Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυρασφάλεια σε κομμωτήριο


kaL topo

Recommended Posts

  • 1 year later...

Γεια σας! Πελάτισσα μου ετοιμάζει κομμωτήριο που στεγάζεται στο ισόγειο κτιρίου με άδεια του 1972. Είναι περίπου 77 τ.μ. με το πατάρι. Κάνω σχέδια σύμφωνα με τον σύγχρονο χώρο για την πυροσβεστική και θα βάλω 1 πυροσβεστικό ερμάριο, 2 σήματα exit, 1 PA6 και 1 CO2. Η ερώτηση μου είναι που να βάλω το Π.Ε. Στο πατάρι ή στο ισόγειο που και στις δυο θέσεις υπάρχει σύνδεση με νερό ούτως ή άλλως;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει κάνει τακτοποίηση το πατάρι να το μετατρέψει σε χώρο κύριας χρήσης κατά 90% θα είναι βοηθητικής μόνο χρήσης όπως έβγαζαν με τις πολεοδομικές άδειες τότε.

Οπότε τσέκαρε αν το χρειάζεσαι ως κύριο χώρο ή όχι κι αν ναι τσέκαρε αν το έχει κάνει, αν όχι πρέπει να το κάνει τώρα προ άλλης κίνησης.

 

 

 

(τα μηχανολογικά, τα πε κλπ δεν τα κατέχω καν... )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Σε κομμωτήριο σε κτίριο του 1995 πάμε με το Π.Δ. 71/88. Εκεί κοιτάω για τα μέσα ενεργητικής και αναφέρει μόνο τους δύο πυροσβεστήρες. Δεν μιλάει για σύνδεση με μόνιμο υδροδοτικό δίκτυο (πυροσβεστική φωλιά δηλαδή με λάστιχο) όσο και αν το ψάχνω.

 

Αντίθετα η 8γ/2007 που είναι για τα κομμωτήρια σε κτίρια προ 1989....αναφέρει ρητά ότι χρειάζεται σε κάθε περίπτωση ερμάριο. Μου διαφέυγει κάτι ? Για τα μετά 89 δεν χρειάζεται πυροσβεστικό ερμάριο ?

Link to comment
Share on other sites

Τα ελάχιστα μέσα πυρόσβεσης που απαιτούνται σε όλες τις περιπτώσεις και επιχειρήσεις, είναι:

2 πυροσβεστήρες 6 κιλών σκόνης,

1 Π. Φωλιά μικρή με λάστιχο νερού 15 μέτρων

ΕΧΙΤ όσες και οι έξοδοι.

 

Από κει και πέρα τοποθετούνται τα επιπλέον μέτρα

 

πχ ΜΠΥΔ (μόνιμο πυροσβεστικό υδροδοτικό δίκτυο) τοποθετείται σε ακραίες περιπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που δεν το βρίσκω πουθενά για την Π.Φ. στο Π.Δ. 71/88 (κτίρια μετά το 89). Πρακτικά όπως τα λες θα είναι απλά δεν θέλω να μου γκρινιάζει ο πελάτης ότι ο κολλητός του ο κομμωτής π.χ. δεν έχει φωλιά και τον ταλαιπωρώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Τελικά για κομμωτηριο με το Π/Δ 77/88 χρειάζεται πυροσβεστική φωλιά? 

Με τους 2 πυροσβεστήρες και φώτα ασφαλείας/EXIT συμφωνώ. 
Απλά ουτε εγω βρίσκω κάπου για την απαίτηση Πυροσβεστικής φωλιάς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.