Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάτσε για να τα πάρουμε τα πράγματα ένα - ένα.

Σου ζήτησαν βεβαίωση για τους κοινόχρηστους ή για το διαμέρισμα του Β ορόφου;

Θα έκανες αναφορά στην βεβαίωσή σου στους κοινόχρησους χώρους;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μου ζήτησανε βεβαίωση για περίπτωση διαμερίσματος που έχει Η/Χ οι οποίοι ρυθμίστηκαν με τον 3843/10 το οποίο είχα κάνει εγώ.

Τι πρέπει να του ζητήσω ως αποδεικτικό ρύθμισης; (Προφανώς ισχύει για όλες τις περιπτώσεις)

 

Αρκεί η αίτηση με σφραγίδα πληρότητας; (Αυτό σε περιπτώσεις που δεν έχει διεκπεραιωθεί ακόμα ο φάκελος απο την πολεοδομία)

 

Αν η προθεσμία πληρωμών δεν έχει λήξει αρκεί το έγγραφο καταβολής προστίμου;

 

Ή μήπως ζητάμε την αίτηση με σφραγίδα πληρότητας;

 

Επιπλέον αναφέρουμε κάτι στη βεβαίωση; Δε θα πρέπει να επισυνάψουμε και ένα αντίγραφο απο τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τη λογική σου για τις αυθαιρεσίες στον κοινόχρηστο ποιος ευθύνεται?

Οι κατασκευές στε κοινόχρηστους χώρους - όπως στην δική σου περίπτωση - πράγματι δεν επιτρέπουν την υπογραφή βεβαίωσης με την λογική πως η μεταβιβαζόμενη ιδιοκτησία έχει χιλιοστά στην παράβαση (δώμα).

 

Στο ΤΕΕ που ρώτησα για τέτοιο θέμα

ήταν απόλυτοι να μην δίνουμε βεβαιώσεις όταν υπάρχει πρόβλημα στα κοινόχρηστα.

Συνάδελφοι, μου ζήτησανε βεβαίωση για περίπτωση διαμερίσματος που έχει Η/Χ οι οποίοι ρυθμίστηκαν με τον 3843/10 το οποίο είχα κάνει εγώ.

Τι πρέπει να του ζητήσω ως αποδεικτικό ρύθμισης; (Προφανώς ισχύει για όλες τις περιπτώσεις)

Πρώτα απ' όλα την κάτοψη με τους χώρους που τακτοποιήθηκαν.

Θα κάνει ο ιδιοοκτήτης αίτηση στην πολεοδομία

και αυτή θα εκδόσει θεωρημένο αντίγραφο του σχεδίου με τους τακτοποιημένους - διαγραμμισμένους χώρους καθώς και βεβαίωση πως έχει περαιωθεί η τακτοποίηση

Link to comment
Share on other sites

Παντως ορισμενες φορες το τραβαμε απο τα μαλλια το θεμα....

 

Εγω πιστευω οτι ειμαι καλυμμενος οταν χορηγω τη βεβαιωση που εχει δηλωμενη ημερομηνια αυτοψιας, επισυναπτει φωτογραφιες με εκτυπωμενη ημερομηνια πανω τους, επικυρωνω το γνησιο της υπογραφης μου σε ΚΕΠ λιγες μερες αργοτερα, αν οχι την αμεσως επομενη ημερα, ουτως ωστε να επικυρωθει η ημερομηνια που υπογραφεται η βεβαιωση και ειναι πλησιον της ημερομηνιας διενεργειας της αυτοψιας και ζητω συνυπογραφη απο αγοραστη και πωλητη ενωπιον της συμβολαιογραφου οτι αποδεχονται την υπαρχουσα κατασταση ως αληθη...

 

Και ολα αυτα σε εγγραφο με νομικη ισχυ που επισυναπτεται στο συμβολαιο αγοραπωλησιας, οχι σε καποιου ειδους ιδιωτικο συμφωνητικο αναμεσα σε μενα και τις 2 συμβαλλομενες πλευρες...

 

Τωρα το να δηλωσει ο αγοραστης οτι οι αυθαιρεσιες που εκανε αυτος προυπηρχαν της αγορας του διαμερισματος απο αυτον τον ιδιο και οτι εκανα εγω πλαστη βεβαιωση και αναληθη ΥΔ ο ιδιοκτητης για να τον εξαπατησουμε, αμφισβητωντας την υπογραφη του σε 2 εγγραφα, εκ των οποιων το ενα εχει νομικη ισχυ, οπως επισης και των φωτογραφιων με ημερομηνια πανω, δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσει να το ισχυριστει στο δικαστηριο και να γινει και πιστευτος....

Link to comment
Share on other sites

Παντως ορισμενες φορες το τραβαμε απο τα μαλλια το θεμα....

 

Εγω πιστευω οτι ειμαι καλυμμενος οταν χορηγω τη βεβαιωση που εχει δηλωμενη ημερομηνια αυτοψιας, επισυναπτει φωτογραφιες με εκτυπωμενη ημερομηνια πανω τους, επικυρωνω το γνησιο της υπογραφης μου σε ΚΕΠ λιγες μερες αργοτερα, αν οχι την αμεσως επομενη ημερα, ουτως ωστε να επικυρωθει η ημερομηνια που υπογραφεται η βεβαιωση και ειναι πλησιον της ημερομηνιας διενεργειας της αυτοψιας και ζητω συνυπογραφη απο αγοραστη και πωλητη ενωπιον της συμβολαιογραφου οτι αποδεχονται την υπαρχουσα κατασταση ως αληθη...

 

Και ολα αυτα σε εγγραφο με νομικη ισχυ που επισυναπτεται στο συμβολαιο αγοραπωλησιας, οχι σε καποιου ειδους ιδιωτικο συμφωνητικο αναμεσα σε μενα και τις 2 συμβαλλομενες πλευρες...

 

Τωρα το να δηλωσει ο αγοραστης οτι οι αυθαιρεσιες που εκανε αυτος προυπηρχαν της αγορας του διαμερισματος απο αυτον τον ιδιο και οτι εκανα εγω πλαστη βεβαιωση και αναληθη ΥΔ ο ιδιοκτητης για να τον εξαπατησουμε, αμφισβητωντας την υπογραφη του σε 2 εγγραφα, εκ των οποιων το ενα εχει νομικη ισχυ, οπως επισης και των φωτογραφιων με ημερομηνια πανω, δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσει να το ισχυριστει στο δικαστηριο και να γινει και πιστευτος....

 

οταν υπάρχει ηδη καταγγελία?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μου ζήτησανε βεβαίωση για περίπτωση διαμερίσματος που έχει Η/Χ οι οποίοι ρυθμίστηκαν με τον 3843/10 το οποίο είχα κάνει εγώ.

Τι πρέπει να του ζητήσω ως αποδεικτικό ρύθμισης; (Προφανώς ισχύει για όλες τις περιπτώσεις)

 

Αρκεί η αίτηση με σφραγίδα πληρότητας; (Αυτό σε περιπτώσεις που δεν έχει διεκπεραιωθεί ακόμα ο φάκελος απο την πολεοδομία)

 

Αν η προθεσμία πληρωμών δεν έχει λήξει αρκεί το έγγραφο καταβολής προστίμου;

 

Ή μήπως ζητάμε την αίτηση με σφραγίδα πληρότητας;

 

Επιπλέον αναφέρουμε κάτι στη βεβαίωση; Δε θα πρέπει να επισυνάψουμε και ένα αντίγραφο απο τα παραπάνω;

 

Ο νόμος γράφει

2. Από τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου εξαιρούνται τα ακίνητα, στα οποία έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαίρετες χρήσεις:

....

ε) για τις οποίες έχει περατωθεί η διαδικασία διατήρησης κατά τις διατάξεις του ν. 3775/2009 (Α΄ 122) ή του ν. 3843/2010 (Α΄ 62) και για το χρονικό διάστημα που προβλέπεται σε αυτές ή

...

 

Τώρα για την περίπτωση που αφορά βεβαίωση σε οριζόντια ιδιοκτησία, στην βεβαίωση τι θα γράφουμε;

Δεν θα γράφουμε το παρακάτω;

Σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια του ακινήτου (Οικοδομική άδεια ως ανωτέρω) στη μεταβιβαζόμενη αυτοτελή οριζόντια ιδιοκτησία :

 

δεν έχουν εκτελεστεί εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές που επηρεάζουν την επιφάνεια, το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη, της μεταβιβαζομένης αυτοτελούς οριζόντιας ιδιοκτησίας.

 

Kατά την αυτοψία δεν διαπιστώθηκε ότι έχει εγκατασταθεί οποιαδήποτε αυθαίρετη χρήση στην μεταβιβαζομένη αυτοτελή οριζόντια ιδιοκτησία.

 

Η μεταβιβαζόμενη αυτοτελή οριζόντια ιδιοκτησία, δεν υπάγεται σε καμία από τις περιπτώσεις της §3 του άρθρου 23 του Ν. 4014./2011 και υφίσταται νομίμως. (Κατά την παρ.1 του άρθρου 23 του Ν.1577/1985 , ως έχει τροποποιηθεί και ισχύει. Οικοδομική άδεια, νομιμοποιήσεις κτλ)

Κάνουμε καμιά αναφορά στο δικαίωμα χρήσης που αποκτά ο ιδιοκτήτης στην ταράτσα ή στο υπόγειο ή στην pilotis;

Link to comment
Share on other sites

Σε μία φίλη μου Συμβολαιογράφο, της γύρισε πίσω ο Υποθηκοφύλακας το συμβόλαιο γιατί η βεβαίωση δεν είχε το ίδιο λεκτικό με το υπόδειγμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.