Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

...πρέπει να προχωρήσει με τη βοήθεια μηχανικού. Η αμοιβή του θα καθοριστεί με υπουργική απόφαση που θα εκδοθεί.

 

Οι αμοιβές των μηχανικών είναι ελεύθερες.Αυτό που θα καθοριστεί είναι κρατήσεις υπερ ΤΕΕ,ΕΜΠ,ΤΣΜΕΔΕ κλπ αν θα υπάρχουν.

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω πως ο ιδιοκτήτης θα υποογίσει το πρόστιμο χωρίς σχέδια που υπολογίζουν τα 9 από τα 13 άρθρα.

 

Στην παράγραφο 5 του αρθρου 28 του νόμου 4014/2011 αναφέρεται ότι ο κύριος του κτίσματος που κρίνεται κατεδαφιστέο βαρύνεται με τη δαπάνη κατεδάφισης και αποκατάστασης του περιβάλλοντος χωρου. Το ποσό της παραπάνω δαπάνης καταλογιζεται με απόφαση της ΕΥΚΑ και βεβαιώνεται και εισπράττεται σύμφωνα με τις διατάξεις του κώδικα Εισπράξεως Δημοσιων Εσόδων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδερφοι καλησπέρα, δύο διαφορετικές περιπτώσεις στην μία έχω δύο κατασκευές που τις ρύθμισα με τον Ν.3843 άλλά έχουν ξεμπαζωμένα υπόγεια(στις δύο όψεις) θα χρειαστεί να τα ρυθμίσω κ με τον νέο νόμο? και ποιά η παράβαση λόγω ύψους μονο?

 

Και έχω μία ολόκληρη σοφίτα(άδεια γράφει στέγη) με υπερβάση ύψους άλλου πελάτη.την νομιμοποιω μόνο με τον νέο νόμο η υπάρχει ο 3843 για αλλαγή χρήσης κ μετά ο νέος για υπέρβαση ύψους?

Link to comment
Share on other sites

περιμένει 10 χρόνια, και αν δεν έχει ενταχθεί στο πολεοδομικό σχεδιασμό, τότε γίνεται αυτή η διαδικασία, όχι απο τώρα.

και για να μην ξεχνιόμαστε το ενιαίο ειδικό πρόστιμο τα πληρώνει τώρα κανονικά ο ιδιοκτήτης.

 

Έχει καταλάβει κάποιος πώς τιμολογούμε στην δεύτερη επιλογή αυτής της περίπτωσης; δλδ όταν ο ιδιοκτήτης εκτός σχεδίου αυθαιρέτου εξαγοράζει το υπόλοιπο εμβαδό για την επίτευξη αρτιότητας.

 

π.χ. όταν μας λείπουν 1000τ.μ. με τιμή ζώνης 600ευρώ, τι θα πλήρωνε σε 10 χρόνια εαν δεν εντασσόταν τελικά στο σχέδιο;

Link to comment
Share on other sites

π.χ. όταν μας λείπουν 1000τ.μ. με τιμή ζώνης 600ευρώ, τι θα πλήρωνε σε 10 χρόνια εάν δεν εντασσόταν τελικά στο σχέδιο;

 

Ν.4014,άρθρο 24, παρ.1γ) ii) "καταβάλει ειδικό πρόστιμο το ύψος του οποίου υπολογίζεται με βάση εμβαδόν ίσο με τη διαφορά μεταξύ της προβλεπόμενης αρτιότητας και της έκτασης του ακινήτου, όπου βρίσκεται, επί την τιμή ζώνης που ισχύει στην περιοχή του κτίσματος και σύμφωνα με το σύστημα αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικονομικών"

 

1000χ600=600.000€ , είναι πολλά τα λεφτά:P

Link to comment
Share on other sites

Μα είσαι σε Ζώνη που ελέγχεται από αρχαιολογία....

 

Σύμφωνοι αλλά δεν απαγόρευε καθολικά την δόμηση, μπορούσε να ανεγερθεί οικοδομή. Άρα το επιπλέον είναι αυθαίρετο και πρέπει να τακτοποιείται είτε υπόγειο, είτε υπέρβαση ύψους κλπ.

 

Βέβαια ρώτησα στην πολεοδομία και κατά τη γνώμη τους περνάει αλλά μάλλον θα πάει με ερώτημα επίσημο.

Link to comment
Share on other sites

[quote name=1000χ600=600.000€ , είναι πολλά τα λεφτά:P[/quote]

 

Αυτή την πράξη την έκανα και εγώ και είπα να ρωτήσω...γιατί προφανώς υπάρχει κι άλλος συντελεστής.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την πράξη την έκανα και εγώ και είπα να ρωτήσω...γιατί προφανώς υπάρχει κι άλλος συντελεστής.

 

Είναι σωστή η πράξη αν μιλάς για 1.000 Μ2 δόμησης και όχι οικοπέδου (ή γηπέδου).

 

Αν είναι 1.000 Μ2 οικοπέδου τότε επί σ.δ. ας πούμε 0,40 κάνει 400Μ2 χ 600€= 240.000 €

 

....

Μια τελευταια διευκρινηση εάν δεν μπορεί να εκπληρωθεί κανένας απο τους τρεις όρους τότε κρίνεται κατεδαφιστέο .....

 

Εννοείς εάν δεν θέλει να πληρώσει το πρόστιμο, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Ν.4014,άρθρο 24, παρ.1γ) ii) "καταβάλει ειδικό πρόστιμο το ύψος του οποίου υπολογίζεται με βάση εμβαδόν ίσο με τη διαφορά μεταξύ της προβλεπόμενης αρτιότητας και της έκτασης του ακινήτου, όπου βρίσκεται, επί την τιμή ζώνης που ισχύει στην περιοχή του κτίσματος και σύμφωνα με το σύστημα αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικονομικών"

 

1000χ600=600.000€ , είναι πολλά τα λεφτά:P[/quote

 

Νομίζω, πως δεν ειναι αυτη η τιμή που εννοει, αλλα η τιμή οικοπέδου (Τ.Ο.) για την συγκεκριμένη περιοχή, βάσει της οποίας υπολογίζεται και η αντικειμενικη αξία οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Αυτή η τιμή ζώνης που παρέθεσα είναι για κτίρια και όχι για γη. Εκεί ισχύουν κάτι τιμές γύρω στα 10ευρώ το τετραγωνικό.

 

Εννοείς εάν δεν θέλει να πληρώσει το πρόστιμο, έτσι;

 

Υπάρχει σαφές συμπέρασμα πάνω σε αυτο; Εγώ εως τώρα έχω καταλάβει ότι πληρώνουν τώρα το πρόστιμο και μετά την ολοκλήρωση του Πολεοδομικού Σχεδιασμού τακτοποιεί την υπόθεση της αρτιότητας με 1 από τους 3 τρόπους που προτείνονται.

 

Διορθώστε με σας παρακαλώ εαν κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

tip1

Η αντικειμενική προκύπτει από την τιμή ζώνης με κάποιους συντελεστές κλπ κλπ

Στην πράξη που λέει ο νόμος, γίνεται πολλαπλασιασμός της υπολειπόμενης αρτιότητας επί της τιμής ζώνης που είναι αυτή που δίνει τι ΥπΟικ στην σελίδα του.

 

tip2

Τελικά εδώ για ποιο ακίνητο μιλάει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.