Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Νομίζω ότι είναι λίγο ρίσκο ως προς την ουσία του θέματος.

Δηλαδή μήπως ο διπλανός διεκδικήσει το 1 τετραγωνικό

στο μέλλον. Στα συμβόλαια πως είναι περασμένο?

Τουλάχιστον ως προς την ιδιοκτησία να είσαι καλυμένος.

Γιατί μπορεί ο δίπλα να μην το ξέρει ότι του λείπει το ένα

τετραγωνικό. Το έχω δει να συμβαίνει!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή έχουν δημοσιευτεί πολλές ερωτήσεις-απαντήσεις και μου είναι δύσκολο να τις παρακολουθήσω οπότε δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί ήδη το ερώτημά μου που είναι το εξής ... ας υποθέσουμε οτι ο γείτονας Α έχει ανοίξει παράνομα παράθυρο προς την ιδιοκτησία του γείτονα Β και βρίσκονται στα δικαστήρια. Ο γείτονας Α εκκινεί διαδικασία νομιμοποίησης και εγώ ως μηχανικός κάνω τα προβλεπόμενα χωρίς βέβαια να γνωρίζω την δικαστική διαμάχη ... και ο κος αυτός νομιμοποιεί το άνοιγμά του ... εδώ τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Το "προσεκτικος" δεν πηγαινε για σενα λλα για τον απο πανω συναδελφο :P

 

Τα εγκεκριμενα πολεοδομικα σχεδια δεν τα υπογραφω οτι και να γινει, σε καμια περιπτωση, μεχρι να εκδοθει διευκρινιστικη εγκυκλιος.

Συμβολαιογραφος μου ζητησε να το κανω και του ειπα ΟΚ, κανενα προβλημα, απλως θα πρεπει να παω με κομπρεσερ να σπασω πλακα να δω υδραυλικα, αποχετευτικα και θερμανση, να ελεγξουμε εναν εναν τους πυροσβεστηρες αν ειναι στη θεση τους και αν δεν εχουνε ληξει, να παρω καροτα απο φεροντα στοιχεια και να σπασω τοιχους να δω θερμομονωση.

Αν ολα ειναι καλα, τοτε εννοειται θα το υπογραψω....

Δαγκωθηκε....

 

Γενικα αυτο δεν το υπογραφω και επειδη δεν εχει βγει καθορισμενη διατυπωση λεκτικου βεβαιωσης, αποφευγω να δηλωσω οτιδηποτε δεν δυναμαι να βεβαιωσω...

 

Εν προκειμενω, εκτος απο τα πολεοδομικα σχεδια που δε θα αναφερω καθολου, δε δυναμαι να βεβαιωσω για ελλειψεις αυθαιρεσιων που να επηρεαζουν το εμβαδον της ιδιοκτησιας.

Αλλα επειδη αυτες οι αυθαιρεσιες ΔΕΝ επηρεαζουν δομηση, καλυψη και υψος οικοδομης, δε με εμποδιζει τιποτα να το βεβαιωσω.

 

Οι φωτογραφιες που θα επισυναψω στη βεβαιωση δε θα δειχνουν την παραμικρη αυθαιρεσια και θα συνυπογραφει και απο τους 2 γιατι μετα ο εργολαβος, προ μεταβιβασης θελει να ξανακλεισει το μπαλκονι!

Ουτως ωστε να συνυπογραψουν και οι 2 για την υπαρχουσα κατασταση και να αποποιηθω των οποιων ευθυνων μετατροπης χωρου σε μεταγενεστερη ημερομηνια...

 

Δε βρισκω κατι μεμπτο εν προκειμενω. Συνυπογραφες μου συστησε και το ΤΕΕ να παρω...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι λίγο ρίσκο ως προς την ουσία του θέματος.

Δηλαδή μήπως ο διπλανός διεκδικήσει το 1 τετραγωνικό

στο μέλλον. Στα συμβόλαια πως είναι περασμένο?

Τουλάχιστον ως προς την ιδιοκτησία να είσαι καλυμένος.

Γιατί μπορεί ο δίπλα να μην το ξέρει ότι του λείπει το ένα

τετραγωνικό. Το έχω δει να συμβαίνει!

 

Προφανως και δεν το γνωριζει οτι του λειπει το τετραγωνικο βασει σχεδιων...

Ειναι πολυ συχνο το φαινομενο. Τωρα το τι θα λεει το συμβολαιο δεν ξερω, παντως σιγουρα θα συμπεριλαβει και την κατοψη, η οποια το τετραγωνικο αυτο θα το δειχνει οπως μελετηθηκε, δηλαδη στο διπλα διαμερισμα, ενω στην πραγματικοτητα ειναι σε μας

 

Για την ιδιοκτησια σας ειπα μονο τι μπορω να δηλωσω. Οτι εχει να κανει με επηρεασμο δομησης και καλυψης για ολο το κτηριο, γιατι σε επιπεδο ιδιοκτησιας και μονο δε βαζω το κεφαλι μου στη λαιμητομο...

 

Αν το κανει δεκτο η συμβολαιογραφος εχει καλως. Αλλιως ας βγαλουμε αδεια μικρας κλιμακος με συναινεση του διπλα (προφανως θα εξαγοραστει το τετραγωνικο) για να επισυναπτει στο συμβολαιο κι εγω να μπορεσω να βεβαιωσω και για την ιδιοκτησια....

 

Κατι που θα παρατεινει το συμβολαιο κατα 10-20 μερες σιγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος συνάδελφος είπε για φωτογραφίες και θεώρηση από αστυνομία.

Η θεώρηση απο την αστυνομία τι θα σημαίνει; Πως αυτές οι φωτογραφίες θεωρήθηκαν σήμερα. Δεν μπορεί να σημαίνει πως ότι δείχνουν οι φωτογραφίες υπάρχει σήμερα που θεωρήθηκαν.

Δεν ξέρω βέβαια και αν μπορεί να θεωρήσει η αστυνομία κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

... ας υποθέσουμε οτι ο γείτονας Α έχει ανοίξει παράνομα παράθυρο προς την ιδιοκτησία του γείτονα Β και βρίσκονται στα δικαστήρια. Ο γείτονας Α εκκινεί διαδικασία νομιμοποίησης και εγώ ως μηχανικός κάνω τα προβλεπόμενα χωρίς βέβαια να γνωρίζω την δικαστική διαμάχη ... και ο κος αυτός νομιμοποιεί το άνοιγμά του ... εδώ τι γίνεται;

Οι παρανομίες ανοίγματος παραθύρου αν συνίσταται ότι το άνοιξε επί του ορίου του οικόπεδου του με όμορο οικόπεδο ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ.

Αφορά υπέρβαση του νομού σε θέμα ιδιοκτησιακό και όχι υπέρβαση του νόμου απλά πολεοδομικό.

 

Νομίζω φυσικά και δεν έχω δει κάπου να το προβλέπει αλλά (προσωπικά) το θεωρώ πάγιο και ακόμα να το νομιμοποιήσει σε δικαστικές διαμάχες θα καταπέσει.

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο πιστευω.......πολεοδομικα -φορολογικα- ασφαλιστικα σε καλυπτει ο νομος... οχι ιδιοκτησιακα...

 

αν ηταν ετσι θα πηγαιναμε ολοι οπου βρισκαμε αδειο οικοπεδο να βαζαμε ενα αυθαιρετο και θα το τακτοποιουσαμε......

Link to comment
Share on other sites

...

...

αν ηταν ετσι θα πηγαιναμε ολοι οπου βρισκαμε αδειο οικοπεδο να βαζαμε ενα αυθαιρετο και θα το τακτοποιουσαμε......

 

μη λες όλα τα κόλπα λέμε.....

 

θα το δουν οι οικοπεδοφάγοι και θα οργιάσουν με την πατέντα ...

Link to comment
Share on other sites

πατεντα ειναι να τακτοποιησεις κατι που δεν εχεις κανει.....φωτογραφια απο αλλο σαν και αυτο που θα κανεις......σιγα τωρα μην ψαξουν απο ποτε τοχεις......ολα τα μη οικοδομισιμα με αυτο το νομο γινανε αρτια..........και οι βιοτεχνιες ελευσινα-ασπροπυργο μεχρι κορινθο δεν εχουν στοκ ουτε μια μερα απο προκατ σπιτια.....ξεπουλησαν....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί προβληματίζεστε τόσο πολύ, τα πράγματα είναι απλά, πιστεύω ότι δεν αλλάζει τραγικά τα δεδομένα που ήδη υπάρχουν στα τοπογραφικά που συντάσσουμε και παραδίδουμε για συμβόλαια.

................

................

Τέλος θέλω να σχολιάσω παραπάνω ένα σχόλιο συναδέλφου που λεεί ότι δεν θα υπογράφει την παραμικρή αυθαιρεσία και ότι θέλει να κοιμάται ήσυχος, σεβαστή η τακτική που έχει ο κάθενάς, αλλά εγώ πιστεύω ότι όταν κάνεις αυτή την δουλειά, αναφέρομαι βέβαια στους ελέυθερους-μάχιμους μηχανικούς, δεν μπορείς ποτέ να κοιμάσαι ήσυχος και αν δεν το "σηκώνεις" αυτό, απλά αλλάζεις αντικείμενο...

Συνάδελφε, ίσως στα μέρη που εργάζεσαι να είναι κάπως φλου τα πράγματα

και ο κόσμος να μην έχει απαιτήσεις, χρόνο και χρήμα για να στραφεί εναντίον του μηχανικού.

Στα δικά μου μέρη,

αν σκεφτόμουν όπως σκέφτεσαι

θα ήμουν κάθε μέρα Ευελπίδων - όπως αρκετοί συνάδελφοι που έχουν τη δική σου νοοτροπία.

Όταν οι πελάτες σου έχουν συγγενείς μηχανικούς, δικηγόρους, δικαστικούς - ή ακόμα χειρότερα είναι και οι ίδιοι κάτι από τα προηγούμενα,

δεν το έχουν σε τίποτα να σε σέρνουν μια ζωή στα δικαστήρια για μια υπογραφή...

 

Και μάχιμος μηχανικός δεν είναι αυτός που κουκουλώνει παλιές αμαρτιές αλλά αυτός που τις λύνει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.