Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

Ενώ ξεκίνησες καλά στην πορεία κάπου μπερδεύτηκες.

 

Υπέρβαση της άδειας σημαίνει να μην ξεφύγεις σε τίποτα από αυτά που εκκρίθηκαν από την οικοδομική άδεια.

 

Ενώ, υπέρβαση όρων και περιορισμών δόμησης σημαίνει να μην ξεφύγεις από αυτά που ισχύουν γενικά στην περιοχή που έγινε η οικοδομή.

 

Δεν μπερδεύτηκα, λέω απλά το εξής...

Αν έχω οικόπεδο που χτίζει 300 τ.μ. και εγώ βγάλω άδεια για 100 και κάνω και 100 αυθαίρετα, έχω υπερβεί την άδεια αλλά όχι τα επιτρεπόμενα του οικοπέδου.

Αν όμως χτίσω 300 με άδεια και άλλα 100 αυθαίρετα, εχω υπερβεί τους όρους δόμησης, τα επιτρεπόμενα του οικοπέδου...

Δεν θεωρώ σωστό να αντιμετωπίζονται το ίδιο αυτά τα πράγματα.

Αυτό λέω απλά...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) με τις αμοιβες των αυθαιρετων γνωριζει κανεις τιποτα?

 

2) σε περιοχη που δεν επιτρεπεται η δομηση, πχ εκτος σχεδιου και εντος ΖΟΕ (λιγοτερο χωραφι απο το ελαχιστο), ισχυει ο νομος?

 

3) εξωστες θεωρουνται βοηθητικοι χωροι?

 

4) αλλαγη χρησης μπορουμε να κανουμε αποτι βλεπω και με αυτον τον νομο? (εκτος απο τον 3843)

Link to comment
Share on other sites

1. ακομα τιποτα...απλα κατα τοπους μηχανικοι εχουν ελαχιστες ταριφες...εμαθα για αγ.θεοδωρους 1500 ευρω

2.δεν ξερω

3. βοηθητικος ειναι αλλα υπαρχει περιπτωση να παει και με 500αρικο

 

αναμενουμε

Link to comment
Share on other sites

4014/11 τα παντα ολα

Τα πάντα όλα ΟΚ ( για τα μετά ην 2α Ιουλίου 2009) σύμφωνοι !

Αλλά έχω 2 ερωτησούλες να κάνω και δεν βρήκα πουθενά την απάντηση όσο και αν έχω ψάξει μέχρι τώρα

1) Υπόγειος χώρος με αλλάγή χρήσης σε κύριο

στο 4 Αλλάγη χρήσης λέω ΝΑΙ ?

στο 5 (υπέρβαση δόμησης) που βάζώ τα τετραγωνικά στους κύριους ή στους βοηθητικούς χώρους ?

2) Η/χ με αλλάγή χρήσης σε κύριο

τι συμπληρώνω αντίστοιχα στα 4 και 5

3) Πατάρι μια από τα ίδια....

 

Ευχαριστώ συνάδελφοι και καλά ξεμπερδέματα....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θα ήθελα τη συμβουλή σας γιατί είμαι νέα στον χώρο και δεν ασχολούμαι με το αντικείμενο. Πρόκειται για γνωστούς που θέλουν να τακτοποιήσουν το αυθαίρετό τους και ζήτησαν να τους υπολογίσω το πρόστιμο.

 

Σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου 875 τμ (μη άρτιο) είχε δοθεί το 1982 άδεια ανέγερσης αποθήκης γεωργικών εργαλείων με WC συνολικού εμβαδού 20τμ και μέγιστου ύψους 3μ. (σύμφωνα με το άρθρο 2 παρ. 2 του 6-8-81 Π.Δ.).

 

Μετά από αυτοψία είδα ότι αυτό που έχει τελικά χτιστεί είναι εξοχική κατοικία 40τμ με πλακόστρωτη στεγασμένη βεράντα 10τμ και υπέρβαση ύψους 0,5μ που προκύπτει από τη στέγη της βεράντας (κεραμίδια). Επίσης έχουν χτίσει πρόχειρη αποθήκη (τσιμεντόλιθους, ελενίτ) περίπου 10τμ πάνω στο όριο του οικοπέδου, έχουν ρίξει τσιμέντο περιμετρικά στα δύο κτίρια και έχουν φτιάξει έναν πλακόστρωτο διάδρομο κατά μήκος του οικοπέδου.

 

Πώς θα υπολογίσω το πρόστιμο; Μπορώ να δηλώσω τα 20τμ στον 3843 για αλλαγή χρήσης και το υπόλοιπο στον 4014 ; Και εφόσον δεν επιτρέπεται η χρήση κατοικίας πια θα πρέπει να θεωρήσω επιτρεπόμενα ύψη, κάλυψη, πλάγιες αποστάσεις; Και θα πρέπει να θεωρήσω σαν ξεχωριστές παραβάσεις τις πλακοστρώσεις και τις περιοχές που έχουν ρίξει τσιμέντο;

 

Για την έκδοση της άδειας της αποθήκης είχε κατατεθεί φάκελος με τπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης, κάτοψη, όψη, τομή. Τώρα θα πρέπει να φτιαχτούν νέα τοπογραφικά, αρχιτεκτονικά και να γίνει στατική μελέτη;

 

Όσο για την αμοιβή του μηχανικού 1000Ε για μια τέτοια δουλειά μου φαίνεται ότι είναι το ελάχιστο.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Αλλά έχω 2 ερωτησούλες να κάνω και δεν βρήκα πουθενά την απάντηση όσο και αν έχω ψάξει μέχρι τώρα

1) Υπόγειος χώρος με αλλάγή χρήσης σε κύριο

στο 4 Αλλάγη χρήσης λέω ΝΑΙ ?

στο 5 (υπέρβαση δόμησης) που βάζώ τα τετραγωνικά στους κύριους ή στους βοηθητικούς χώρους ?

2) Η/χ με αλλάγή χρήσης σε κύριο

τι συμπληρώνω αντίστοιχα στα 4 και 5

3) Πατάρι μια από τα ίδια....

 

Ευχαριστώ συνάδελφοι και καλά ξεμπερδέματα....

 

 

1. αλλαγη χρησης ΝΑΙ.....κυριοι χωροι ειναι ΤΩΡΑ αυτο μετραει...... (στην ουσια οι νοηθητικοι χωροι θαναι τιποτα εξωστες παραπανω-αποθηκες υπογεια που εγινε μεγαλη εκσκαφη- καμια αποθηκη κηπου (αν και γιαυτη θαχουμε θεμα με τις πλαγιες αποστασεις)

2. 4 ΝΑΙ 5 τμ Η/Χ / τμ Σ.Δ και βγαζεις ποσοστο

3. παταρι το ιδιο με η/χ

 

αν ολα αυτα ειναι στην ιδια ιδιοκτησια αθροιζεις τ.μ παρανομιας / τ.μ σ.δ και βρισκεις συντελεστη 5 που τον χρησιμοποιεις καθε φορα στους 3 υπολογισμους σου

 

 

ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ.....ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ 1000 ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κόλλησα σε κάτι... εάν υπάρχει προκάτ κατασκευή (είτε κανονική, αλλά ΟΧΙ λυόμενο):

1) περίπου 60 τ.μ.

2) σε οικόπεδο-χωράφι των 200 τ.μ. εκτός σχεδίου και εκτός οικισμού

3) χωρίς ο.α. εννοείται

 

τότε για την υπέρβαση ύψους τακτοποιείται με τα ισχύοντα στην περιοχή μέτρα που θα πάρω από την πολεοδομία που ανήκει?

 

Επίσης, δε θα έπρεπε να παίζουν ρόλο οι αποστάσεις που έχει τοποθετηθεί από τα άλλα χωράφια, τα οποία έχουν και αυτά αυθαίρετες κατασκευές?

 

Μετά την τακτοποίηση:

1) Υποχρεούται να βγάλει ο.α. ?

2) Υποχρεούται πριν βγάλει την άδεια να αγοράσει συμπληρωματικό οικόπεδο 3800 τ.μ. ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το ξεμπλοκάρισμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.