Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα συνάδελφοι.

Από ποιο άρθρο ακριβώς του 4014 προκύπτει ότι με τη χορήγηση βεβαίωσης επισυνάπτουμε και φωτογραφίες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαλλον εσυ δεν εισαι προσεκτικος οταν με διαβαζεις συναδελφε :).............

Δοξα τω Θεω, προσεχω τι δηλωνω ;).................

 

Πάντα είμαι προσεκτικός σ' αυτά που γράφεις εσύ συνάδερφε

και σίγουρα προσέχεις τι δηλώνεις.

 

Τα σχόλιά μου ήταν κυρίως γενικά γιατί σ' αυτό το φόρουμ ο καθένας γράφει ότι σκέφτεται χωρίς πολλές φορές να έχει διαβάσει τον νόμο.

 

Όμως και 'συ πρέπει να παραδεχτείς ότι η σκέψη σου να δηλώσεις τα μισά από αυτά, που ρητώς αναφέρει ο νόμος για το περιεχόμενο της δήλωσης και να δεις αν το δεχθεί ο συμβολαιογράφος, δεν είναι και τόσο επιτυχής.

Link to comment
Share on other sites

Το δεχομαι, δεν κρυβομαι πισω απο το δαχτυλο μου.

 

Το θεμα ειναι, κατι που τονισα και μερικες μερες πιο πριν, οτι ΕΓΩ διενεργω την αυτοψια, ΕΓΩ βεβαιωνω, ΕΓΩ υπογραφω, ΕΓΩ αναλαμβανω τις ευθυνες και ενδεχομενες κυρωσεις.

 

Οποτε ο μονος τροπος να κατοχυρωθω νομικα ειναι να δηλωσω ακριβως οτι με παιρνει, ουτως ωστε να μην ειναι ανακριβης η δηλωση μου....

Τωρα το αν αυτο θα ειναι επαρκες στο συμβολαιογρφαο για να συνταξει το συμβολαιο μεταβιβασης, αυτο ειναι ενα αλλο θεμα...

 

Αναμενουμε τις διευκρινισεις την Παρασκευη.

Στο θεμα που εθιξα πιο πανω παντως, τελικα πιθανοτατα θα ανοιχτει ο κλεισμενος εξωστης οριστικα (και οχι προσωρινα για τις φωτογραφιες και μονο) και το τετραγωνικο που φαγαμε απο το μπανιο του διπλα θα προσπαθησουμε να το νομιμοποιησουμε με αδεια μικρας κλιμακος και συναινεση του ετερου ιδιοκτητη...

 

Ετσι για να ειμαστε καθαροι και να προσπαθουμε ως μαχιμοι μηχανικοι να λυνουμε προβληματα και οχι να κουκουλωνουμε αυτα, οπως πολυ σωστα εθιξε ο συναδελφος Brasco πιο πανω... ;)

 

Απορια

Αλλαγες στην οψη κτηριου με σπασιματα και λοιπες αρχιτεκτονιες που επηρεαζουν (μειωνουν) τον κατοικησιμο χωρο αλλα στα σχεδια της αδειας δε φαινονται καθολου, πως μπορουν να περασουν με το νομο των αυθαιρετων? Παμε με λοιπες πολεοδομικες παραβασεις και εφαπαξ 500€ παραβολο?

Link to comment
Share on other sites

....Αλλαγες στην οψη κτηριου με σπασιματα και λοιπες αρχιτεκτονιες που επηρεαζουν (μειωνουν) τον κατοικησιμο χωρο αλλα στα σχεδια της αδειας δε φαινονται καθολου, πως μπορουν να περασουν με το νομο των αυθαιρετων? .....

 

Λογικό ακούγεται: 500€ για τροποποίηση όψεων.

 

Από την άλλη, εφόσον είναι μικρότερη η δόμηση, είναι ελάσσονος σημασίας.

 

Πάντως κτίρια που να μην έχουν καμία παράβαση δεν νομίζω να βρεθούν

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει καποιος αν για συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας σε νεοδμητη πολυκατοικια ή τροποποιηση οριζοντιου σε παλια πολυκατοικια απαιτειται βεβαιωση μηχανικου?

Link to comment
Share on other sites

1. απαιτειται ΠΙΝΑΚΑΣ με υπογραφη μηχανικου

 

 

και κατι απο εφημεριδα

 

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=422078&h1=true

 

 

Διευκολύνσεις για τους ...βιαστικούς

Στην περίπτωση που κάποιος πολίτης επιθυμεί την άμεση ολοκλήρωση της διαδικασίας για την έκδοση της βεβαίωσης ρύθμισης αυθαιρέτου (π.χ. προκειμένου να πωληθεί ή να μεταβιβαστεί) τότε, στο ενδιάμεσο διάστημα, έως ότου το σύστημα προετοιμαστεί για την ηλεκτρονική υποβολή μελετών και άλλων στοιχείων, η πληρότητα θα δηλώνεται απλώς με ηλεκτρονική δήλωση του μηχανικού. Μάλιστα, όπως αναφέρεται στο έγγραφο του υπουργείου, ο μηχανικός θα δηλώνει ότι έχει στη διάθεση του όλες τις μελέτες και τα υπόλοιπα στοιχεία και ότι έχει την υποχρέωση να τα υποβάλλει ηλεκτρονικά εντός δέκα ημερών από τη στιγμή που θα ειδοποιηθεί ότι το σύστημα δέχεται πλέον ηλεκτρονικά αρχεία δικαιολογητικών και μελετών.

Link to comment
Share on other sites

Πονουσες... πηγες στο γιατρο... σου εδωσε φαρμακα.... Τον πληρωσες επισκεψη.... Δε σου περασε.....

 

Ξαναπηγες επισκεψη... απαιτησες να μην πληρωσεις επισκεψη αυτη τη φορα γιατι η χορηγηση ηταν λαθος και δεν εκανες τη δουλεια σου?

Η τον ξαναπληρωσες επισκεψη κανονικα με την ελπιδα η νεα φαρμακευτικη αγωγη να πιασει τοπο αυτη τη φορα?

 

εδω υπαρχει η διαφορα μας .......το ιδιο φαρμακο δεν κανει για ολους......φυσικα αν μουγραφε φαρμακο που επειδη εχω ελλειψη ενος ενζυμου και δεν το προσεξε παθαινα αλλεργικο σοκ ουτε θα πληρωνα και θα ζηταγα και αποζημιωση......

η το λυνεις και εισαι μαχιμος μηχανικος η δεν το λυνεις......οι αλλες αποχρωσεις για εμας ειναι με ''καφεδακι''.....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Didonis μήπως γνωρίζεις αν υπάρχει κάποιο πρότυπο συμφωνητικό ανάθεσης για βεβαίωση ύπαρξης αυθαιρεσιών?

...

...

Δεν γνωρίζω να υπάρχει.

Πιθανολογώ ότι ο καθένας μας φτιάχνει ένα μόνος του προς το παρόν.

 

Μέχρι να βγουν τα τελικά υποδείγματα βεβαίωσης που θα πρέπει να υπογράφουμε συν μερικές αναγκαίες εφαρμοστηκές ερμηνείες του νόμου και εγκύκλιοι δεν είναι εφικτό να υπάρχει ένα ολοκληρωμένο νομοπαρασκευαστικά συμφωνητικό.

 

έως τότε κουράγιο και υπομονή....

 

*****

ποναγα πηγα σε ιατρο.....μουπε τιποτα δεν ειναι θα περασει καμια ψυξη......ΛΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΙΠΟΤΑ?

η αν ειχα και χρειαζομουν καποια φαρμακα η κανα μασαζ (Didonis μην παει στο πονηρο το μυαλο σου ) λες να ηταν μεσα στην τιμη ?

...

...

 

Πάλι δίνεις ιδέες αντί για έκπτωση στις νομιμοποιήσεις και στις βεβαιώσεις να προσφέρουμε και ένα καλό μασάζ :D:D:D

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. απαιτειται ΠΙΝΑΚΑΣ με υπογραφη μηχανικου.

 

αυτο ειναι ...γνωστο, βεβαιωση βασει του 4014 αν ξερει καποιος οτι χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι ...γνωστο, βεβαιωση βασει του 4014 αν ξερει καποιος οτι χρειαζεται

 

χρειαζεται πιστευω γιατι εμπιπτει στα ''εμπραγματα δικαιωματα''

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.