Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για τον νόμο για τα αυθαίρετα


Recommended Posts

( σύμφωνα με τη νομοθεσία στη δόμηση δε προσμετρούνται τα τετραγωνικά εξωστών και Η/Υ έως 35% της επιτρεπόμενης δόμησης)

 

Δεν είναι: Η/Χ + εξώστες = 30 %, αλλά με Η/Χ έως 15 % ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα μια ερωτηση.....τι γινετε σε περιπτωση που καποιος ή εμεις δεν θελουμε να νομιμοποιησουμε τμημα των αυθαιρεσιων του για διαφορους λογους.....

 

πχ 1)δεν ειναι σε καλη κατασταση απο στατικης αποψης....

2)βγαινει πολυ υψηλο το προστιμο...και δεσμευεται οτι καποια στιγμη θα τα καταεδαφισει....και πολλα αλλα...

 

τι λετε τα αποτυπνουμε και τα δειχνουμε γραφοντας ''τμημα προς αμεση κατεδαφιση'' ή να μην το δειξουμε καθολου?? S.O.S....!!

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν είναι: Η/Χ + εξώστες = 30 %, αλλά με Η/Χ έως 15 % ?

 

το θέμα της ερώτησης αφορούσε το ν. 4014 και τι γίνεται περί εξωστών σε αυθαίρετα χωρίς Ο.Α. όποιος γνωρίζει κάτι επί του συγκεκριμένου ερωτήματος ας μας ενημερώσει...

Link to comment
Share on other sites

........

τι λετε τα αποτυπνουμε και τα δειχνουμε γραφοντας ''τμημα προς αμεση κατεδαφιση'' ή να μην το δειξουμε καθολου?? S.O.S....!!

 

Αν από τώρα συνάδερφε αρχίσουμε να γράφουμε αερολογίες και ψέμματα, τι να πω.... είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

γιατι συναδελφε το λες αυτο??????ισα-ισα το αντιθετο λεω....να μην γραφουμε αερολογιες και ψεματα.....μαλλον δεν καταλαβες καλα τι γραφω...δηλαδη αν εχεις ενα τμημα το οποιο ειναι ετοιμο για καταρρευση τι θα κανεις θα το νομιμοποιησεις???θα το γκρεμισεις???ή θα κανεις αυτο που προτεινω???? ή μια αλλη περιπτωση πες οτι εχεις ενα δωμα το οποιο το μεγαλο τμημα του ειναι σε αποκλειστικη χρηση και ενα-δυο μετρα ειναι σε κοινοχρηστο χωρο και φυσικα δεν μπορεις να λαβεις την συνιυπογραφη των50 διαμερισματων που εχει η πολυκατοικια....τι κανεις δεν νομιμοποιεις τουλαχιστον το τμημα που μπορεις????

μην βγαζουμε γρηγορα συμπερασματα.....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω μια περίπτωση ενός καταστήματος που έχει πατάρι.

Το μισό πατάρι φαίνεται στην οικοδομική άδεια ενώ το άλλο μισό έγινε καθ'υπέρβαση της οικοδομικής άδειας...

άρα το μισό πατάρι είναι αυθαίρετο!

για να τακτοποιηθεί θα ληφθεί υπόψιν ως βοηθητικός χώρος??

αφού καταβληθεί το παράβολο,για να νομιμοποιηθεί στη συνέχεια πρέπει να μην έχει εξαντληθεί ο συντελεστής δόμησης (προσμετρώνται τα πατάρια στο σ.δ???)

Link to comment
Share on other sites

giannisp, το κατεδαφίζει και μετά τακτοποιείς το υπόλοιπο.

Μόνο έτσι είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Faethon11 οπως καταλαβαινεις αυτο παραειναι δυσκολο....εξαλλου αν επισυμανεις οτι το παρων ειναι προς αμεση κατεδαφιση με ευθυνη του ιδιοκτητη νομιζω καλυπτομαστε...τι λες????δεν μπορει να τους κατεδαφιζουμε και καθε παραγκα που εχουν κανει....
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδερφοι.καλησπέρα συνάδερφοι.θα ήθελα λίγα φώτα στα εξής:

1) ξύλινο λυόμενο του οποίου, όπως στις τροχοβίλες, η βάση του απέχει από την μπαζόπλακα 50 εκατοστά και στην οποία πακτώνονται μεταλλικά πασαλάκια , θα θεωρηθεί πρόχειρη κατασκευή?η θα πρέπει να πω στον ιδιοκτήτη για να μην μπλέξει με επιτροπές να μπαζώσει το κενό?

2)εάν σε οικόπεδο βρίσκεται εκκλησάκι , το δηλώνω και αυτό???

3)σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδο, στο οποίο υπάρχουν 3 κτίσματα αλλά μόνο ένας ενδιαφέρεται να τακτοποιήσει το αυθαίρετό του, όταν θα παρουσιάσω το διάγραμμα κάλυψης, θα παρουσιάσω και τα λοιπά κτίσματα?το ρωτώ αυτό γιατί ναι μεν πρέπει να τα παρουσιάσεις αλλά τι γίνεται όταν , και αυτές οι περιπτώσεις είναι πολλές, ο καθένας έχει περιφράξει το "τμήμα" , ας το πούμε έτσι, του εξ αδιαιρέτου που του αντιστοιχεί κατόπιν ιδιωτικού συμφωνητικού, και δεν μου επιτρέπει να μετρήσω και το δικό του τμήμα?

4)στο παραπάνω παράδειγμα , τι γίνεται όταν υπάρχει περίφραξη? για την μία ιδιοκτησία του πελάτη μου θα του χρεώσω με αναλυτικό όλη την περίφραξη του εξ αδιαιρέτου ή μόνο το τμήμα αυτής που του αντιστοιχεί?(το οποίο και πάλι περίεργο μου φαίνεται διότι στα εξαδιαιρέτου δεν μπορείς να περιφράξεις τμήμα αυτού, χωρίς να θεωρηθεί παράνομη κατάτμηση)

3)ακάλυπτος χώρος, τελευταίου ορόφου οικοδομής, ο οποίος έχει κλείσει , θα μετρήσει και δόμηση και κάλυψη και αλλαγή χρήσης?αν είναι μέσα στο ιδεατό στερεό?

4)σε περίπτωση εκτός σχεδίου, χωρίς Ο.Α., επέκτασης υπογείου χώρου , κάτω από η/χ ισογείου, χωρίς όμως να έχει μετατραπεί σε χώρο κύριας χρήσης, ποια θα είναι η παράβασή μου?

5) εάν σε πολυκατοικία έχει κλείσει όλος ο ακάλυπτος χώρος αυτής (100% κάλυψη )και έχει μετατραπεί σε κατάστημα, θα έχω υπέρβαση κάλυψης , αλλαγή χρήσης ΚΑΙ δόμησης? και σε αυτή την περίπτωση πρέπει να γίνουν και ηλεκτρολογικές μελέτες (διότι από ενημέρωση του τοπικού τμήματος του ΤΕΕ, κατάλαβα ότι ηλεκτρολογικές μελέτες γίνονται μόνο σε μη κατοικίες, άρα σε βιομηχανικά, καταστήματα κτλ).Και σε μια τέτοια περίπτωση , πως υποτίθεται θα βγάλουμε φωτογραφίες?Θα ανεβούμε σε διπλανές πολυκατοικίες???

6)τοιχίο αντιστήριξης μπαίνει και αυτό σε αναλυτικό?

7)Εάν σε εξ αδιαρετου υπάρχουν 4 οικοδομές εκ των οποίων μόνο για τις δύο υπάρχει άδεια ισογείου (είναι τριώροφες άρα 2 οροφοι χωρίς άδεια) , θα τα θεωρήσω με ή χωρίς οικοδομική άδεια?

8-) και τέλος σε οικόπεδο στο οποίο εκκρεμεί απόφαση δασαρχείου , αλλά όπως δείχνουν τα πράγματα μεγάλο τμήμα του θα βγει δασικό (από 5000μ2 υπολογίζεται να γίνει 3200μ2),ενώ η ιδιοκτησία που θέλω να τακτοποιήσω παραμένει καθαρή, πρέπει κάπου να προσέξω στην δήλωση που θα κάνω? γιατί καταλαβαίνω ότι η αρτιότητα δεν αλλάζει, αλλά υπάρχει και κάποιο άλλο σημείο που να έχετε εντοπίσει το οποίο θέλει προσοχή?

Αν κάποιος συνάδερφος προσφερθεί να απαντήσει σε αυτές τις ερωτήσεις, θα του είμαι υπόχρεη , καθώς με το ΤΕΕ δεν έχω καταφέρει ακόμα να επικοινωνήσω

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω μια περίπτωση ενός καταστήματος που έχει πατάρι.

Το μισό πατάρι φαίνεται στην οικοδομική άδεια ενώ το άλλο μισό έγινε καθ'υπέρβαση της οικοδομικής άδειας...

άρα το μισό πατάρι είναι αυθαίρετο!

για να τακτοποιηθεί θα ληφθεί υπόψιν ως βοηθητικός χώρος??

αφού καταβληθεί το παράβολο,για να νομιμοποιηθεί στη συνέχεια πρέπει να μην έχει εξαντληθεί ο συντελεστής δόμησης (προσμετρώνται τα πατάρια στο σ.δ???)

 

Το παράνομο πατάρι τι χρήση έχει τώρα κύρια ή βοηθητική? Τα πατάρια σήμερα μετράνε στη δόμηση άρα για να νομιμοποιηθεί χρειάζεται υπόλοιπο συντελεστή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.