Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

βεβαίωση μηχανικού χρειάζεται .... δεν απαιτείται να ρυθμιστούν οι αυθαιρεσίες ούτε να έχεις την οικοδμική αδεια στα χερια σου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι

 

Ναι χρειάζεσαι Βεβαίωση Μηχανικού, αυτή ήταν η ολοκληρωμένη απάντηση μου.....

 

Αλλά αν έχεις αυθαίρετα κλπ, ΔΕΝ χρειάζεται να τακτοποιήσεις σε προ του 55'....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Έχω υποβάλλει 5 βεβαιώσεις για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών για 5 οριζόντιες ιδιοκτησίες του ίδιου ακινήτου. Στο πεδίο "Περιγραφή" δεν αναφέρω σε ποια οριζόντια ιδιοκτησία αναφέρεται η δήλωση. στο μόνο σημείο που αναφέρεται είναι στα σχόλια. Η συμβολαιογράφος θέλει να αναφέρεται και στην Περιγραφή.

Η ίδια λέει πως μπορώ να αλλάξω στοιχεία της βεβαίωσης πριν παρέλθει η διμηνία.

Μπορώ; Και αν ναι, πώς;

Αν όχι τι μπορώνα κανώ;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

συνήθως στο περιγραφή γράφεις:

διαμέρισμα Α2 στον 1ο όροφο πολυκατοικίας, κλειστή θεση στάθμευσης στο ισόγειο και υπόγεια αποθήκη

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

εγω γραφω συμφωνα με τα σχεδια της αδειας κλειστη θεση σταθμευσης 5 και βαση της συστασης 6......και αντιστοιχα για τις αποθηκες......

 

ναμαι προστατευμενος σε καμια @@@ του κατασκευαστη

Link to comment
Share on other sites

βεβαίωση μηχανικού χρειάζεται .... δεν απαιτείται να ρυθμιστούν οι αυθαιρεσίες ούτε να έχεις την οικοδμική αδεια στα χερια σου

 

 

Μαλιστα... Άρα στο συστημα αμοιβών για να βγάλω τη βεβαίωση το αντιμετωπίζω σαν να μην έχει οποιαδήποτε αυθαιρεσία (ούτε αναφέρω κάπου για πρό του 1955, εκτός από τον αριθμό της αδείας) ?

 

(Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις κ το χρόνο σας...)

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια λέει πως μπορώ να αλλάξω στοιχεία της βεβαίωσης πριν παρέλθει η διμηνία.

 

Πες της να μην εκφράζει άποψη σε θέματα που έχει άγνοια. Από τη στιγμή που εκδόθηκε η βεβαίωση δε μπορεί να τροποποιηθεί και η "διμηνία" είναι εντελώς άσχετο θέμα. Πάρε ένα τηλέφωνο στο ΤΕΕ να δεις αν απαιτείται κάποια ενέργεια (νομίζω έστελνες ένα φαξ που ζητούσες ακύρωση) και στη συνέχεια πέρνα καινούργιες εγγραφές για να βγάλεις νέες βεβαιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Έχω υποβάλλει 5 βεβαιώσεις για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών για 5 οριζόντιες ιδιοκτησίες του ίδιου ακινήτου. Στο πεδίο "Περιγραφή" δεν αναφέρω σε ποια οριζόντια ιδιοκτησία αναφέρεται η δήλωση. στο μόνο σημείο που αναφέρεται είναι στα σχόλια. Η συμβολαιογράφος θέλει να αναφέρεται και στην Περιγραφή.

Η ίδια λέει πως μπορώ να αλλάξω στοιχεία της βεβαίωσης πριν παρέλθει η διμηνία.

Μπορώ; Και αν ναι, πώς;

Αν όχι τι μπορώνα κανώ;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

Θεωρείς ΑΚΥΡΗ την βεβαίωση, παίρνεις πίσω τη βεβαίωση από τον πελάτη, ενημερώνεις με φαξ το ΤΕΕ ότι η δήλωση με Α/Α τάδε δεν χρησιμοποιήθηκε για αυτόν και αυτόν τον λόγο και δίνεις καινούργια.

(Το τι θα βάλεις στην καινούργια ως συμφωνηθείσα.... άγνωστο!)

 

tpanag με πρόλαβες στη στροφή! :smile:

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι χίλια ευχαριστώ για τη βοήθεια. :smile:

Βρήκα μία αίτηση προς το ΤΕΕ για αλλαγή στοιχείων των δηλώσεων που είναι σε οριστική υποβολή (http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/ayth/support).

Είτε θα κάνω αυτό, είτε θα κάνω καινουριες όπως λες architect_duth.

Το καλό είναι πως η συμβολαιογράφος μου είπε πως, όσον αφορά στην αλλαγή της δήλωσης, τους το είπαν σε σεμινάριο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.