Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Χαιρετώ,

πριν 6-7 μήνες είχα κατέθεσει φάκελο για τη κλασσική βεβαίωση αρτιότητας-οικοδομησιμότητας αγροτεμαχίου.

Μετά από δύο ημέρες που πήγα να πάρω τη βεβαίωση, άκουσα και εγώ με έκπληξη ότι "εκτός των άλλων που κατέθεσα (τοπογραφικό, τίτλοι, φορολογικά, κρατήσεις) απαιτείται έλεγχος με τον 4014 και βεβαίωση μηχανικού. Όλα αυτά προφορικά..

Ωστόσο εκείνη η περίπτωση ήταν ενός αδόμητου προς συμβόλαια που είχα τη βεβαίωση έτοιμη οπότε δεν ασχολήθηκα παραπάνω.

 

Η περίπτωση - αφορμή που ρώτησα για το bbq στα προηγούμενα είναι κάτι πιο πρόσφατο και δεν αφορά μεταβίβαση.

Εκεί είναι όντως παράλογο να πρέπει να πληρώσει ο ιδιοκτήτης και έλεγχο 4014 εκτός του τοπογραφικού του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η περιέργειά μου είναι το αιτιολογικό της απαίτησης.

Διότι σήμερα απαίτησαν αυτό, αύριο μπορεί να απαιτήσουν βεβαίωση ότι δεν είναι δασικό ή ότι δεν είναι αρχαιολογικός χώρος.... ή ότι το αφεντικό δεν έχει κόρη της παντρειάς....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω Faethon11 ότι μετά την διευκρίνηση του/της yian οτι ζητήθηκε βεβαιωση αρτιότητας-οικοδομησιμότητας, είχαν δίκαιο στην πολεοδομια που ζήτησαν νομιμότητα κτισμάτων.

Αυτό φυσικά δεν αναιρεί την διαπίστωσή σου ότι τις περισσότερες φορές απαιτουν ότι τους κατέβει.

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει αυτό Τριαντάφ. Σφυρής;

Αντιγράφω

Από Διεύθυνση Πολεοδομίας Δήμου Αθηναίων

Συνημμένα

• Τρία (3) πρόσφατα τοπογραφικά διαγράμματα (με υπογραφή και σφραγίδα μηχανικού πρωτότυπη) σε κλίμακα 1:200 στα οποία να αναγράφεται :

α) το εμβαδόν και οι διαστάσεις του αναφερομένου οικοπέδου.

β) αν οι όμορες ιδιοκτησίες (με κλειστά τα όριά τους) είναι άρτιες και οικοδομήσιμες.

• Συμβόλαια, με διαγράμματα αν υπάρχουν (επικυρωμένα πριν από τις τυχόν παρεκκλίσεις κλπ.) μεταγραμμένα ή τίτλους ιδιοκτησίας επικυρωμένους και πιστοποιητικό μεταγραφής από το Υποθηκοφυλάκειο.

• Αποδεικτικό κατάθεσης αμοιβής μηχανικού ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ και αναλυτικό υπολογισμό αμοιβής.

• Πριν την χορήγηση της βεβαίωσης, πληρωμή 14,75€ στο Ταμείο του Δήμου Αθηναίων (Αθηνάς 16, 5ος όροφος, ώρες 8.30-13.00)

 

 

Από Δήμο Σταυρούπολης

Δικαιολογητικά:

1. Αίτηση με τα στοιχεία του οικοπέδου και το σκοπό χρήσης

2. Τρία πρόσφατα τοπογραφικά διαγράμματα (με υπογραφή και σφραγίδα πρωτότυπη σε κλ. 1: 200 στο οποίο να αναγράφεται:

3. Το εμβαδόν και οι διαστάσεις του αναφερομένου οικοπέδου

4. Αν οι όμορες ιδιοκτησίες (με κλειστά τα όρια τους) είναι άρτιες και οικοδομήσιμες

5. Δήλωση του ν. 651/ 77

6. Συμβόλαια (μετά διαγραμμάτων αν υπάρχουν επικυρωμένα προς τις τυχόν παρεκκλίσεις, κλπ.) μετεγγραμμένα, τίτλους ιδιοκτησίας επικυρωμένους και πιστοποιητικό μεταγραφής από το Υποθηκοφυλακείο.

7. Πριν τη χορήγηση της βεβαίωσης, πληρωμή 14,67¤ στο Ταμείο του Δήμου Σταυρούπολης

8. Αποδεικτικό κατάθεσης αμοιβής μηχανικού ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ και αναλυτικό υπολογισμό αμοιβής.

Link to comment
Share on other sites

ο 4014 ειναι σαφης

 

δηλωση και βεβαιωση απαιτουνται για δικαιοπραξιες εν ζωή που αφορουν μεταβιβαση ακινητου και συσταση οροφοκτησιας.

 

Η εφαρμογη του 4014 στην διαδικασια της εκδοσης ΟΑ...δεν στηριζεται πουθενα...

 

οπως προανεφεραν και ο παυλος 33 και ο φαεθων

με τις καλησπερες μου...

 

Αρα

καποιοι υπαλληλοι παρερμήνευσαν την.... "ύπερθεν σχετική"...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Pavlos33, Faethon και Dimitris φαίνεται πως έχετε δίκιο μιας και ο 4014 είναι πολύ συγκεκριμένος ως προς τη χρήση της βεβαίωσης.

Τη πρώτη φορά έκανα το "λάθος" να γλυκαθώ από την άμεση εξυπηρέτηση της ΥΔΟΜ όταν προσκόμισα τη βεβαίωση του 4014 και δεν ζήτησα περαιτέρω εξηγήσεις.

 

Μετά τις γιορτές ελπίζω να επανέλθω στο θέμα μιας και θα ξανακαταθέσω φάκελο για παρόμοια περίπτωση αλλά αυτή τη φορά θα ζητήσω διευκρινήσεις σχετικά με τα απαιτούμενα που θέλουν.

Σε αναμονή λοιπόν...Καλησπέρες σε όλους!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Faethon11 (στο #2989) στο δικαιολογητικό «5. Δήλωση του ν. 651/ 77» το περιεχόμενο της δήλωσης ορίζεται στο άρθρο 5 του Ν. 651/77 το οποίο λέει:

«Επί του διαγράμματος δηλούνται υπευθύνως υπό του συντάσσοντος τούτο μηχανικού ή υπομηχανικού εάν επί του μεταβιβαζομένου επιτρέπεται ή ου η ανοικοδόμησις κατά τας κειμένας πολεοδομικάς διατάξεις.».

 

Στα οικόπεδα με αυθαίρετες κατασκευές δεν επιτρέπεται η ανοικοδόμηση. Συνεπώς αν υπάρχουν αυθαίρετα πρέπει να πρώτα να τακτοποιηθούν. Διαφορετικά η δήλωση θα είναι ψευδής. Αυτό επί της ουσίας.

 

Επί του τύπου: εφ’ όσο η συγκεκριμένη πολεοδομία που ανέφερες (Σταυρούπολης) ζητάει υπεύθυνη δήλωση του Ν. 651/77 (των Αθηναίων δεν την ζητάει),

τότε ο αρμόδιος υπάλληλος οφείλει να δεχθεί την δήλωσή μου ως αληθή και να χορηγήσει την βεβαίωση χωρίς δικό του νέο έλεγχο (με ευθύνη δική μου).

Διαφορετικά είναι σαν να θεωρεί ότι ψεύδομαι και προσωπικά θα τον απειλούσα με μήνυση για συκοφαντία.

 

Στις πολεοδομίες που δεν ζητούν δήλωση του Ν. 651/77, την ευθύνη την έχει ο υπάλληλος και επομένως οφείλει να κάνει τον ίδιο έλεγχο που θα έκανα και εγώ.

Και άρα να ελέγξει τις νομιμότητες των κτισμάτων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ μη υπαρξης αυθαιρεσιων παω να κανω υποβολη και μου λεει οτι δεν μπορει να υποβληθει γιατι τα κριτηρια που εχω επιλεξει προυποθετουν ενα φυλλο καταγραφης,τι κανω λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Στο (κενό) φύλλο καταγραφής πρέπει να βάλεις "είδος χρήσης" ίδιο με αυτό που έχεις βάλει στα βασικά στοιχεία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.