Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Καλημέρα,

έχω ισόγεια γεωργική αποθήκη που ανήκει σε ΝΠΙΔ, πρώην ΓΟΕΒ. Πώς το δηλώνω;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

Σε εκτός σχεδίου περιοχή σε συγκρότημα κατοικιών δεν έχει κατασκευαστεί η τοιχοποιία μεταξύ των κατοικιών που δείχνουν τα σχέδια ώστε να αποτελούν ένα ''ενιαίο όγκο''.

Αφού οι χώροι γύρωθεν και μεταξύ των κατοικιών είναι κοινόχρηστοι και εξ αδιαιρέτου λέω να αποφύγω ένα 500ρικο γι αυτή την παράβαση. Και σε περίπτωση μεταβίβασης δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα το έκανε κανείς διαφορετικά?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

 

Θα ήθελα μια διευκρίνηση σχετικά με το πρόστιμο που εμφανίζεται στην ηλεκτρονική δήλωση του ΤΕΕ. Συγκεκριμένα, μόλις συμπληρώσω το φύλλο καταγραφής και πριν υποβάλω τη δήλωση, το ποσό που εμφανίζεται είναι το τελικό ποσό που θα πληρώσει ο ιδιοκτήτης ή υπάρχει κάποια έκπτωση ανάλογα με τον τρόπο πληρωμής?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλημέρα στον ορυμαγδό των δημοσιεύσεων στο παρόν θέμα δεν κατάφερα να εντοπίσω κάτι που με απασχολεί. Σε κάτοψη που μου δόθηκε για να βγάλω άδεια λειτουργίας σε ένα κατάστημα δεν έχει κατασκευαστεί σκάλα που οδηγεί στον κάτω όροφο . 0 ενοικιαστής χρειάζεται κι έχει ενοικιάσει τον ένα από τους δύο ορόφους.

Τo ερώτημα μου είναι τo εξής:

-Το συγκεκριμένο κατάστημα δεν έχει άλλη παράβαση δεν μπορώ να γνωρίζω για το υπόλοιπο κτίριο από τη στιγμή που ανήκει και σε άλλους ιδιοκτήτες με εκ των υστέρων σύσταση και δεν έχω πρόσβαση στους υπόλοιπους χώρους.

Mπορώ να εντάξω το συγκριμένο κατάστημα στον 4014 και πληρώνοντας το παράβολο των 500 ευρώ να προχωρήσω στην έκδοση βεβαίωσης κύριας χρήσης;;

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με την υποβολή (αρχική υποβολή) θα βγει να πληρωθεί παράβολο 500€. Μετά την πληρωμή θα πρέπει να κάνεις υποβολή (σε προσωρινή υπαγωγή) με την οποία θα οριστεί μηδενικό υπόλοιπο πληρωμής (αφού 100 < 500) και ξανακάνοντας υποβολή γίνεται η οριστική υπαγωγή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε ενιαιο κτισμα απο τσιμεντολιθους και λαμαρινα δεν υπαρχει αδεια.εχω τμημα του που εχει ανοικτη ολοκληρη πλευρα.

ειναι λαθος να το δηλωσω αυτο το τμημα σαν ημιυπαιθριο με αναλυτικο?

και τα υπολοιπα τ.μ σαν βοηθητικο χωρο μεταποιησης α τομεα αφου ειναι αγροτικη αποθηκη?

υπαρχει καποιο θεμα επειδη ειναι ενιαιο κτισμα?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.