Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Ρωτάω κάτι που φαίνεται να έχει απαντηθεί στο βιντεακι του τεε αλλά υπάρχει διαφωνία εδώ μεσα και είναι σημαντικό. Υπόγειο που άλλαξε χρήση και έγινε κατοικία μπαίνει στους βοηθητικούς χώρους και πολλαπλασιάζεται με 0,5 όπως φαίνεται στο βίντεο. Αυτό και μόνο βγάζει σημαντικά μικρότερα πρόστιμα απότι με τον προηγούμενο νόμο! Ισχύει σίγουρα? Και τι γίνεται αν κάποιος το είχε δηλώσει με τον προηγούμενο?Μπορέι να συμψηφίσει όσες δόσεις πρόλαβε και πλήρωσε και να το ξαναδηλώσει με τον παλιό?

 

Έχω μία περίπτωση Pilotis 91τ.μ. που μετράπηκε σε κατάστημα. Πρόκεται για άλλη κατοικία, με οικοδομική άδεια, εντός σχεδίου, Τ.Ζ. 1700 και με παλαιότητα μπριν το '83. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τα τετραγωνικά αυτής της αλλαγής χρήσης στο πρόγραμμα του ΤΕΕ τα βάζω στο κουτί της υπέρβασης δόμησης κυρίων χώρων και έτσι υπολογίζω πρόστιμο ίσο με :

 

91Χ1700Χ0.15Χ1.0Χ1.0Χ0.6Χ1.4Χ1.0Χ0.15 = 2923.83EUROS ??

 

Θα πρέπει να προστεθεί και αριθμός παραβάσεων = 1 και επομένως 500 euros επιπλέον??? και το αρχικό παράβολο που πρέπει να πληρωθεί είναι 1000 euros λόγω των 91 τ.μ.??

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά όποιον μπορεί να με βοηθήσει!

Ναι σωστά τα υπολογίζεις με την μόνη διαφορά ότι τα καταστήματα νομίζω πάνε στο ''υπηρεσίες'' αλλά δεν σου αλλάζει κάτι στο πρόστιμο

Καλώςήρθες στο φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μία ερώτηση παρακαλώ,

 

Σε υπέρβαση δόμησης κατοικίας, αν μέρος της (υπέρβασης) είναι κλεισμένος Η/Υ χώρος,θα επιλέξω και αλλαγή χρήσης?..Γιατί αυξάνει το πρόστιμο.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω κάτι που φαίνεται να έχει απαντηθεί στο βιντεακι του τεε αλλά υπάρχει διαφωνία εδώ μεσα και είναι σημαντικό. Υπόγειο που άλλαξε χρήση και έγινε κατοικία μπαίνει στους βοηθητικούς χώρους και πολλαπλασιάζεται με 0,5 όπως φαίνεται στο βίντεο. Αυτό και μόνο βγάζει σημαντικά μικρότερα πρόστιμα απότι με τον προηγούμενο νόμο! Ισχύει σίγουρα? Και τι γίνεται αν κάποιος το είχε δηλώσει με τον προηγούμενο?Μπορέι να συμψηφίσει όσες δόσεις πρόλαβε και πλήρωσε και να το ξαναδηλώσει με τον παλιό?

0,5 βοηθητικός x1.4 για αλλαγή χρήσης

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα κ εγώ με την σειρά μου να κάνω μια ερώτηση. αν δεν έχει καθοριστει ζώνη αιγιαλού,προφανώς δεν μπορούμε να τακτοποιήσουμε αυθαίρετο?καθως η αίτηση για καθορισμό αιγιαλού κάνει τουλάχιστον 2 με 3 μήνες. Επίσης το ιδιο πράγμα ισχύει κ για οικόπεδα εκτός σχεδίου που δεν έχουν βεβαίωση δασαρχείου(η οποία θέλει 4 με 6 μήνες να βγεί) αρα κ να κάνω ένα τοπογραφικό κ να πάω να ζητήσω βεβαίωση δασαρχειού θα με καθυστερήσουν τόσο που αν κανω την δήλωση στο συστημα κ για καποιό λογο δεν παρω την βεβαίωση δασαρχείου θα υπαρξει πρόβλημα....ψιλομπάχαλο δηλαδή... το λέω αυτο επειδή στην περιοχή μου οι μισοι αιγιαλοί δεν έχουν καθοριστεί κ το εαν ένα κτήμα ειναι δασικό ή οχι ειναι ένα θέμα.....κ κατι ακόμα ο νόμος δεν ισχύει για παραδοσιακούς οικισμούς αλλά ισχυει για οικισμούς κάτω των 2000 ατόμων?σας ευχαριστω.......

Link to comment
Share on other sites

-xekolla αυτό με το δασικό το σκεφτόμουν κι εγώ σήμερα...λογικά γράφεις οτι είναι αρτιο και οικοδομησιμο ή όχι με την επιφύλαξη για το αν είναι σε δασική περιοχή κτλ (στην υπεύθυνη δήλωση)...Αν με την ανάρτηση των δασικών χαρτών (τις αντιρρήσεις κτλ) βγει τελεσίδικα δασικό τότε ούτως ή άλλως εξαιρείσαι από τη ρύθμιση (δηλαδή έχει πληρώσει τζάμπα και κρινεσαι και κατεδαφιστέος άμα λαχει αφού πλέον ξέρουν μέχρι και το κινητό σου :P)...αυτό το λες εξαρχής και στους πελάτες και είσαι οκ πιστεύω...αν κάποιος είναι σε αμφισβητούμενη περιοχή και καιγεται τόσο πολύ να τακτοποιήσει εκείνος αναλαμβάνει το ρίσκο όχι εσύ.

 

-Αλλαγές στην εσωτερική διαρίθμηση (ενοποίηση χώρων, αλλαγή χρήσεως δωματίων,αλλαγή τοιχοποίιας) σε σχέση με την κάτοψη της άδειας πως τις αντιμετωπίζετε;

Link to comment
Share on other sites

Εκτός της Anka, αφού συμφωνούμε, και του CYBERSYMEON που πρότεινε την έκδοση Ο.Α., θα ήθελα να σκεφτείτε το παρακάτω παράδειγμα.

 

Υπάρχον 100μ² με άδεια σε οικόπεδο με μεγιστη δόμηση 240μ²

Αυθαίρετη κατασκευή που προσθέτει δόμηση 100μ²

Θα τσεκάρουμε κάποιο τετραγωνάκι με ποια λογική;

1. Υπέρβαση δόμησης 100/240 --> <50%

2. 200/240 --> >50%

3. Δεν έχουμε αύξηση της δόμησης πάνω απο την μέγιστη --> κανένα τετραγωνάκι

 

Προσοχή στο ότι υπέρβαση της δόμησης κάτω του 50% δεν επιφέρει αύξηση στο πρόστιμο, αφού έχει συντελεστή 1.

 

Θα πω.... την κουρτίνα 1 και θα συμφωνήσω με την Anka για το προηγούμενο. Έχω 100. Έχτισα επιπλέον 100. Επιτρέπεται 240. το 50% του "επιτρέπεται" είναι 120 και 100 επιπλέον < 120. Άρα έχω υπέρβαση < 50%.

 

ΔΛΔ για τον υπολογισμό της υπέρβασης σε σχέση με την επιτρεπόμενη της περιοχής, μετράμε την υπέρβαση! Το επιπλέον από αυτό που επιτρεπόταν από την άδεια! ... ΜΑΛΛΟΝ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το έχω ξαναγράψει κάπου: Για τα δασικά δείτε την ερώτηση 6 στις χρήσιμες ερωτήσεις/απαντήσεις. Όπως λέει ο Dryft, το ρίσκο είναι του πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Θα πω.... την κουρτίνα 1 και θα συμφωνήσω με την Anka για το προηγούμενο. Έχω 100. Έχτισα επιπλέον 100. Επιτρέπεται 240. το 50% του "επιτρέπεται" είναι 120 και 100 επιπλέον < 120. Άρα έχω υπέρβαση < 50%.

 

ΔΛΔ για τον υπολογισμό της υπέρβασης σε σχέση με την επιτρεπόμενη της περιοχής, μετράμε την υπέρβαση! Το επιπλέον από αυτό που επιτρεπόταν από την άδεια! ... ΜΑΛΛΟΝ!

Εδώ αφού έχτισες 100 με άδεια και έχεις υπόλοιπο άλλα 140 από τα οποία έχτισες αυθαίρετα τα 100 (άρα είσαι μέσα στο όριο του επιτρεπόμενου) μήπως απλά πληρώνεις παράβολο και βγάζεις άδεια εντός 3ετίας για αυτά τα 100?
Link to comment
Share on other sites

Κατά τον υπολογισμό προστίμων για κατασκευές προ του 83', όπου χρησιμοποιείται ο μειωτικός συντελεστής 0,15, παρά το γεγονός ότι υπάρχει κτίσμα μεγαλύτερο από 20μ2 προκύπτει ποσό μικρότερο των 2000ευρω (εντός σχεδίου).

Ερώτηση υπάρχει ελάχιστο ποσό στο πρόστιμο ή ότι βγάλουν τα κουτάκια για τις περιπτώσεις που δεν εμπίπτουν στο Αρθ 24, παρ 6β;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ αφού έχτισες 100 με άδεια και έχεις υπόλοιπο άλλα 140 από τα οποία έχτισες αυθαίρετα τα 100 (άρα είσαι μέσα στο όριο του επιτρεπόμενου) μήπως απλά πληρώνεις παράβολο και βγάζεις άδεια εντός 3ετίας για αυτά τα 100?

 

ΝΑΙ, και εδώ θα συμφωνήσω! Εφόσον δεν υπάρχει καμία παράβαση με τα της περιοχής (δόμηση, κάλυψη, ύψος, αποστάσεις), τότε πληρώνεις παράβολο και μέσα σε 3 χρόνια βγάζει άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.