Natura (απλα θα γινει αναφορα)

....βαζω ως ορους δομησης του Π.Δ.24/85

....και οτι δεν ειναι αρτιο ουτε οικοδομησιμο (ασχετο αν εχει ηδη κτισμα)

σωστα;

Link to comment
Share on other sites

εχεις ξεκαθαρισει...

απο ποιόν θα παρεις εντολη???

 

[το ξανασυζητησαμε πριν ενα χρονο...παρομοιο θεμα ειχαν και στην Εδεσσα με καποια αερολεσχη ή κατι παρομοιο...εκει βοηθησε και ο Δημαρχος και η Περιφερεια...]

Link to comment
Share on other sites

Επομενως για την περιπτωση μου...

...δεν με εμνδιαφερει οτι ειμαι Natura (απλα θα γινει αναφορα)

....βαζω ως ορους δομησης του Π.Δ.24/85

....και οτι δεν ειναι αρτιο ουτε οικοδομησιμο (ασχετο αν εχει ηδη κτισμα)

σωστα;

Αφού είσαι σε natura, πώς θα βαλεις του 85?

Το ΦΕΚ του 2011 για τις natura θα βάλεις. Αρτιότητα 10 στρέμματα και δεν θα αναφέρεις παρεκκλίσεις γιατί δεν σε νοιάζουν και δεν τις εφαρμόζεις.

Link to comment
Share on other sites

εχεις ξεκαθαρισει...

απο ποιόν θα παρεις εντολη???

Εντολη για να κανω τοπογραφικο;;;; Απο οποιον ενδιαφερομενο το θελει. Ειτε ενοικιαστης ειτε ο ομιλος(φερομενος ιδιοκτητης)

 

Επειδη παω για νομιμοποιηση μεσω διαδικασιων με υπουργειο  και ΕΟΤ...πρεπει μεσα στα χαρτια να υπαρχει και τοπογραφικο.

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια πρεπει να υπαρχει τοπογραφικο σαν

 

"μη αρτιο, μη οικοδομησιμο,  εντος  δασους και ολα οσα καλα εχει  και δεν ηταν σε ΝΑΤΟΥΡΑ  το 1956 ..."

που ο......  ενεκρινε την παραχωρηση :smile: :-)

 

και αφου ενδιαφερονται οι  "αρμοδιοι"

 

ποιος την χαρη σου :smile: :-)

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας

 

θα ήθελα τη βοήθεια σας αν είναι δυνατόν.

Εχω πελάτη με ισόγεια κατοικία με ολοκληρωμένη την Α & Β φαση του Ν.1337/1988. Το 87 τον εγραψαν επειδή εκτισε προσθήκη επιπλέον 20 τ.μ και πληρώνει πρόστιμα διατήρησης. Αργότερα έκανε και μια αποθήκη 10 τ.μ. Τώρα θέλει να τακτοποιήσει τις επιλεον αυθαιρεσιες με το Ν.4178/13.

Είναι εκτός οικισμού, σε περιοχή Νatura και το τοπογραφικό που κατατέθηκε στον τριτση δείχνει εμβαδό οικοπέδου 521,50 τ.μ.

Ψαχνω να βρω τι ίσχυε στην περιοχή όταν τα έκτισε, δηλαδή αν μπορούσε να κτίσει τα επιπλέον 20 τετραγωνικά και αργότερα την αποθήκη τότε και άρα να μπορεί να τα τακτοποιήσει τώρα με τον Ν.4178/13.

Μπορεί να μου δώσει τα φώτα του κανεις? Που μπορώ να βρω ποια χρονολογία χαρακτηρίστηκε μια περιοχή ως NATURA?  :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.