Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Έχεις άλλη χρήση κτιρίου βάσει κτιριοδομικού αν κατάλαβα καλά (βιοτεχνία αντί για γραφείο)...Είναι περίεργη περίπτωση. Πάρε και άλλες γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ό,τι δηλώσεις μη ύπαρξης αυθαιρεσίας έχουν γίνει μέχρι στιγμής με τον 4014, δεν έχουν υποχρέωση να ανεβάσουμε κάποιο αρχείο στο σύστημα έτσι δεν είναι; Γιατί με το χαμό που γίνεται με τον 4178 που θεωρεί ανολοκλήρωτες όσες δηλώσεις δεν έχουν μέσα όλα τα δικαιολογητικά για πληρότητα, φοβάμαι μην πάρει η μπάλα και τις δηλώσεις. Ελλάδα ζούμε ποτέ δεν ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι δηλώσεις μη ύπαρξης αυθαιρεσίας έχουν γίνει μέχρι στιγμής με τον 4014, δεν έχουν υποχρέωση να ανεβάσουμε κάποιο αρχείο στο σύστημα έτσι δεν είναι;

 

Ναι, δεν ανεβάζουμε κανένα αρχείο.

 

Προαιρετικά αν θέλεις βέβαια μπορείς να ανεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, σε αδόμητο αγροτεμάχιο ο κ. Χ το άφησε με διαθήκη εξ αδιαιρέτου στα τρία παιδιά του (έστω α,β,γ,). Εν συνεχεία, ο α το άφησε στη γυναίκα και στις κόρες του με διαθήκη, ο β το άφησε στα παιδιά του (δεν ξέρουμε πως) και ο γ ζει ακόμα. Οι συγγενείς του α θέλουν βεβαίωση, ώστε μετα την αποδοχή η μητέρα και η μία κόρη να μεταβιβάσουν στην άλλη. Κανονικά πρέπει να εκδόσω βεβαίωση με όλους τους ιδιοκτήτες. Έλα όμως που δε γνωρίζω το ΑΦΜ των υπολοίπων παρα μόνο τα ονοματεπώνυμα τους και ούτε μπορώ να τα βρώ γιατί είναι τσακωμένοι μεταξύ τους. Τί κάνω σε αυτή την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Αποδοχές όλων αυτών έχουν γίνει;;;;;;

Ξέρουν τα τελικά ποσοστά που έχουν;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

εδω θα χρειαστεις δικηγορο  ....

Θα κανει ερευνα στο υποθηκοφυλακειο

θα βρει τις αποδοχες κληρονομιας

εκει ειναι όοολα  τα στοχεια που θελεις [ΑΦΜ, ΑΔΤ...ποσοστα κλπκλπ]

μετα κανεις την βεβαιωση σου αναγραφοντας τα ποσοστα των αλλων

 

υγ

υπαρχει και η αλλη αποψη...νομιζω σωστη..

 

γραφεις τα ποσοστα αυτων που θελουν να δωρισουν...

κατα 100%....για τα -εστω- 2/16...της μιας  και το...1/16  της αλλης....

 

Αδομητο  ειναι.. Αυθαιρεσια δεν υπαρχει να τακτοποιησεις...προστιμα δεν εχει .... τιποτε δεν εχει σε βαρος κανενος...

 

ψεμματα δεν λες

 

τι θα πουν οι αλλοι ...αφου δεν βλαπτονται απο αυτο που εκανες???

τι- πο- τα  απολυτως...

Link to comment
Share on other sites

Για τους υπολοίπους δεν ξέρω αν έχουν κάνει αποδοχή, ούτε τα ακριβή ποσοστά τους, αν κάποιος έχει αποποιηθεί ή οτιδήποτε άλλο. Επομένως δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορέσω και στο υποθηκοφηλακείο να βρώ κάτι. Θα το προσπαθήσω και αν δεν βρώ κάτι μάλλον θα επιλέξω τη δευτερη λύση. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Να μην το προσπαθήσεις εσύ!!!!!!

Να αναθέσεις σε δικηγόρο και το κόστος να το επωμιστεί ο πελάτης σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί κάτι παρόμοιο, αλλά είναι τεράστιος ο όγκος για να ψάξω. 

Έχω περίπτωση διώροφης διπλοκατοικία με κλειστό κλιμακοστάσιο. Πρώτος όροφος το 72 και προσθήκη το 90.

Σχέδια της αρχικής άδειας γιοκ. Έχω μόνο διαθέσιμα σχέδια της προσθήκης, και το ισόγειο που με ενδιαφέρει φαίνεται στην αποτύπωση των σχεδίων της ύδρευσης. 

Είναι όλα ΟΚ, εκτός από μία μικρή μετατόπιση σε βάρος του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου, 4-5 τετραγωνικά μαζί με μία αποθήκη που προέκυψε κάτω από τη σκάλα. Έχω μία σύσταση του 91, η οποία περιγράφει το χώρο όπως είναι στην πράξη, αλλά σε σχέση με τα εγκεκριμένα (της προσθήκης βέβαια) υπάρχει απόκλιση.

Δίνω; Εγώ πιστεύω όχι. Συμφωνείτε;

Αν δεν δίνω, παλαιότητα τί βάζω (διάβασα αντίστοιχη συζήτηση στα αυθαίρετα). Προ του 75 που είναι το προφανές ή προ του 2003, εφόσον το μόνο έγγραφο που έχω και δείχνει την πραγματικότητα είναι η σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.