Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Επομένως δε χρειάζεται ράμπα ΑΜΕΑ σε όλες τις άδειες!!!Σε διπλοκατοικία που δεν απαιτείται ανελκυστήρας δε χρειάζεται!

 

σύμφωνα με αυτό που παρέθεσα, σε άδειες που εκδόθηκαν μετά τις 13-6-200, μέρα δημοσίευσης του ν.2831/2000, όπου απαιτούνταν ανελκυστήρας απαιτούνταν και ράμπα ΑΜΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα Inzaghi κι απο δω.

Εγω, μέχρι στιγμής, σύμφωνα τη διατύπωση του ΦΕΚ κατάλαβα ότι όλα τα ακίνητα όλης της Ελλάδας περιλαμβάνουν αυθαίρετα. Υπάρχει γενικευμένο σχέδιο να μειωθεί ραγδαία το ποσοστό ιδιοκατοίκησης στη χώρα. Ουσιαστικά θα είμαστε όλοι στο ενοίκιο και απλά θα μένουμε σε "ρυθμισμένους" παράνομους χώρους. Επομένως, βεβαιώσεις του στυλ:

 

"....δεν εχει εγκατασταθει αλλη αυθαιρετη χρηση συμφωνα με τα εγκεκριμενα αρχιτεκτονικα πολεοδομικα σχεδια, με εξαιρεση τα δυο εμπροσθεν κουφωματα διαστασεων......... αντι για......... που προβλεποταν στα σχεδια, αλλαγή η οποία όμως δεν επηρεάζει κάλυψη/δομηση/υψος του ολου κτηριου"

 

είμαι σίγουρος ότι θα απορριφθούν. Στην προκειμένη περίπτωση είναι αυθαίρετο το κτίριο.

Καλημερα ρε Κωστα....

Το θεμα ειναι ποιοι θα την απορριψουν τη διατυπωση και ποιοι και με τι κριτηρια και δεδομενα θα μου ορισουν τι να διατυπωσω και τι να βεβαιωσω...

 

Εγω βεβαιωνω οτι βλεπω, στο ειπα και χτες... ΕΓΩ υπογραφω, ΕΓΩ αναλαμβανω την ευθυνη, ΕΓΩ βεβαιωνω αυτο που βλεπω....

 

Ειναι η αντικατασταση κουφωματων με νεα μεγαλυτερα αλλαγη παρα τη οικοδομικη αδεια και τα εγκεκριμενα πολεοδομικα σχεδια? Νομιζω πως ειναι...

 

Μπορω να δωσω βεβαιωση οτι ολα ειναι βασει σχεδιων της αδειας? Δε νομιζω...

 

Στην προκειμενη μας ενδιαφερει δομηση/καλυψη/υψος.... Τα επηρεαζει? Οχι...

 

Δε βρισκω λογο να απορριφθει η βεβαιωση μου....

 

Και για να ρωτησω απλα....

Δε θα χορηγουσατε βεβαιωση νομιμοτητας σε ακινητο που εχει αντικαταστησει τα κουφωματα του με νεα μεγαλυτερα, οταν δεν εχει υπερβασεις σε δομηση/καλυψη/υψος?

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνω λάδι στην φωτιά :

 

1.Μεταβίβαση διαμερίσματος. Πολυκατοικία , οριζόντια ιδιοκτησία , τα γνωστά.

Στον ακάλυπτο , στους χώρους φύτευσης που προβλέπει η άδεια έχουμε μπετόν και υπαίθριες θέσεις στάθμευσης.

 

2.Αλλο , πολυκατοικία , υπόγειο εκτός περιγράμματος με φύτευση από πάνω , δεν έχει γίνει η φύτευση και η οροφή του εκτός περιγράμματος

έχει πάει όσο το εντός περιγράμματος.

 

Δίνουμε βεβαίωση ?

 

1. αν οι θεαεις ειναι παρακολουθηματα του υπο μεταβιβαση διαμερισματος, δεν δινουμε.

 

2.αν το υπογειο ειναι ξεχωριστη οριζοντια ιδιοκτησια, τοτε δινεις για τα υπολοιπα διαμερισματα πλην του υπογειου. αν ειναι ενιαια ιδιοκτησια, τοτε δεν δινεις. αν τελος το υογειο ειναι κοινοχηστο, εξαρταται αν υπαρχουν παρακολουθηματα αποθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα πως το τοπικ έχει φθάσει αισίως τις 20 σελίδες. Πραγματικά δεν έχω κουράγιο να το διαβάσω τώρα, γιατί φαντάζομαι πως θα δώ τα απίστευτα.

Το θέμα είναι πως το κράτος,προφανώς θέλει να εισπράξει απο τα αυθαίρετα.Γι'αυτό λοιπόν προστέθηκε και αυτή η διάταξη, όπου σου λέει, νομιμοποίησε τα όλα (γιατί πόσοι μηχανικοί υπάρχουν που θα υπογράφουν οτιναναι πια;) )για να τα μεταβιβάσεις.

 

Δυσκολεύει πολύ το θέμα στην επαρχία, όπου μη πω 100%, το 90% έχει παλιές αποθήκες,σπιτάκια τα οποία προ του 55 είναι μόνο στα λόγια και οι αυθαιρεσίες πηγαίνουν σύννεφο.

Οι συμβολαιογράφοι,για άλλη μια φορά θα θέλουν να βγάλουν τις ουρές τους απ'εξω και δε γνωρίζω που θα καταλήξει αυτό.

Προχθές, μου ζήτησε συμβολαιογράφος για 1η φορά, πίνακα 1 του ΙΚΑ, για συμβόλαιο που συντάχθηκε για κατάτμηση οικοπέδου με κτίσματα.

Ακουσον άκουσον.

Ηδη εχω στα σκαριά τοπογραφικό για συμβόλαιο, με ένα κτίσμα 50τμ σύμφωνα με την άδεια, το οποίο ειναι 75τμ + 3 παλιές αποθήκες, οι οποίες φυσικά δε φαίνονται πουθενά...Άντε να δούμε τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Να γινω πιο συγκεκριμενος για το θεμα που με απασχολει γιατι οι ισορροπιες ειναι πολυ λεπτες...

 

Ισογειο καταστημα, με 8.80μ φατσα, 3 υποστηλωματα, δυο στις ακρες και ενα στη μεση.

Στα αρχιτεκτονικα σχεδια απεικονιζονται ενα παραθυρο και μια πορτα, σε καθε περιπτωση αναμεσα σε 2 υποστηλωματα (δηλαδη 2 παραθυρα και 2 πορτες συνολο στη φατσα).

 

ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ

 

Στην πραγματικοτητα εχει γινει τζαμαρια απο ακρη σε ακρη (απο υποστηλωμα σε υποστηλωμα δηλαδη, ητοι 2 τζαμαριες), που εχει ΚΑΙ πορτα στην ακρη...

Θεωρητικα δηλαδη βλεπω απο ενα παραθυρο και μια πορτα....

 

ΤΟΝΙΖΩ ΣΤΟ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΟΥΦΩΜΑΤΩΝ

 

Εστω οτι δεν υπαρχει καμια υπερβαση καλυψης/δομησης/υψους και ειναι ολα βασει αδειας και διαγραμματος καλυψης/τομων

 

Δε θα δωσω βεβαιωση νομιμοτητας για κατι τετοιο?

 

Και αν δωσω μια βεβαιωση με το κατωθι λεκτικο....

 

"...δεν εχει εγκατασταθει καμια αυθαιρετη κατασκευη και αυθαιρετη χρηση που να επηρεαζει το εμβαδον και το υψος της ιδιοκτησιας, τη δομηση, την καλυψη και το υψος ολης της κατασκευης..."

 

παραλειποντας να αναφερω οτι ολα εγιναν βασει εγκεκριμενων πολεοδομικων σχεδιων (η εγκεκριμενων αρχιτεκτονικων πολεοδομικων σχεδιων), που θα ειμαι παρανομος?

 

Ειναι αναληθες αυτο που βεβαιωνω? Δε βρισκω κατι μεμπτο...

 

Το μοναδικο μεμπτο θα προκυψει σε περιπτωση που η συμβολαιογραφος μου ζητησει να βεβαιωσω περαιτερω πραγματα που εγω δεν θα μπορω....

Βασει των ανωτερω ομως, νομιζω ειμαι και νομικα κατοχυρωμενος, συν τις φωτογραφιες που θα επισυναψω...

 

Θα με ενδιεφερε να ακουσω τις αποψεις σας επι του θεματος.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi συμφωνώ απόλυτα σε όλα λες, με την προϋπόθεση ότι η αρχιτεκτονική μελέτη δεν αναφέρει πουθενά διαστάσεις κουφωμάτων, κάτι το οποίο όπως νομίζω γνωρίζεις δεν γίνεται αφού στην αρχιτεκτονική μελέτη υποχρεωτικά αναφέρονται όχι μόνο οι διαστάσεις των κουφωμάτων απλά για να αναφέρονται, αλλά και για να υπολογίζονται αερισμός και φωτισμός σε όλους τους χώρους του κτιρίου αν πρόκειται για κύρια χρήση.

Το θέμα είναι αν είναι αρκετό από τους συμβολαιογράφους μια δήλωση που θα αφορά τις υπερβάσεις δόμησης,κάλυψης και ύψους, δηλαδή τα σημαντικά. Γιατί από κει και πέρα αμφιβάλλω αν ο οποιοσδήποτε δεν έχει έστω και μια μικρή παρανομία κτιριοδομικού κανονισμού. Περιμένουμε και θα δούμε ερμηνευτικές εγκυκλίους.

 

Ένα άλλο θέμα που με απασχολεί είναι το εξής. Εσείς συνάδελφοι θα χρησιμοποιήσετε τοπογραφικό όργανο για να συγκρίνετε ύψος οικοδομής από πεζοδρόμιο ή απλά θα μετράτε το ύψος της οικοδομής από το διαμορφωμένο έδαφος?Μιλάμε για αρκετή δουλειά αν πρέπει να γίνει και επιπλέον πως γίνεται όλα αυτά να πραγματοποιηθούν μέσα σε 2 μήνες για όλα τα αυθαίρετα, γιατί ναι μεν καταθέτουμε μόνο τις αιτήσεις και τα πρόστιμα, αλλά τελικά πρέπει να γίνει όλη η δουλειά, σύγκριση και καταμέτρηση, για τον υπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα περιμενουμε διευκρινιστικες εγκυκλιους και οδηγιες να βγουνε αλλα απο τη στιγμη που δεν ξερουμε ποτε και αμα θα βγουνε, θα πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι σε οτι βεβαιωνουμε ουτως ωστε να ειμαστε πρωτιστως εμεις νομικα κατοχυρωμενοι σε ενδεχομενα μελλοντικα προβληματα....

Link to comment
Share on other sites

και ριχνω κηροζινη

 

---Οταν ιδιοκτητης διαμερισματος πολυκατοικιας ο οποιος τακτοποιησε 20 εκατοστα επιπλεον υψους στο διαμερισμα του ανακαλυψει οτι στο διαμερισμα του αντιπαθητικου γειτονα του "χαρισατε" 5 εκατοστα που ειχε επιπλεον στο υψος και κανει καταγελλια τι θα γινει;

Το παραδειγμα με τα υψη ειναι τυχαιο. Στο οτι θα βρεθουμε μπλεγμενοι σε παρομοιες ιστοριες ειναι το σκεπτικο μου.

 

--- Οταν στην πιατσα θα αποκτας αμεσως ρετσινια στο οτι δεν χαριζεις ουτε εκατοστο για να εισαι ενταξει ενω ο αλλος που θα κανει τα στραβα ματια θα ειναι ο καλος μηχανικος και θα λενε (πηγαινε σ' αυτον, ο αλλος δεν ξερει τι του γινεται) ;

 

Τι λετε για αυτες τις καταστασεις που σιγουρα θα συμβουν σιγουρα;

Δεν μπορει αυτο το μετρο να εχει καποια διορια, ουτε και εμεις να παριστανουμε τον "Βενιζελο" και να "λεμε" στον πελατη οτι αν "δεν κοψει τον λαιμο του να βρει τα χρηματα για να τακτοποιησει δεν θα μπορει να το γραψει ποτέ στα παιδιά του".

Το μονο που μας ελειπε, ειναι να αποκτησουμε στην κοινωνια το προσωπο του εκβιαστη εισπρακτορα, εκπροσωπου του κρατους.

Link to comment
Share on other sites

1. αν οι θεαεις ειναι παρακολουθηματα του υπο μεταβιβαση διαμερισματος, δεν δινουμε.

 

2.αν το υπογειο ειναι ξεχωριστη οριζοντια ιδιοκτησια, τοτε δινεις για τα υπολοιπα διαμερισματα πλην του υπογειου. αν ειναι ενιαια ιδιοκτησια, τοτε δεν δινεις. αν τελος το υογειο ειναι κοινοχηστο, εξαρταται αν υπαρχουν παρακολουθηματα αποθηκες.

 

Συμφωνω και εγώ με τον Zavi

Άρθρο 24 παράγραφος 4

 

 

Να γινω πιο συγκεκριμενος για το θεμα που με απασχολει γιατι οι ισορροπιες ειναι πολυ λεπτες...

 

Ισογειο καταστημα, με 8.80μ φατσα, 3 υποστηλωματα, δυο στις ακρες και ενα στη μεση.

Στα αρχιτεκτονικα σχεδια απεικονιζονται ενα παραθυρο και μια πορτα, σε καθε περιπτωση αναμεσα σε 2 υποστηλωματα (δηλαδη 2 παραθυρα και 2 πορτες συνολο στη φατσα).

 

ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ

 

Στην πραγματικοτητα εχει γινει τζαμαρια απο ακρη σε ακρη (απο υποστηλωμα σε υποστηλωμα δηλαδη, ητοι 2 τζαμαριες), που εχει ΚΑΙ πορτα στην ακρη...

Θεωρητικα δηλαδη βλεπω απο ενα παραθυρο και μια πορτα....

 

ΤΟΝΙΖΩ ΣΤΟ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΟΥΦΩΜΑΤΩΝ

 

Εστω οτι δεν υπαρχει καμια υπερβαση καλυψης/δομησης/υψους και ειναι ολα βασει αδειας και διαγραμματος καλυψης/τομων

 

Δε θα δωσω βεβαιωση νομιμοτητας για κατι τετοιο?

 

Και αν δωσω μια βεβαιωση με το κατωθι λεκτικο....

 

"...δεν εχει εγκατασταθει καμια αυθαιρετη κατασκευη και αυθαιρετη χρηση που να επηρεαζει το εμβαδον και το υψος της ιδιοκτησιας, τη δομηση, την καλυψη και το υψος ολης της κατασκευης..."

 

παραλειποντας να αναφερω οτι ολα εγιναν βασει εγκεκριμενων πολεοδομικων σχεδιων (η εγκεκριμενων αρχιτεκτονικων πολεοδομικων σχεδιων), που θα ειμαι παρανομος?

 

Ειναι αναληθες αυτο που βεβαιωνω? Δε βρισκω κατι μεμπτο...

 

Το μοναδικο μεμπτο θα προκυψει σε περιπτωση που η συμβολαιογραφος μου ζητησει να βεβαιωσω περαιτερω πραγματα που εγω δεν θα μπορω....

Βασει των ανωτερω ομως, νομιζω ειμαι και νομικα κατοχυρωμενος, συν τις φωτογραφιες που θα επισυναψω...

 

Θα με ενδιεφερε να ακουσω τις αποψεις σας επι του θεματος.

Ευχαριστω

 

Ίσως σε κάτι τέτοια να πεφτουν 500αρες....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.