Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Καταρχήν χρόνια πολλά σε όλους.

 

Κατά δεύτερον, έχω μία περίπτωση αγροτεμαχίου, που όμως έγινε αναδασμός και έχει αλλάξει ο αριθμός του αγροτεμαχίου.

 

Δηλαδή από 258 που ήταν, έχει γίνει 62. Τα έγγραφα όμως που κρατώ στα χέρια λένε για 258 και μου ζητάνε τώρα (μετά από μπέρδεμα που έχει γίνει με το κτηματολόγιο) η βεβαίωση να αναγράφει τον νέο αριθμό (ήτοι 62).

 

Βγάζω κανονικά τη βεβαίωση ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

giorgos4a

 

Το "258" ήταν ο αρχικος αριθμος του αγροτεμαχιου.....

Μετα τον αναδασμο, εχει δοθει νεος αριθμος "62"

.Η πραξη του αναδασμου ειναι ο νεος τιτλος κυριοτητας και πρεπει να εχει μεταγραφει...

Επισης το πιο πιθανον ειναι οτι εχουν αλλαξει και τα εμβαδα του "258"

Αρα ο παληος αριθμος και το εμβαδον...δεν υφιστανται πλεον..

 

Ποιά εγγραφα εχεις που γραφουν "258" σε τι εμβαδον αγρου και ποιό ειναι το εμβαδον μετα τον αναδασμο?

τα λεμε

 

καλημερα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aν αυριο Πεμπτη 27/12/2012 κανω αρχικη υποβολη προλαβαινω να εκδωσω βεβαιωση εως 31/12/2012 ;με παιρνουν οι προθεσμιες πληρωμης παραβολου και ολου του προστιμου εως 31/12 ωστε να γινει οριστικη υποβολη εως 31/12/ και να εκδοθει βεβαιωση;

Aρχική υποβολή μπορεί να κάνεις και από σήμερα, έτσι ώστε να πληρωθεί το παράβολο αύριο πρωί-πρωί. Ακόμα και έτσι, δεν είναι σίγουρο ότι θα προλάβεις.

Γιατί τόση πίεση;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυριο παιρνω τα εγκεκριμενα σχεδια απο τη πολεοδομια,μετα απο αιτηση μου στις 20/12,οποτε μεχρι τοτε δεν μπορω να ξεκινησω αρχικη υποβολη.... ο επικαρπωτης θελει οπωςδηποτε να μεταβιβασει εως 31/12 για να απαλλαγει απο τα ενοικια....ο ιδιος δηλωνει πληρη αγνοια για διαφορετικα σχεδια...

αλλα το μη εγκεκριμενο σχεδιο που μου εδωσε λεει αλλα...ΔΗΛ.υποψιαζομαι διαμερισματωση....

SAGIASD για δες και τα 2965..συμφωνεις;

επισησ στην περιγραφη ακινητου για βεβαιωση πρεπει να αναγραφονται και τα τετραγωνικα του;

 

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Μεσα στο 2013 αλλαζει το φορολογικο για τα ακινητα και υπαρχει η πεποιθηση οτι θα εχει αναδρομικη ισχυ απο 1.1.2013

Οποτε ολοι τρεχουν να κανουν τις μεταβιβασεις τους μεσα στο 2012

 

Αν ειναι ΜΟΝΟ διαμερισματωση και πληρωσεις το 500αρικο ΑΥΡΙΟ, τοτε, λογικα, θα ενημερωθει το συστημα Παρασκευη και Δευτερα πας για δηλωσεις στην εφορια...

Αν ολα ειναι οκ, Δευτερα προλαβαινεις συμβολαιο.

 

Αν εχεις κι αλλη υπερβαση, οπως καλη ωρα εγω, τοτε πληρωνοντας αυριο, ενημερωνεσαι παρασκευη, πληρωνεις το τελευταιο παρασκευη, ενημερωνεσαι μεσα στο σκ η δευτερα και οριακα προλαβαινεις...

 

Εγω πληρωσα 500αρικο δευτερα και ακομα δεν εχει ενημερωθει το συστημα...

Ευελπιστω να ενημερωθει αυριο πρωι πρωι γιατι εχω να πληρωσω αλλα 4€ προστιμο και να προλαβω ως τη δευτερα για συμβολαιο...

Link to comment
Share on other sites

1) Αυριο παιρνω τα εγκεκριμενα σχεδια απο τη πολεοδομια,μετα απο αιτηση μου στις 20/12,οποτε μεχρι τοτε δεν μπορω να ξεκινησω αρχικη υποβολη...ΔΗΛ.υποψιαζομαι διαμερισματωση....

2) SAGIASD για δες και τα 2965..συμφωνεις;

3) επισησ στην περιγραφη ακινητου για βεβαιωση πρεπει να αναγραφονται και τα τετραγωνικα του;

1) Mπορείς για να κερδίσεις χρόνο, να κάνεις μία δήλωση σε αρχική υποβολή για διαμερισμάτωση σήμερα, να πάρει στα χέρια του ο ιδιοκτήτης το παράβολο και

αύριο ελέγχεις τα σχέδια στην πολεοδομία και δίνεις το ΟΚ τηλεφωνικά για να πληρωθεί (αυτός περιμένει απίκο στην τράπεζα με νουμεράκι στο χέρι).

Έχει σημασία και η ώρα της πληρωμής, όσο νωρίτερα, τόσο καλύτερα.

2) Ναι συμφωνώ, τυπικά μόνο οι κύριοι είναι ιδιοκτήτες. Εγώ στις δηλώσεις μου πάντα αναγράφω και επικαρπωτές (παίρνω και ΥΔ συναίνεσης). Καλύτερα συνεννοήσου με τον συμβ/φο για το αν θέλει ή όχι ο επικαρπ να φάινεται στη βεβαίωση.

3) Όχι, αναγράφεις τον τίτλο της ιδιοκτησίας όπως φαίνεται στα συμβόλαια.

Link to comment
Share on other sites

giorgos4a

Το "258" ήταν ο αρχικος αριθμος του αγροτεμαχιου.....

Μετα τον αναδασμο, εχει δοθει νεος αριθμος "62"

.Η πραξη του αναδασμου ειναι ο νεος τιτλος κυριοτητας και πρεπει να εχει μεταγραφει...

Επισης το πιο πιθανον ειναι οτι εχουν αλλαξει και τα εμβαδα του "258"

Αρα ο παληος αριθμος και το εμβαδον...δεν υφιστανται πλεον..

Ποιά εγγραφα εχεις που γραφουν "258" σε τι εμβαδον αγρου και ποιό ειναι το εμβαδον μετα τον αναδασμο?

τα λεμε

καλημερα

 

Ο αναδασμός έγινε το 1962 μετά τον οποίο το αγροτεμάχιο πήρε τον αριθμό 62.

 

Αργότερα όμως, το 1978, το πήρε η σημερινή "πελάτης" από τη μητέρα της με γονική παροχή, με τον παλιό αριθμό (258) και τα παλιά τετραγωνικά μέτρα (1680) !! Εγώ έχω αυτό το συμβόλαιο γονικής παροχής.

 

Υποτίθεται η πελάτης ότι έχει νέο τοπογραφικό, με τα νέα μέτρα (1510) και ότι έχει πάει και στην τοπογραφική υπηρεσία και στον έφορο και έχει κάνει διαδικασίες και το έχει δηλώσει και στο Ε9 με αριθμό 62 και μέτρα 1510.

 

Θα ζητήσω φυσικά αυτά τα χαρτιά που διαθέτει, αλλά τί πρέπει να προσέξω ;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Αν εχεις να δωσεις βεβαιωση για ενα αδομητο....

Ο τιτλος κυριοτητας που σου εχουν παραδωσει ειναι με τον παληο αριθμο και εμβαδον...

Απο τον αναδασμο εχει "νεο" αριθμο και νεο" εμβαδον, αρα και διαφορετικα ορια και πλευρικες διαστασεις...

Επομενως...προκειται για διαφορετικο ακινητο..

Από την υπηρεσια θα σου φερουν το σωστο τοπογραφικο.

Στη φαση αυτη...μαλλον θα προχωρησουν σε διορθωση συμβολαιου...ως προς την περιγραφη του ακινητου..

Αρα ο συμβ/φος θα σου ζητησει "βεβαιωση" ...προφανως για το υπαρκτό "62"

Μιλας μαζι του

τα λεμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.