Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

 

Προσωπικά γράφω τη δική μου "Βεβαίωση" στο μέρος της τεχνικής έκθεσης και μαζί με τη "μπούρδα" δίνω και το 5σέλιδο του συστήματος.

 

 

Η δικιά σου βεβαίωση, συμπληρώνει τα κενά της μπούρδας, ή την "αναδιατυπώνει" πλήρως......??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ γράφω αυτά που θα έγραφα εάν δεν υπήρχε σύστημα ΤΕΕ και έπρεπε οι μηχανικοί να δίνουμε δική μας βεβαίωση. Άρα η απάντηση είναι η πλήρης αναδιατύπωση!

Link to comment
Share on other sites

Θέλει κάποιος να μου πει τη γνώμη του τι να κάνω?

Ένα διαμέρισμα 95μ2 του '77 έχει καλυμμένο τον φωταγωγό του εκ κατασκευής, ο οποίος είναι 1,44μ2 (1,20Χ1,20).

Μπορώ να βασιστώ στις αποκλίσεις που δίνει η βεβαίωση του ΥΠΕΚΑ για 2% της μικτής επιφάνειας και να του δώσω βεβαίωση μεταβίβασης?

Γιατί το πρόστιμο βγαίνει 36€ και αυτός θα πρέπει να πληρώσει 500€.....συν την όποια αμοιβή μου...

 

...ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι καλά, αλλά έχω την εντύπωση ότι στις αποκλείσεις πρέπει να είσαι ΚΑΙ κατά τα εκατοστά ή μέτρα που λέει ως όριο. Οπότε, εάν ισχύει κάτι τέτοιο, δες εάν η απόσταση 1.20 μέτρα είναι ή όχι μέσα στις αποκλείσεις.

 

Εάν δεν είσαι και πρέπει να γίνει τακτοποίηση, εγώ θα επέμενα για τακτοποίηση και μετά θα έδινα τη βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Τα όρια των αποκλίσεων πρέπει να ισχύουν ταυτόχρονα, τόσο κατά ποσοστό, όσο και κατά απόλυτο νούμερο, τόσο καθ' επιφάνεια, όσο και κατά διάσταση.

Η μέγιστη ανεκτή απόκλιση είναι 2% όταν η διάσταση είναι <10μ και έως 20 cm όταν η διάσταση είναι >10μ. Εφόσον μας καλύπτει αυτό εξετάζουμε μήπως υπερβαίνουμε τις ανοχές επί της επιφάνειας...

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση που πελάτης μου έχει τον αέρα με ποσοστό επί το οικοπέδου της τάξης του 20%. Ύστερα από έρευνα που έκανα, δν εχει δικαίωμα να κάνει προσθήκη λογω αλλαγής των όρων δόμησης. Έχει νόημα η βεβαίωση και αν ναι, θα δώσω βεβαιωση σαν αδόμητο???

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα σας,

 

δεν ξέρω εάν έχει ξαναδιατυπωθεί η συγκεκριμένη ερώτηση . Έχω την εξής περίπτωση:

Πελάτισσα θέλει να κάνει μεταβίβαση στην κόρη της ενός μικρού γραφείου σε πολυκατοικία στον δ' όροφο. Η πολυκατοικία έχει κατασκευαστεί την δεκαετία του 50. Πολύ φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσουμε να βρούμε ούτε στέλεχος οικοδομικής αδείας , ούτε εγκεκριμένα σχέδια από την πολεοδομία. Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Πώς μπορούμε να εκδόσουμε το εν λόγω πιστοποιητικό?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.