Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

<p>

Καλημέρα σε όλους και καλά κουράγια,

Αν μπορείτε τα φώτα σας για το εξής

 

Σε πολυκατοικία με οικ.άδεια του 1969 στον Δ' όροφο η άδεια προέβλεπε 2 διαμερίσματα των 50 μ² έκαστο σύνολο 100μ²Στην κατασκευή εξ' αρχής (από το 1969) και σ΄΄υμφωνα με την σύσταση και τα συμβόλαια, δημιουργήθηκαν 2 διαμερίσματα το πρώτο 60 μ² και το δεύτερο 40 μ² σύνολο 100 μ² όλα μέσα στο νόμιμο περίγραμμαΕνδιαφέρεται ο ένας παό τους δύο να  ρυθμίσει με τον  4014 (αφού δεν μπορεί να πάρει βεβαίωση νομιμιμότηας...1. Μπορεί ν αυποβάλλει μόνος του , παρόλο που τμήμα του διαμερίσματος του αφορά και τον δεύτερο (ως προς τα όρια της οικ. αδείας) ?2 Πως θα υπολογισθεί το πρόστιμο,  με αναλυτικό συγκρίνοντας την υφιστάμενη κατάσταση με εκείνη της οικ. αδείας ? Στην συνέχεια αφού θα τσεκαριστεί το κουτάκι με μία ή δύο παραβάσεις, πως θα δηλώσουμε την παλιότητα προ 1983 αφου το σύστημα δεν το επιτρέπει, τουλάχιστον να δούμε πόσο θα βγει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλη και σεβαστη η αποψη της Κας Λεμπεση αλλα δεν εχει υποσταση...

 

Το 36σελιδο κειμενο της το διαβασα με προσοχη, καθαρα προς ενημερωση μου ομως...

Οτι αντιτιθεται στο Νομο, στις διευκρινισεις, ακομα και στις ερωταπαντησεις, δεν το εδωσα βαση...

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω κι εγώ την πρώτη μου ερώτηση. Ήμουν εντωμεταξύ σήμερα και στο σεμινάριο του ΤΕΕ στη Θεσσαλονίκη αλλά γύρισα χωρίς να έχω λύσει αυτή μου την απορία.

Για κτίριο με μικτή χρήση, μισό κατοικία, μισό κατάστημα του ίδιου ιδιοκτήτη θα πρέπει να κάνω μία δήλωση με δύο φύλλα καταγραφής ή δύο διαφορετικές δηλώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει οριζόντια θα κάνεις 2 αιτήσεις. Αν δεν έχει, μία με 2 φύλλα καταγραφής.

 

 

υ.γ. Η κ. Λεμπέση πρέπει να μας διαβάζει. Χθες διόρθωσε την απάντησή της περί στεγασμένης βεράντας, γράφοντας "όταν στηρίζεται σε κατακόρυφα στοιχεία" (51) , κάτι που είχα επισημάνει προχτές!!!!!

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Να θέσω κι εγώ την πρώτη μου ερώτηση. Ήμουν εντωμεταξύ σήμερα και στο σεμινάριο του ΤΕΕ στη Θεσσαλονίκη αλλά γύρισα χωρίς να έχω λύσει αυτή μου την απορία.

Για κτίριο με μικτή χρήση, μισό κατοικία, μισό κατάστημα του ίδιου ιδιοκτήτη θα πρέπει να κάνω μία δήλωση με δύο φύλλα καταγραφής ή δύο διαφορετικές δηλώσεις;

Συνάδελφε καλώς ήρθες στο φόρουμ... όπως τα λέει ο Faethon11

 

@Faethon11 : Και ο Παπακωνσταντίνου και ο Σηφουνάκης μας διαβάζουν... αλλά τίποτα δε βελτιώνεται...!

 

 

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ.... Η εγκύκλιος 14 ποιά είναι και πού βρίσκεται;;;

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλώς ήρθες στο φόρουμ... όπως τα λέει ο Faethon11

 

@Faethon11 : Και ο Παπακωνσταντίνου και ο Σηφουνάκης μας διαβάζουν... αλλά τίποτα δε βελτιώνεται...!

 

 

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ.... Η εγκύκλιος 14 ποιά είναι και πού βρίσκεται;;;

 

Μάλλον κάτι ξέρει η Λεμπέση που δεν ξέρουμε εμείς.....

 

Είναι αυτό που λένε... "η Λεμπέση θέλει να κρυφτεί κι η χαρά δεν την αφήνει !!!"

 

Θα 'θελα να 'ξερα γιατί μπήκε στη διαδικασία να συντάξει 36 σελίδες υποστηρίζοντας η ΙΔΙΑ πράγματα που αντιφάσκουν μεταξύ τους.....

 

Τουλάχιστον μέχρι τώρα λέγαμε.... "η τάδε απάντηση του Χ είναι σε αντίφαση με την τάδε απάντηση του Ψ".....

 

 

 

 

Πρωτοπόρος η Λεμπέση... ήθελε να παίξει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ το ρόλο ΚΑΙ του Χ ΚΑΙ του Ψ..... :mrgreen:

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλά κουράγια,

Αν μπορείτε τα φώτα σας για το εξής

 

Σε πολυκατοικία με οικ.άδεια του 1969 στον Δ' όροφο η άδεια προέβλεπε 2 διαμερίσματα των 50 μ² έκαστο σύνολο 100μ²Στην κατασκευή εξ' αρχής (από το 1969) και σ΄΄υμφωνα με την σύσταση και τα συμβόλαια, δημιουργήθηκαν 2 διαμερίσματα το πρώτο 60 μ² και το δεύτερο 40 μ² σύνολο 100 μ² όλα μέσα στο νόμιμο περίγραμμαΕνδιαφέρεται ο ένας παό τους δύο να ρυθμίσει με τον 4014 (αφού δεν μπορεί να πάρει βεβαίωση νομιμιμότηας...1. Μπορεί ν αυποβάλλει μόνος του , παρόλο που τμήμα του διαμερίσματος του αφορά και τον δεύτερο (ως προς τα όρια της οικ. αδείας) ?2 Πως θα υπολογισθεί το πρόστιμο, με αναλυτικό συγκρίνοντας την υφιστάμενη κατάσταση με εκείνη της οικ. αδείας ? Στην συνέχεια αφού θα τσεκαριστεί το κουτάκι με μία ή δύο παραβάσεις, πως θα δηλώσουμε την παλιότητα προ 1983 αφου το σύστημα δεν το επιτρέπει, τουλάχιστον να δούμε πόσο θα βγει?

Έχω ίδια περίπτωση. Αφού δεν έχουν υπέρβαση δόμησης, τι να δηλώσω με τον 4014; Σκέφτομαι μήπως τους πάω με έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για την αλλαγή της διαρρύθμισης μεταξύ των δύο διαμερισμάτων.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα εμπλέξω άμεσα τον ιδιοκτήτη του άλλου διαμερίσματος. Αποκλείεται να μπω σε οποιαδήποτε διαδικασία ερήμην του.

Αύριο το πρωί θα πάω να το συζητήσω στην πολεοδομία και θα ... ενημερώσω!

Καμμία άλλη ιδέα;

Edited by favio
Link to comment
Share on other sites

APSP βγάλε άδεια μικρής κλίμακας και μην μπλέκεις παραπάνω.

 

Ευπρόσδεκτα και καλοδεχούμενα τα σχόλια της Λεμπέση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!! Σήμερα ήρθε ένας πελάτης μένα τοπογραφικό στα χέρια του κ μου ζήτησε βεβαίωση μηχανικού.Το πρόβλημα ξεκίνησε μετά που είδα το τοπογραφικό το ένα κομμάτι του σπιτιού είναι πάνω σε δρόμο σ'αυτήν την περίπτωση τι κάνω? Είναι αυτό που λέει στο άρθρο 23 παρ.3 ββ όπου δεν μπορεί να μπει στη ρύθμιση??? Αν μπορεί κάποιος ας μου απάντησή!!

 

 

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Η Λεμπέση υποστηρίζει κάτι για τις αλλαγές χρήσης που το ΥπεκΑ και το ΤΕΕ εχει αποσαφηνίσει και το στηρίζουν επιμόνως.

 

Άρα το τι λέει η λεμπέση έφτασα σε συμπέρασμα ότι είναι λογικά αλλά δικές της επισημάνσεις και ως εκ τούτου δεν τα δίνω καθόλυ σημασία πλέον,άσχετα αν δικαιωθεί ή όχι.

 

Γιατί ο Νόμος αφορά τη ρύθμιση αυθαιρέτου με βάση τον ΓΟΚ και τον Κτιριοδομικό και δεν αφορά την έκδοση αδειών. Δηλαδή δε σκεφτόματε όπως όταν πάμε να βγάλουμε άδεια, απλά σκεφτόμαστε την ρύθμιση αυθαιρε΄του και τον 4014. Εκεί μπερδεύεται η Λεμπέση υποστηρίζοντας τις διατάξεις που αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.