Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Σε κατοικία/διαμέρισμα, το οποίο ανήκει σε συγκρότημα κατοικιών σε οικόπεδο εντός οικισμού στο οποίο είχε γίνει κατάτμηση και χωρίστηκε σε πολλά μικρότερα οικόπεδα, θέλω να δώσω βεβαίωση.

Στην κάτοψη δεν υπάρχει αρίθμηση των διαμερισμάτων.

 

1. Προκύπτει κάποιο θέμα με την κατάτμηση; Πρέπει να την αναφέρω στα σχόλια;

 

2. Στο γεωγραφικό εντοπισμό θα δε΄ξω ότι μου φέρει ως τοπογραφικό ο τοπογράφος ή μόνο το συγκεκριμένο οικόπεδο από τα υπόλοιπα;

 

3. Βάζω τιμή ζώνης στο σύστημα;

 

4. Στην περιγραφή θα σημειώσω την αρίθμηση της οριζόντιας ιδιοκτησίας, άσχετα αν φαίνεται ή όχι στην κάτοψη;

 

5. Το τοπογραφικό επισυνάτπεται στο συμβόλαιο κι εγώ δεν θα κάνω αναφορά για αυτό στη βεβαίωση που θα δώσω;

 

Επίσης χρειάζεται να αναγραφεί και η συμφωνηθείσα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Inzaghi

Αυτό με το ΔΚ μην το κάνεις.

Δώσε τη βεβαίωση χωρίς καμία αναφορά:

1) ο έλεγχός σου αφορά μόνο στη μεταβιβαζόμενη οριζόντια, οι από κάτω όροφοι δε σε επηρεάζουν

2) η αλλαγή μείωσε τον όγκο, είναι προς όφελος του πολεοδομικού περιβάλλοντος υπάρχει και η ερωτ/ση με τη μη κατασκευή εξώστη)

3) κανείς δε θα το ξαναψάξει

Link to comment
Share on other sites

1. Προκύπτει κάποιο θέμα με την κατάτμηση; Πρέπει να την αναφέρω στα σχόλια;

Μιλάς για κατάτμηση με δημιουργία ανεξάρτητων οικοπέδων αυτόνομων ή μιλάς για σύνταξη συμβολαιογραφικής πράξης για δημιουργία διαιρετού τμήματος του όλου?

 

2. Στο γεωγραφικό εντοπισμό θα δε΄ξω ότι μου φέρει ως τοπογραφικό ο τοπογράφος ή μόνο το συγκεκριμένο οικόπεδο από τα υπόλοιπα;

Αν η κατάτμηση είναι σωστή μόνο το τμήμα που σ΄ενδιαφέρει. Τα άλλα για πιο λόγο?

 

3. Βάζω τιμή ζώνης στο σύστημα;

Όχι για βεβαίωση δεν απαιτείται.

 

4. Στην περιγραφή θα σημειώσω την αρίθμηση της οριζόντιας ιδιοκτησίας, άσχετα αν φαίνεται ή όχι στην κάτοψη;

Αυτό δνε το κατάλαβα.

 

5. Το τοπογραφικό επισυνάτπεται στο συμβόλαιο κι εγώ δεν θα κάνω αναφορά για αυτό στη βεβαίωση που θα δώσω;

Στη βεβαίωση καλό είναι κάνεις πλήρη αναφορά στο Τοπογραφικό πάνω στο οποίο στηρίχτηκες για να δώσεις τη βεβαίωση.

Εγώ αναφέρω ακόμα και τις συντεταγμένες των κορυφών στα σχόλια, το εμβαδό κ.τ.λ.

 

Τι κανουμε? Δινω η δε δινω βεβαιωση...

Κρινω πως πρεπει να τη δωσω... Γνωμες...?

Η ανοχή στις διαστάσεις επιτρέπεται να είναι το πολύ 2% με max τα 20 cm.

Με δεδομένο ότι εσύ εξετάζεις την οριζόντια ιδιοκτησία και δεν σε αφορά τι κάνει όλο το κτίριο, αν θέλεις να πας με το γράμμα του νόμου ΔΕΝ δίνεις βεβαίωση, διότι η εν λόγω ιδιοκτησία έχει διαφορετικά μεγέθη εν συγκρίσει με αυτά της Ο.Α.

Έστω εάν είχες ένα κλειστό ΗΧ στο εν λόγω διαμέρισμα και το πήγαινες για τακτοποίηση, πέρα από τον ΗΧ έχεις και υπέρβαση ύψους ή όχι?

Για την εν λόγω ιδιοκτησία έχεις, ΑΣΧΕΤΑ αν δεν έχεις για όλο το κτίριο, διότι δεν σε αφορά όλο το κτίριο.

Συνεπώς είναι παράβαση.

Αλλά επειδή κανείς δεν θα το ψάξει..............................μάλλον θα τη δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στη βεβαίωση καλό είναι κάνεις πλήρη αναφορά στο Τοπογραφικό πάνω στο οποίο στηρίχτηκες για να δώσεις τη βεβαίωση.

Εγώ αναφέρω ακόμα και τις συντεταγμένες των κορυφών στα σχόλια, το εμβαδό κ.τ.λ.

 

Πολύ χρήσιμη παρατήρηση.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θεωρώ πως πρέπει να ενημερώσει τον ιδιοκτήτη.

 

Ισως το πιο σωστό θα ήταν να δει πως μπορεί να ενημερώσει την αδεια ώστε να λυθεί 1 και έξω το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

σε 48 δοσεις η αποπληρωμη των αυθαιρετων....ερχονται εκλογες συναδελφοι...

 

www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4691307

http://www.skai.gr/news/environment/article/193452/g-papakonstadinou-se-48-apo-36-oi-doseis-gia-ta-authaireta/

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω τη ΜΗ επιρροη του ολικου υψους της οικοδομης...

Η τουλαχιστον οι αποκλισεις ειναι εντος επιτρεπτου του 2%

 

Ηλια, το ξερω οτι βασει αποκλισεων ειμαι off και αν ημουν στον κατω οροφο θα το σκεφτομουν πολυ σοβαρα να το βαλω στον 4014

 

Αλλα απο τη μια η μειωση ογκου αντι αυξησης, με την ταυτοχρονη διατηρηση του ογκου της οικοδομης στα επιτρεπτα απο την αδεια μεγεθη, απο την αλλη οι παροτρυνσεις ολων να μην κολλησω σε κατι τετοιο μαλλον με κανουν να δωσω βεβαιωση κανονικα...

 

Myri οι ιδιοκτητες θα ενημερωθουν αλλα δε νομιζω να τους ενδιαφερει καθολου αυτο...

Η αδεια ειναι του 1997, εχει παρελθει η 4ετια και για να τακτοποιηθει ολο αυτο, θα πρεπει να βγει καινουρια αδεια νομιμοποιησης, με οτι αυτο συνεπαγεται...

ΕΕΜΚ επ ουδενι, υπερβασεις δεν εχεις για να παει με 4014, οποτε τι απομενει?

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλος γκολτζής ο Πίπο!

Στο θέμα σου, αφού έχεις μείωση και όχι αύξηση όγκου βάλε γκολάκι, σόρρυ υπογραφη, και προχώρα κανονικά.

Σωστή και η παρατήρηση σου για το συνολικό ύψος της οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω ότι δεν σας αφορά τι κάνει η οικοδομή στο όλον!

Εξετάζετε την οριζόντια ιδιοκτησία αυτόνομα και ελέγχετε τα μεγέθη αυτής και μόνο αυτής εν συγκρίσει με τα προβλεπόμενα της Ο.Α. για την εν λόγω οριζόντια.

Τι σχέση έχει το συνολικό ύψος και ο συνολικός όγκος????

Δεν σας απασχολεί το σύνολο, μην μπερδεύεστε!!!

 

Θα είχαν ισχύ αυτά που λέτε μόνο όταν ΔΕΝ υπήρχε σύσταση οριζοντίου και όλο το τριώροφο ήταν μία αυτόνομη ιδιοκτησία.

 

Αν γίνει έλεγχος στην εν λόγω βεβαίωση, θα ελεγχθεί μόνο η οριζόντια στην οποία αφορά και τίποτα άλλο!

 

Θέλει προσοχή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.