Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις σχετικά με το θέμα. Πρώτη φορά μου τυχαίνει κάτι τέτοιο και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω.

 

Μου ζητήθηκε πιστοποιητικό μη πολεοδομικής παράβασης (υποθέτω εννοεί βεβαίωση μη αυθαιρεσίας). Πρόκειται για μια μικρή γκαρσονιέρα στην οποία έχει κλείσει τον Η/Χ.

 

α) υπάρχει κάπου κάποιο πρότυπο βεβαίωσης που να αναφέρει ότι είχε αυθαιρεσία αλλά το νομιμοποίησε?

 

βρήκα την παρακάτω βεβαίωση αλλά δεν καλύπτει αυτή τη περίπτωση.

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=hPlGDjBtX%2fQ%3d&tabid=762&language=el-GR

 

β) τι εξετάζει κανείς για την βεβαίωση?

 

γ) πόσο κοστίζει και ένας μηχανολόγος-μηχανικός έχει δικαίωμα υπογραφής της βεβαίωσης?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λυπάμαι συνάδελφε, αλλά δεν έχεις δικαίωμα

Όσο για το κόστος εξαρτάται από πολλούς παράγοντες με κύριους Τιμή Ζώνης, παλαιότητα και τετρ μέτρα

Αμοιβή μηχανικού κατ ελάχιστο περίπου 2000 (με τα περιθώρια ιδιωτικού συμφωνητικού η τιμή αυτή πέφτει...)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις σχετικά με το θέμα. Πρώτη φορά μου τυχαίνει κάτι τέτοιο και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω.

 

Μου ζητήθηκε πιστοποιητικό μη πολεοδομικής παράβασης (υποθέτω εννοεί βεβαίωση μη αυθαιρεσίας). Πρόκειται για μια μικρή γκαρσονιέρα στην οποία έχει κλείσει τον Η/Χ.

 

α) υπάρχει κάπου κάποιο πρότυπο βεβαίωσης που να αναφέρει ότι είχε αυθαιρεσία αλλά το νομιμοποίησε?

 

βρήκα την παρακάτω βεβαίωση αλλά δεν καλύπτει αυτή τη περίπτωση.

 

http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR

Αν έχει νομιμοποιήση την παράβαση τότε ανήκει στην περίπτωση 2 της βεβαίωσης του link πουτ παράθεσες (δηλαδή ότι το ακίνητο δεν έχει αυθαιρεσίες πλην αυτών που υπάγονται στις εξαιρέσεις του άρθρου 3 του Ν.4014, στις οποίες είναι και η τακτοποίηση αυθαιρεσιών με προηγούμενους νόμους).
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι μια απάντηση από ένα πιο ξεκάθαρο μυαλό γιατί από το πολύ διάβασμα έφτασα σε σημείο να μην είμαι σίγουρος για τα αυτονόητα του 4014:

 

1. όταν η μοναδική παράβαση είναι η διαφορετική διαρρύθμιση του χώρου με ή χωρίς αλλαγές στα ΗΜ, δίνουμε βεβαίωση (υποθέτω ναι)

2. όταν η μοναδική παράβαση είναι η διαφορετική διαμερισμάτωση του χώρου, δίνουμε βεβαίωση? (υποθέτω όχι)

 

Εσείς τι υποθέτετε?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κτίριο 3όροφο. Ισόγειο κατάστημα που είχε καταπατήσει την πρασιά περιπου 16τ.μ. τακτοποιήθηκε με τον 4014/11 και υπάρχει η δήλωση μηχανικού για τη μη ύπαρξη αυθαιρεσιων. Μπορεί να εκδοθεί βάσει αυτής της βεβαίωσης Βεβαίωση χρήσης καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι μια απάντηση από ένα πιο ξεκάθαρο μυαλό γιατί από το πολύ διάβασμα έφτασα σε σημείο να μην είμαι σίγουρος για τα αυτονόητα του 4014:

 

1. όταν η μοναδική παράβαση είναι η διαφορετική διαρρύθμιση του χώρου με ή χωρίς αλλαγές στα ΗΜ, δίνουμε βεβαίωση (υποθέτω ναι)

2. όταν η μοναδική παράβαση είναι η διαφορετική διαμερισμάτωση του χώρου, δίνουμε βεβαίωση? (υποθέτω όχι)

 

Εσείς τι υποθέτετε?

Ευχαριστώ!

Ποια η διαφορά του 1 και του 2?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω ότι έχω χάσει τα αυτονόητα ...

Άρα σε κάθε περίπτωση πρώτα 4014 και μετά βεβαίωση, σωστά?

 

Το όλο θέμα προέκυψε στη σκέψη ότι η βεβαίωση αναφέρεται σε δόμηση-κάλυψη-ύψος της ιδιοκτησίας..

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω ότι έχω χάσει τα αυτονόητα ...

Άρα σε κάθε περίπτωση πρώτα 4014 και μετά βεβαίωση, σωστά?

 

Το όλο θέμα προέκυψε στη σκέψη ότι η βεβαίωση αναφέρεται σε δόμηση-κάλυψη-ύψος της ιδιοκτησίας..

Δεν έχω καταλάβει την διαφορά του 1 με το 2! Μήπως ήθελες να γράψεις κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Όχι εγώ το έγραψα μπερδεμένο.

 

Ουσιαστικά αναφέρομαι στις περίπτωσεις που

1. η εσωτερική τοιχοποία έχει διαφορετική διάταξη από τα εγκεκριμένα χωρίς να υπάρχει διαφορά στο περίγραμμα, και

2. στη περίπτωση που ένα διαμέρισμα έχει πάρει τετραγωνικά από το διπλανό του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.