Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα αυτό δεν με κάθεται καλά. Έχω μιλήσει με συναδέλφους σε πολεοδομίες και αυτό δεν το αντιμετώπιζαν σαν παράβαση. Προσωπικά δεν το υπολογίζω καθόλου πάντως. Με την αιτιολογία, πως ναι μεν δεν ακολούθησε την Ο.Α. αλλά δεν επιβάρυνε το περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

faethon

χθες έδωσα 2 βεβαιώσεις διαμερισμάτων με ύψος 2.74 αντί 2.85

(με το σκεπτικό ότι στην τομή της αδείας φαινόταν μόνο το πάχος της πλάκας 15 εκ χωρίς το υπόστρωμα δαπέδων-οπότε θεώρησα ότι δεν είμαι σε λάθος δρόμο)

 

όπως και να ενεργήσουμε στο τέλος μπορεί να βρούμε και το μπελά μας

 

Λες παραπάνω ότι δεν "επιβάρυνε το περιβάλλον" και το δέχομαι

το ίδιο όμως δεν συμβαίνει και με μια αλλαγή θέσης σε νέα νόμιμη;;

Τι μας λένε όμως 500αρικο..

 

Faethon να σε ρωτήσω:

ποιό λογίζεται ως ύψος αυτοτελούς ιδιοκτησίας (διαμερίσματος);;

Το μεικτό (μαζί με την πλάκα και ποιά της οροφής ή του δαπέδου;;) ή το ελεύθερο (από δάπεδο σε οροφή);;

Ποιό από τα παραπάνω βεβαιώνουμε;; (πιστεύω το μεικτό-αλλά ποιό μεικτό;)

όπως και να το κάνουμε ...υπάρχει χάος....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά έκανες!

Μην το "...ψειρίζεις"" όμως τόσο.

Το μικτό, από την πλάκα του δαπέδου (άντε βρες το) μέχρι και την πλάκα της οροφής.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που είπα στον ιδιοκτήτη να βγάλουμε σε μία γωνία του δαπέδου λίγο μάρμαρο για να μετρήσω το ελεύθερο, ήμουν υπερβολικός? :grin:

(πλάκα κάνω!)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

εχω δύο ερωτήσεις, αν μπορει να με βοηθήσει κάποιος. Πολυ πιθανον να τα έχοθμε ξαναπει αλλά έχω χάσει λίγο το μπούσουλα από τα τόσα posts.

 

α)δίνουμε μια βεβαίωση νομιμότητας ανά οριζόντια ιδιοκτησία. Έχω περίπτωση που πατέρας θέλει να δώσει με γονική παροχή δύο διαμερίσματα στο γιο του στο ίδιο κτίριο . Δίνω δύο βεβαιώσεις. Σωστά?

 

β) Η άδεια είναι πολύ παλια (του 1958) και στην πολεοδομία δεν υπάρχει το στέλεχος της άδειας, ουτε τα εγκεκριμένα σχέδια , ούτε το τοπογραφικό της άδειας. Ούτε ο ιδιοκτήτης έχει τη σειρά του. Στην πολεοδομία υπάρχει μόνο όνομα και αριθμός άδειας. Βγάζω βεβαίωση νομιμότητας? η όχι ? Πρέπει να κάνω ανασύσταση φακέλου? Πρέπει να ελέγξω δόμηση, κάλυψη και πλάγιες αποστάσεις με το ΓΟΚ που ίσχυε το 1958? και αν δεν τηρεί τις απαιτήσεις?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

εχω δύο ερωτήσεις, αν μπορει να με βοηθήσει κάποιος. Πολυ πιθανον να τα έχοθμε ξαναπει αλλά έχω χάσει λίγο το μπούσουλα από τα τόσα posts.

 

α)δίνουμε μια βεβαίωση νομιμότητας ανά οριζόντια ιδιοκτησία. Έχω περίπτωση που πατέρας θέλει να δώσει με γονική παροχή δύο διαμερίσματα στο γιο του στο ίδιο κτίριο . Δίνω δύο βεβαιώσεις. Σωστά?

 

β) Η άδεια είναι πολύ παλια (του 1958) και στην πολεοδομία δεν υπάρχει το στέλεχος της άδειας, ουτε τα εγκεκριμένα σχέδια , ούτε το τοπογραφικό της άδειας. Ούτε ο ιδιοκτήτης έχει τη σειρά του. Στην πολεοδομία υπάρχει μόνο όνομα και αριθμός άδειας. Βγάζω βεβαίωση νομιμότητας? η όχι ? Πρέπει να κάνω ανασύσταση φακέλου? Πρέπει να ελέγξω δόμηση, κάλυψη και πλάγιες αποστάσεις με το ΓΟΚ που ίσχυε το 1958? και αν δεν τηρεί τις απαιτήσεις?

 

Ευχαριστώ

α) σωστα

Β) πρέπει να υπάρχουν σχέδια συστασης σε καποιο αρχειο συμβολαιογράφου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.