Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Δεν ξερω κατα ποσον λογιζεται ως λαθος εκ παραδρομης...

Τοσο στην τομη οσο και στο ΔΚ υπολογιζεται υψος και κατ επεκτασιν ογκος με διαφορετικα υψη...

2,85μ συμπεριλαμβανομενων παχους πλακας και επιστρωσεων για ισογειο, 1ο και 2ο

3,35μ για 3ο

Ενω εχει ισοκατανεμηθει...

Στο ΔΚ εχει λαθος, οπου αντι να υπολογιζει τον ογκο του 3ου με 3,35μ, τον υπολογιζει με 3,95μ, προσθετοντας και 60εκ ακομα που βρισκονται πανω απο την πλακα δωματος και κατω απο τη στεγη, στο υψος που αυτη καταληγει...

Σαν να ειναι ογκος του 3ου οροφου και αυτος...

 

Αλλα τα υψη δοθηκαν ετσι απο τη μελετη και δεν μπορω να καταλαβω σε τι αποσκοπει η μελετη οικοδομης που προοριζεται για διαμερισματα αμιγως με διαφορετικα υψη...

Πρωτη φορα το συνανταω....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραια, Ηλια, το δεχομαι...

Να ακουσω και την προταση σου...?

Πως τακτοποιειται αυτο...?

4014 δεν μπαινει...

ΕΕΜΚ δεν δεχεται...

Νομιμοποιηση ολης της οικοδομης? Νεα οικοδομικη αδεια εξ αρχης για ολο το συγκροτημα?

Σαν πολυ δεν ειναι για τη μ@λακια ενος Μηχανικου?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το πιανεις λιγο αναποδα...?

Για ποια υπερβαση υψους μιλαμε οταν μελετηθηκε να ειναι 3,13μ καθαρο και κατασκευαστηκε 2,76μ τελικα καθαρο...?

37εκ κατω ειμαι...

Γι αυτο σε ειπα, αν ημουν στον κατω οροφο που μελετηθηκε 2,63μ και κατασκευαστηκε 2,79μ, τοτε θα εβαζα τα 16εκ αυτα στο Ν.4014

Τωρα τι να βαλω που δεν εχω καν υπερβαση?

Link to comment
Share on other sites

υπεγραψε......

 

εμενα καποιες διαστασεις σε μια οικοδομη μου ηταν 15 εκατοστα μεγαλυτερες...υπεγραψα γιατι ημουν στο 2%....στο ισογειο αντι να φτιαξει τοιχο σοβατισε την μαντρα !!!

 

 

και σε κατι που δεν φτιαξανε την αποληξη κλιμακοστασιου που δειχναν τα σχεδια στο δωμα παλι υπεγραψα....

 

στην ουσια μειωθηκε ο ογκος του διαμερισματος οχι να αυξηθηκε

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε εγώ κατάλαβα ότι έχεις αύξηση ύψους γι΄ αυτό και σου είπα 3,13-2,80!

Νταξ άμα μιλάμε για μείωση δεν έχεις πρόβλημα.

Ο,τι είπα έχει σχέση με αύξηση ύψους!

Αν είχες αύξηση ύψους είχες πρόβλημα κατ΄εμε.

Άρα δίνεις βεβαίωση!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Γιά μια μεταβίβαση (γονική παροχή) σε ένα κατάστημα που περιγράφεται στο συμβόλαιο σε μία πολυκατοικία του 1938 παυ δεν έχει ο ιδιοκτήτης την άδεια τι κάνουμε ;

Link to comment
Share on other sites

ψαχνεις στην πολεοδομια αρχικα......αν δεν βρεις ψαχνεις απο αλλους ιδιοκτητες της πολυκατοικιας.......αν δεν βρεις απο συμβολαιογραφο.........αν ειναι αντιπαροχη απο κατασκευαστη.....

 

 

στην τελικη ανασυσταση αδειας

Link to comment
Share on other sites

ψαχνεις στην πολεοδομια αρχικα......αν δεν βρεις ψαχνεις απο αλλους ιδιοκτητες της πολυκατοικιας.......αν δεν βρεις απο συμβολαιογραφο.........αν ειναι αντιπαροχη απο κατασκευαστη.....

 

 

στην τελικη ανασυσταση αδειας

πιστέυεις ότι θα υπάρχει αρχείο αδειών του 1938 γιά πολυκατοικία στην Πατησίων

Link to comment
Share on other sites

Ηλια, αυτο εννοουσα...

Μειωση υψους εχω στον οροφο μου, με ταυτοχρονη αυξηση στους 3 απο κατω ουτως ωστε να πιασουμε τα μελετηθεντα της αδειας...

Με ενα κλικ προς τα πανω...

Μετρωντας με laser απο το εδαφος ως και την κατω παρεια της πλακας του δωματος μου προεκυψε υψος 11,95μ, ενω η τομη μου δινει 11.90μ μαζι με την πλακα...

Αμελητεα αυτη η διαφορα...!

 

Γενικα οτι εχει να κανει με υπερβασεις, ειτε υψους, ειτε δομησης, ειτε καλυψης, τα βαζω στον 4014

Οτι ειναι μικροτερα απο τα της αδειας ειναι το θεμα... εκει δεν ξερω πως να τα χειριστω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.