Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Άρθρο 24 - παράγραφος 11. "......................... Μετά την ολοσχερή εξόφληση του ενιαίου ειδικού προστίμου, επιτρέπεται για το ίδιο χρονικό διάστημα, κατ’ εξαίρεση, η μεταβίβαση ή η σύσταση εμπράγματου δικαιώματος στο ακίνητο στο οποίο έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση, σύμφωνα και με την παράγραφο 2 περίπτωση στ΄ του άρθρου 23............".

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΝΑΙ

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

αν το διαμέρισμα που θα δώσουμε βεβαίωση μη αυθαιρεσίας ανήκει σε εταιρία,

σαν ονοματεπώνυμο ιδιοκτήτη τι βάζουμε? και σαν πατρώνυμο και μητρώνυμο? ( αν στο πατρώνυμο και στο μητρώνυμο τα επιλέξω και πληκτρολογήσω κενό, το δέχεται το σύστημα, είναι όμως σωστό)

ευχαριστώ.

Edited by ΑΕΚΤΖΙΣ
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και τι πατρώνυμο είναι υποχρεωτικό να συμπληρωθεί "κάτι".Βάλε το όνομα της εταιρίας στο όνομα και επίθετο (τμηματικά) και στο πατρώνυμο βάλε -.

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα καλοκαιριάτικα.. Είμαι νέος μηχανικός και θέλω να βγάλω μια βεβαίωση περί "μη αυθαιρεσίας" για μεταβίβαση διαμερίσματος στην Αθήνα... Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα.. Επειδή προσπάθησα να διαβάσω απο την αρχή το τόπικ, αλλά έχασα την μπάλα και επειδή πουθενά δεν υπάρχει ένα γενικό συμπέρασμα σαν καταστάλαγμα, ρωτάω τα εξής...

 

-Πρέπει να μπώ στο σύστημα του ΤΕΕ για τον Ν4014 και εκεί απλά να βάλω τα αντίστοιχα πεδία αυθαιρεσιών μηδέν? Και μετά να εκτυπώσω αυτό που θα μου προκύψει?

-Το έντυπο χαρτί-δήλωση του ΥΠΕΚΑ δεν το συμπληρώνω χειρόγραφα.. Απλά δίνω στο συμβολαιογράφο αυτό που έχω εκτυπώσει συνοδεία της υπεύθυνης δήλωσης του ιδιοκτήτη?

- Σφραγίζω τελικά το χαρτί αυτό που εκτυπώνεται?

- Χρειάζομαι πληρωμές μέσω ΤΕΕ κτλ, ή αρκεί ΑΠΥ και ΦΠΑ?

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Όλα όπως τα είπες...

Τώρα για το τελευταίο οι έχουμε δύο απόψεις... Εγώ ακολουθώ ΑΠΥ + ΦΠΑ και τέλος...

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Και κάτι άλλο... Η αρχική δήλωση που είχε βγάλει το ΥΠΕΚΑ, που μιλάει για περιπτώσεις 1 και 2 αντίστοιχα καθώς και τα δικαιολογητικά (στέλεχος αδείας, κατόψεις εγκεκριμένες, τίτλοι ιδιοκτησίας κτλ) πλέον που θα γίνεται ηλεκτρονικά, πού μπαίνει? Την γράφω σαν λεκτικό σχόλιο κατά τη διάρκεια της χρήσης του ΤΕΕ, σαν ελεύθερη περιγραφή? Ή δεν χρειάζεται πλέον καθόλου??

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω υπο ρύθμιση ακίνητο (έχει ενταχθεί στον 4014 και πληρώνει δόσεις) μπορώ να εκδώσω βεβαίωση για μεταβίβαση ή θα πρέπει να πληρωθούν όλες οι δόσεις και μετά να βγάλω τη βεβαίωση?

όλες

συνάδελφε ΕΞΟΦΛΗΜΕΝΕΣ απαραίτητα

δεν έχει σχέση με μελέτες και σχέδια και Υ.Δ μηχανικού

Άρθρο 24 - παράγραφος 11. "......................... Μετά την ολοσχερή εξόφληση του ενιαίου ειδικού προστίμου, επιτρέπεται για το ίδιο χρονικό διάστημα, κατ’ εξαίρεση, η μεταβίβαση ή η σύσταση εμπράγματου δικαιώματος στο ακίνητο στο οποίο έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση, σύμφωνα και με την παράγραφο 2 περίπτωση στ΄ του άρθρου 23............".

 

Και γιατί όχι περαίωση? Μετά την ολοσχερή εξόφληση .. . .. . . . . , άρα δεν πρέπει το πρόστιμο, αφού έχεις δώσει βεβαίωση, να μεταβληθεί ειδικά προς τα πάνω. Αν έχεις υπολογίσει σωστά το πρόστιμο περαιώνεις και θα δώσεις βεβαίωση. Τι σε εμποδίζει να περαιώσεις τα σχόλια δεν είναι έτοιμα ή η τεχνική έκθεση ή ο γεωγραφικός εντοπισμός? Ή η αμοιβή? Όμως με τι σχέδια θα γίνει το συμβόλαιο? Αρα πρέπει να έχεις έτοιμα και τα σχέδια

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.