Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδια αρχιτέκτονα σε πολιτικό μηχανικό για στατική μελέτη


 
anavatis

Recommended Posts

άσε δε που το 90% των ΠΜ που αρχιτεκτονούν δεν ξέρουν να κάνουν στατικά και τα δίνουν 'έξω'
Και βάλε...έχει γεμίσει ο τόπος από νεκροθάφτες...την σφραγίδα πουλάνε...

 

Τώρα επί του θέματος...είναι γνωστό ότι ένας αρχτέκτονας μορφώνει ένα κτίριο...αν πρέπει να γίνει κάποια αλλαγή στην μόρφωση του φορέα τότε θα του την υποδείξει ο στατικός και μάλιστα θα του την αιτιολογήσει.

 

Από εκεί και πέρα εγώ προσωπικά δεν κάνω ούτε ισόγειο αρχιτεκτονικό αν έρθει πελάτης και μου ζητήσει κάτι τέτοιο. Δεν είμαι αρχιτέκτονας, μπορεί να έχω κάποιες ιδεές αλλά επειδή δεν είναι το αντικείμενό μου θα τον συστήσω σε έναν αρχιτέτκτονα.

 

Θεωρώ και πρέπει κατά την άποψη μου ένας αρχιτέκτονας να συνεργάζεται με έναν μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

είναι σαν να υποστηρίζω ότι το μεταπτυχιακό που έκανα στον Δομοστατικό Σχεδιασμό (μαζί με τον terry) με καθιστά πιο ικανό από κάποιον άλλον μηχανικό

 

Τωρα σε καταλαβα φιλε... :smile:

αλλα και παλι διαφωνουμε.. :smile:

 

ναι, αυτό προσπαθούν να σου πουν και οι συνάδελφοι πως είναι δουλειά του αρχιτέκτονα διαφορετικά δεν ξέρει τη δουλειά του

 

Φυσικα και θα σχεδιασεις διαφορετικο κτηριο αναλογα με το ΦΟ που θα επιλεξεις..

Δεν μπορεις να κανεις φερουσα τοιχοποια και να εκτιμας παχος τοιιχου 25εκ....

 

Αλλα σου ξαναλεω οτι δεν ειναι δουλεια σας η διαταξη των στυλων (που ειναι και το σημαντικοτερο)..

Και δεν βρισκω το λογο να το κανετε εσεις και να μην γινει σε συνεργασια με τον ΠΜ...

Link to comment
Share on other sites

@dimitris85

υπάρχουν ταπεινές -κατά την γνώμη σου- μονοκατοικίες των 120μ2 που με παίδεψαν περισσότερο από επαύλεις των 1200μ2.

η σωστή αρχιτεκτονική δεν έχει να κάνει με το πόσα τετραγωνικά χτίζεις ούτε με την οικονομική δυνατότητα του πελάτη σου.

μην σου πω ότι όσο λιγότερα τα μ2 & όσο πιο οικονομική η κατασκευή, τόσο πιο δύσκολη είναι η σωστή λύση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλα σου ξαναλεω οτι δεν ειναι δουλεια σας η διαταξη των στυλων (που ειναι κια το σημαντικοτερο)..
Μπορεί πολύ άνετα ένας αριχτέκτονας να διαμορφώσει ένα κτίριο με δική του διάταξη στύλων. Αν όμως αποτελεί αυτό πρόβλημα, αυτό θα του το πει ο μηχανικός.

Σαφέστατα μπορεί να δοαμορφώσει μια κάτοψη με οποιαδήποτε διάταξη στύλων αυτός επιθυμεί. Εξάλλου μαθαίνει τα βασικά στην σχολή του. Απλά δεν είναι εις θέση να μιλήσει για την σωστή στατικότητα τους.

Δεν είναι στην θέση μετά να μιλήσει για δυναμικές αναλύσεις, προβλήματα στην εκκεντρότητα, κέντρο ελ. στροφής, κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο συμφωνουμε..

Αλλο να βαλλει ενδεικτικα μια διαταξη στυλων και αλλο να σου υποδειξει που τους θελει και να ειναι απολυτος οτι εχει κανει την καλυτερη δυνατη διαταξη..

 

Ξερεις και συ πολυ καλα οτι οποιαδηποτε (σχεδον) διαταξη ειναι δυνατο αν επιλυθει...

Αλλα δεν σημανει οτι ειναι και η βελτιστη...

Link to comment
Share on other sites

βρε καλε μου σε συνεργασία γίνεται

όμως δεν γίνεται να σχεδιάζω χωρις να έχω ιδέα που θα ειναι ο ΦΟ

 

πχ το πιο απλό, ούτε καν αρχιτεκτονιά, έχω pilotis με θέσεις στάθμευσης άμα δεν ξέρω που θα μπουν τα τοιχεία δεν θα τελειωσουμε ποτε

Link to comment
Share on other sites

πχ το πιο απλό, ούτε καν αρχιτεκτονιά, έχω pilotis με θέσεις στάθμευσης άμα δεν ξέρω που θα μπουν τα τοιχεία δεν θα τελειωσουμε ποτε

 

Τωρα στα λογια μου ερχεσαι..

Ο συναδελφος αναβατης θα εβαζε τα τοιχωματα εκει που τον βολευαν (αφου ξερει τη νομοτελια των υλικων) και θα μου ελεγε οτι μορφωσε και τον ΦΟ....

Link to comment
Share on other sites

Οι μικρές κατασκευές (σπίτια, εξοχικές κατοικίες) , δίνουν τη δυνατότητα στον αρχιτέκτονα να το γλεντήσει και να προκαλέσει πονοκεφάλους στο στατικό. :D

Link to comment
Share on other sites

Οι μικρές κατασκευές (σπίτια, εξοχικές κατοικίες) , δίνουν τη δυνατότητα στον αρχιτέκτονα να το γλεντήσει και να προκαλέσει πονοκεφάλους στο στατικό. :D

 

depon για ελέφαντα και καλή καρδιά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.