Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταχώρηση ΠΕΑ στο Buildingcert


katrmp

Recommended Posts

Το φύλλο ελέγχου και συντήρησης καυστήρα-λέβητα είναι υποχρεωτικό βάσει της Υ.Α. 10315/93. Η μη συμόρφωση βαρύνει αποκλειστικά τον ιδιοκτήτη/διαχειριστή.

 

 

 

Όπως και η υποχρέωση για εγκατάσταση αντιστάθμισης με τρίοδη ή τετράοδη βάνα (ΦΕΚ 366/Β/1979)... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

 

Και εν τέλει βάζουν έναν άμοιρο εν. επιθεωρητή, με αμοιβή πείνας, να βγάλει το φίδι από την τρύπα... :confused:

Link to comment
Share on other sites

ΚΥΑ 189533 2011 για την καυσανάλυση.

 

Δεν μπορείς να τον υποχρεώσεις σε κάτι.

Απλώς δεν του εκδίδεις ΠΕΑ (λέμε τώρα).

Είναι διαφορετικά πράγματα.

Είναι σαν να λες >.

Βολικό αλλά λάθος.

 

Ξεφύγαμε από το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα σοβαρά φύλλα ελέγχου τα βλέπεις επί το πλείστον σε καυστήρες αερίου ,

και ναι είναι υποχρεωτική η αναγραφή του σειριακού του αναλυτή και της τελευταίας βαθμονόμησης (που πρέπει να γίνεται κάθε χρόνο , άσχετα άμα τα αισθητήρια μπορεί να θέλουν άλλαγμα πιο νωρίς αν έχεις κάνει πολλές μετρήσεις).

Το αισθητήριο NOx είναι ακριβούτσικο , και τα περισσότερα φύλλα δεν αναγράφουν τιμες NOx αν και είναι υποχρεωτικό.

Αναλυτικά τα αναφέρει εδώ http://www.opengov.gr/minenv/?p=2752.

Το τι κάνεις άμα δεν υπάρχει φύλλο δεν έχει νόημα να το πολυσυζητάμε , κανονικά δεν χορηγείς ΠΕΑ άμα δεν υπάρχει , όλα τα άλλα είναι για να κουβεντιάζουμε.

 

Για αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω ότι για τα  αναγραφόμενα στο φύλλο έχει αποκλειστική ευθύνη ο καυστηραντζής , η ΕΥΕΠΕΝ έχει άλλη άποψη.

Σε παρόμοιο θέμα που μίλησα μαζί τους , αν δηλαδή έχω εγώ σαν επιθεωρητής ευθύνη αν καταχωρήσω στοιχεία που είναι εμφανώς λάθος (πχ ΒΑ 99% σε λέβητα 20ετίας) από υπογεγραμμένο και σφραγισμένο από τον αρμόδιο τεχνίτη ή εγκαταστάτη έντυπο, μου είπαν μετά από πολύ κουβέντα μεταξύ τους , ότι η ευθύνη βασικά είναι δικιά μου  :shock:  και ότι δεν μπορώ να τα καταχωρήσω.

Κάπου εκεί σταμάτησα να παίρνω στα σοβαρά αυτά που λένε. Άμα το θέλουν έτσι  να βγάλουν ένα ΦΕΚ που να μας λένε για ποιο εύρος  τιμών  θεωρούν τα στοιχεία αξιόπιστα.

Άσχετο το πιο πάνω άλλα μια που το έφερε το θέμα  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Πάνω που λες "κάτι κάνουν, το προσπαθούν, βοηθάνε", για την ΕΥΕΠΕΝ λέω, ακούς κάτι τέτοιες παπ...ριές και χάνεις πάσα ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοφορακιδες ψάχνουν... Λες και ειναι υποχρέωση σου να μυρίζεις τα μαϊμού φύλλα ελέγχου.. Στο κάτω κάτω υπαρχει στις ΤΟΤΕΕ υπολογισμός βαθμού απόδοσης άνευ φύλλου ελέγχο..αυτο με έναν τύπο δεν το εχω μπροστα μου.. Λες και στην υπέρ διαστασιολογηση εισαι 100% μεσα.. Με στοιχεία που εχεις απο ενα διαμέρισμα.. Οτι ναναι απλα πολυ μανουρα για το τιποτα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν τον πάρεις μπροστά σου θα δεις ότι δεν είναι για υπολογισμό β.α. λέβητα υφιστάμενης εγκατάστασης. Για τη ΜΕΑ είναι.

 

Αν το ένα δεν παίζει ρόλο, το άλλο δεν παίζει ρόλο... πολύ μανούρα για το τίποτα.... ή δεν κάνεις ΠΕΑ ή το βγάζεις από το σπίτι σου.

Να μην πληρώνεις και βενζίνες, εισιτήρια κ.λ.π.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το σκαρίφημα που ζητάνε μπορεί να είναι και η κάτοψη της Ο.Α.? Εσείς τι κάνετε?

 

Αν ταιριάζει με το υπό επιθεώρηση κτίριο και έχει όλα τα στοιχεία που ζητάει, όπως πρoσανατολισμό, διαστάσεις ανοιγμάτων κτλ τότε why not?

Επίσης, μην ξεχνάμε τις τομές 

Edited by TomA
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερώτημα ως προς την φωτο του κτιρίου. Σε περίπτωση εσωτερικού διαμερίσματος τι κάνετε? Γιατί δεν βλέπω κάποια σχετική οδηγία..

Μέχρι στιγμής βγάζω εξωτ φωτο του κτιρίου (από το δρόμο) κ σημειώνω λεκτικά "εσωτερικό διαμέρισμα". Αναρρωτιέμαι εαν είμαι σωστή.

Εάν έχω τη δυνατότητα να βγάλω φωτο από τον ακάλυτπο να την προτιμήσω? Ή να βάλω κ τις δυο? =να ενώσω τις δυο portait σε μια landscape

 

.....σε δουλειά να βρισκόμαστε :|

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.