Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Κατάλαβα ότι συστήθηκαν τρεις ή περισσότερες κάθετες.

Μία βεβαίωση για κάθε μεταβιβαζόμενη κάθετη, η μία για αδόμητο ή άλλη για νομίμως υφιστάμενα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γιανη

κατι δεν μετραει εδώ

λες...ειχες οικοπεδο με δυο κτισματα

εγινε καθετη

θα μεταβιβασθει το ενα τμημα που εχει το ενα κτισμα "και το άλλο δεν εχει τιποτε"...οπως λες...

 

Αλλά.... το 2ο κτισμα...που πηγε???

 

εντιτ

εκτος αν ισχυει αυτο που καταλαβε ο sagiasd

 

παντα σωστος, βεβαια, για καθε τμημα, χωριστα

 

[με την καλησπερα μου...]

 

 

δλδ. οτι εγιναν τρεις καθετες...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλά κατάλαβες, τα μερίδια είναι 5.

Πως περιγράφω το κάθε ένα όμως? Στην ¨Περιγραφή Ακινήτου¨ θα γράψω, πχ:

¨Στο τμήμα καθέτου .... τάδε κλπ κλπ¨ στην θέση .. τάδε κλπ κλπ.

 

Δημήτρη, μάλλον σου απάντησα, το άλλο κτίσμα είναι σε μερίδιο που δεν μεταβιβάζεται ακόμα.

 

Κάτι άλλο που δεν είπα είναι πως η βεβαίωση για το όλο ακίνητο είναι ακόμη σε ισχύ.

Edited by yannisk72
Link to comment
Share on other sites

και ποιός σου είπε ότι δεν ισχύει η βεβαίωση για το όλο;; (αυτή που ήδη έχεις εκδώσει)

Link to comment
Share on other sites

Στο τοπογραφικό σου που θα συνοδεύει την πράξη κατάτμησης θα φαίνονται τα τμήματα αριθμημένα. Επομένως, θα περιγράφεις το "τμήμα 1 υπό τα στοιχεία ΑΒΓΔ του οικοπέδου υπό τα στοιχεία ΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚ".

 

Τη βεβαίωση που έχεις εκδώσει ήδη, ακύρωσέ την, δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Μα ρε Γιάννη

Αν εσύ βεβαιώνεις ότι όλα τα κτίσματα (άσχετα με το σε ποιά κάθετο ανήκουν) είναι νόμιμα ποιός ό λόγος (λογικά μιλάμε...) να σου ζητάνε να βεβαιώσεις μόνο της τάδε καθέτου;;

Link to comment
Share on other sites

Κανά κι εγώ της ίδιας άποψης είμαι αλλά η συμβολαιογράφος μου είπε πως η σύσταση καθέτου θα γίνει με διαφορετικό τίτλο από ότι η γονική παροχή.

Οπότε, το βλέπω κι εγώ λογικό να θέλει εκ νέου βεβαιώσεις αφού πρόκειται για διαφορετική δικαιοπραξία.

 

Δεν μου έχει ξανατύχει και ¨μαζεύω¨ απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον γίνεται μεταβίβαση καθέτου, θα πρέπει το τμήμα αυτό να έχει δική του βεβαίωση. Δε γίνεται να μεταβιβάσει 5 κάθετες με μια βεβαίωση που αφορά όλο το οικόπεδο. Πρέπει να έχει αντίστοιχα 5 βεβαιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.