Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσίευση Ν.4014/11 για τις Ρυθμίσεις Αυθαιρέτων


Recommended Posts

Παρακαλώ, όποιος γνωρίζει, θα ήθελα μια διευκρίνηση επάνω στην παράγραφο 23 (Κεφ. Β) του νόμου 4014:

 

δηλαδή όποιος είχε κάνει αίτηση νομιμοποίησης αυθαιρέτου σε αρμόδια πολεοδομία και όποιος έχει κάνει αναγνωριστική αγωγή λόγω χρησικτησίας (με την απόφαση να εκρεμμεί) είναι άκυρες και οι δύο πράξεις, εφόσον ο αιτών δεν είχε προλάβει να νομιμοποιήσει? και ποιός ο αναβαθμισμένος ρόλος του ΤΕΕ σε αυτή την διαδικασία της νομιμοποίησης?

 

Ευχαριστώ θερμά για την βοήθειά σας

 

ΥΓ. Μου έχουν κάνει αναγνωριστική αγωγή για χρησικτησία ενώ είναι αυθαίρετοι και προσπάθησαν να νομιμοποιήσουν όταν έφερα το ΤΕΕ για πραγματογνωμοσύνη, το οποίο με δικαίωσε πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Στο Άρθρο 26 παρ. 3 αναφέρει:

 

"Δεν λαμβάνεται υπόψη ο μειωτικός συντελεστής της κύριας και μοναδικής κατοικίας, σύμφωνα με το παράρτημα του παρόντος, εφόσον ο ιδιοκτήτης ή ο σύζυγος ή οποιοδήποτε από τα ανήλικα τέκνα αυτού έχει δικαίωμα πλήρους κυριότητας ή επικαρπίας ή οίκησης σε κατοικία ή σε ιδανικό μερίδιο αυτής που πληροί τις στεγαστικές ανάγκες της οικογένειάς του ή δικαίωμα πλήρους κυριότητας σε οικόπεδο οικοδομήσιμο ή σε ιδανικό μερίδιο οικοπέδου στο οποίο αντιστοιχεί εμβαδόν κτίσματος που πληροί τις στεγαστικές του ανάγκες και βρίσκονται σε δημοτικό ή κοινοτικό διαμέρισμα με πληθυσμό άνω των τριών χιλιάδων (3.000). Θεωρείται ότι πληρούνται οι στεγαστικές ανάγκες, εφόσον το άθροισμα της συνολικής επιφάνειας που τους αντιστοιχεί υπερβαίνει τα εβδομήντα (70) τ.μ.. Η επιφάνεια αυτή προσαυξάνεται κατά τριάντα (30) τ.μ. για μέχρι δύο τέκνα και κατά είκοσι (20) τ.μ. για πάνω από δύο τέκνα, που βαρύνουν τον υπόχρεο ή τον άλλο σύζυγο."

 

Δηλαδή αν το ακίνητο είναι μεγαλύτερο απο 70m2 δεν θα ισχύει ο μειωτικός συντελεστής για κύρια και μοναδική κατοικία; Ή εννοεί τα δηλούμενα τετραγωνικά αυθαίρετης κατασκευής; Αν και το δεύτερο δεν μου φαίνεται πιθανό. Κάποια γνώμη;

 

Η παράγραφος αφορά άλλα ακίνητα που μπορεί να έχουν στην ιδιοκτησία τους τα μέλη της οικογένιας και όχι το δηλούμενο κτίριο ως αυθαίρετο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Αγροτική οικία που αγοράστηκε το 2007, στο συμβόλαιο υπάρχει η δήλωση των πωλητών ότι είναι πριν το 1983 (με υπεύθ. δήλωσή τους δηλ.) Θεωρείται το συμβόλαιο αγοράς ως δημόσιο έγγραφο?

 

(Η υπεύθυνη δήλωση θα συνοδεύεται από δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογρα-φίες, από τα οποία θα αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλή-ρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης)

Link to comment
Share on other sites

αν και ο ζαβι ειναι ειδικος σε αυτα....

 

 

το συμβολαιο αγορας ΕΙΝΑΙ δημοσιο εγγραφο γιατι ο συμβολαιογραφος ειναι δημοσιος λειτουργος.....

 

 

δημοσια εγγραφα.......εφορια - συμβολαιογραφου - πολεοδομιας καταγγελιες- δικαστηρια

 

εγγραφα δεκο........ρευματοδοτηση απο δεη....

Link to comment
Share on other sites

(Η υπεύθυνη δήλωση θα συνοδεύεται από δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογρα-φίες, από τα οποία θα αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλή-ρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης)

 

Αυτό μπορείς να μου πείς πού ακριβώς το βρήκες?Ακόμη δεν θυμάμαι το νόμο απ' έξω.....

 

Γενικά νομίζω ότι το συμβόλαιο μπορεί να θεωρηθεί ως δημόσιο έγγραφο αν κ μόνο αν έχει συνταχθεί πριν το '83.Δηλαδή πρέπει οι ιδιοκτήτες να ανατρέξουν σε συμβόλαιο πριν το '83 για να το χρησιμοποιήσουν ως αποδεικτικό ότι προϋπήρχε η αποθήκη, αν περιγράφεται στο συμβόλαιο.

 

Ειδάλλως the bird.Αυθαίρετα μετά το '83 που μεταβιβάστηκαν με ψευδή υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη τους ότι ανεγέρθηκαν προ 83, αφενός μεν είναι άκυρα ΧΩΡΙΣ δικαστική απόφαση, αφετέρου αν πούμε ότι το κράτος θα κλείσει τα μάτια προκειμένου να εισπράξει τότε θα πρέπει να πληρωθεί ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

να πω και γω το προβλημα μου: θελω να τακτοποιησω αυθαιρετους βοηθητικους χωρους 4-5 μ2 (χτιστηκαν σε ακαλυπτο πολυκατοικιας).

Ωστοσο σε αποτυπωση του οικοπεδου διαπιστωνω οτι το οικοπεδο ειναι μικροτερο απο τα τοπογραφικα σχεδια αδειας του 62. Κατι που σημαινει οτι μαλλον χτιστηκαν πολλα μ2 παρανομως (Σ.Δ., καλυψη) και χωρις να το γνωριζουν οι τωρινοι ιδιοκτητες..

Επισης στον ακαλυπτο υπαρχει και αλλο ενα αυθαιρετο αλλου ιδιοκτητη (οχι του πελατη μου)

Τι κανω? Ασχολουμαι μονο με το αυθαιρετο του πελατη μου ή βαζω σε διαδικασια τακτοποιησης ολων των αυθαιρετων του ακαλυπτου (και ας μην μου εχει ζητηθει)...

Link to comment
Share on other sites

Αφού υπήρχε τοπογραφικό γιατί έκανες αποτύπωση? Αν παρουσιάσεις τη νέα αποτύπωση μάλλον θα πρέπει να δηλώσει ο ιδιοκτήτης/ες εκτός από τα 4-5τ.μ. βοηθητικού χώρου όπως λες και άλλα πολλά περισσότερα κύριας χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

οπου υπαρχει τοπογραφικο θεωρω οτι δεν χρειαζεται νεο...στα εντος μιλαω......μην μπλεξουμε με μεσοτοιχιες-εφαγε την γωνια ο γειτονας κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

διοτι μου ζητηθηκε αποτυπωση για βεβαιωση κυριας χρησης απο την πολεοδομια Αθηνων (αρχικος σκοπος πελατη) ...για τη βεβαιωση πηγαινα με τακτοποιηση αυθαιρετου βρεθηκα......

Link to comment
Share on other sites

Κανω την εξης απλες σκεψεις σχετικα με τα προ του 1955 αυθαιρετα :

 

1)Το αδικημα του φονου μετα απο εικοση χρονια παραγραφεται,

 

του ταλαιπωρου του αγροτη το αδικημα που εφτιαξε μετα το 1955 (σε μια Ελλαδα κατεστραμενη απο το Β παγκομιο πολεμο και τον εμφυλιο) μια παραγκα που ειτε λεγετε σπιτι ειτε αποθηκη ειτε μαντρι χωρις οικοδομικη αδεια διοτι δεν ειχε να ταιση τα παιδια του ,οχι να πληρωνη μηχανικους,

 

αυτο το αδικημα δεν παραγραφεται ποτε ?????????

εστω και αν παρανομησας το μονο που εκανε ηταν πραξεις επιβιωσης!!!!!!!!!

 

2) Ωστοσο τα αδικηματα των πατερων του Εθνους παραγραφονται εν μια νυκτι ,τα οποια ας σημειωθει δεν εκτελεστηκαν σαν συνεπεια της αναγκης για επιβιωση,αλλα απο την απληστια του πλουτισμου,δεν νομιζω οτι υπαρχη λογικη και πειστικη απαντηση στο ερωτημα μου?????????

 

2) Θα προτεινα ολοι οι συναδελφοι να προβουμε σε μαζικες καταγγελιες των ολων των αυθαιρετων ιδιοκτησιας των διατελεσαντων βουλευτων μετα το 1955 μεχρι σημερα ανεξατρητως κοματος, για να δουμε αν με αυτες της δεκαδες χιλιαδες καταγγελιες

θα καταλαβουν τις ακροτητες του ΝΟΜΟΥ 4014 ΟΙ εθνοπατερες η θα συνεχισουν να στρουθοκαμιλιζουν.

 

3) Μηπως να βγει και ενας νομος που να λεει οσοι εκλεβαν μετα το 1955 ειναι υποδικοι,οπως στρατιες υποδικων μηχανικων θα φτιαξει ο νομος 4014

 

ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ .

 

Κυριοι βουλευτες δωσατε γην και υδωρ κατα τον πλεον επαισχυντο τροπο δεν αξιζετε την τιμη μας,εκβιαζετε την κοινωνια με παραλογα εως παρανοικα προστιμα

 

αισχος!!!!!!!!!!!

 

παροραματα

 

Κανω τις εξης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.