Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Martha 1. Μαλλον θα αναφερθεις μονο στην δικη σου ιδιοκτησια. (Παρε και την γνωμη καποιου αλλου ομως μην σε παρω στον λαιμο μου. Γενικα ακομα ειναι νωρις και ακομα και σε πολεοδομια που ρωτησα σημερα ( τμημα αυθαιρετων) δεν γνωριζαν τιποτα).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον πρέπει να περιμένουμε την εγκύκλιο για να δουμε αν μας ενδιαφέρουν οι τυχόν αυθαίρετες κατασκευές στο κτίριο ή σε κάθε ιδιοκτησία. Γιατί στην παράγραφο 4 του άρθρου 23, στην ίδια πρόταση αναφέρονται και τα δυο!

Συμβολαιογράφος μου ζήτησε να γράψω σε τοπογραφικό οικοπέδου που προορίζεται για πώληση ότι ¨το οικόπεδο είναι αδόμητο και δεν εμπίπτει στις διατάξεις του Ν.4014/2011¨..

Link to comment
Share on other sites

nerak, αυτό που σου ζήτησε δεν το προβλέπει κανένας νόμος.

Εκτός αν το κάνεις τύποις βεβαίωσης οπότε ο/η συμβολαιογράφος το μνημονεύσει στο συμβόλαιό της σαν βεβαίωση επάνω στο τοπογραφικό, αλλά και πάλι δεν προκύπτει από πουθενά πως η βεβαίωση πρέπει ή οφείλει να είναι επάνω στο τοπογραφικό το οποίο έχει σαφής προδιαγραφές που βέβαια συζητιούνται σε άλλο τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας ερμηνευει το νομο κατα το δοκουν, μεχρι νεωτερας...

 

Αλλα επειδη στην Ελλαδα ζουμε και οι διευκρινιστικες μπορει και να μη βγουνε ποτε, καλο θα ητανε απλως να προσεχουμε τι διατυπωνουμε και τι υπογραφουμε μη βρεθουμε μπλεγμενοι πουθενα...

 

Εγω απλως φροντιζω να βεβαιωνω χρηση και μη υπαρξη αυθαιρεσιων ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ μου και μονο, οχι βεβαιωνοντας επακριβως οτι λεει το ΦΕΚ, αλλα οτι δε θα μου δημιουργησει κανενα περαιτερω νομικο προβλημα...

 

Οσο για τους συμβολαιογραφους, δε νομιζω να ειναι σε θεση να μας υποδειξουν τη δουλεια μας, απο τη στιγμη που δεν γνωριζει κανενας αυτη τη στιγμη τι να δηλωσει και τι να υπογραψει...

Και απορω με τι κριτηρια και δεδομενα θα απορριψουν λεκτικα και βεβαιωσεις (αν δηλαδη το κανουνε)

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ την δηλωση και μονο θα μας γινει εελγχος αν γινει ποτε......επομενως οταν ελεγχουμε μια ιδιοκτησια αυτη και μονο.......εκτος και αν γιναμε ΟΛΟΙ ορκωτοι μηχανικοι και βγαζουμε στην φορα ολα τα αυθαιρετα να κονομησει το κρατος.....αν και τοτε δνε ξερω αν αρκουσαν τα 200+ δισ καταθεσεις που υπαρχουν

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που προκύπτει είναι αν κάθε τοπογραφικό θα πρέπει να συνοδεύεται με βεβαίωση που ορίζει ο Ν.4014 σχετικά με το ότι δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις. Όσο για τη βεβαίωση που μου ζήτησε η συμβολαιογράφος, με έχει προβληματίσει. Αφου στο τοπογραφικό δεν το δείχνω το κτίριο, γιατί πρέπει να το βεβαιώσω κι από πάνω?

(Faethon, δεν το βρίσκω το τόπικ..!)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που προκύπτει είναι αν κάθε τοπογραφικό θα πρέπει να συνοδεύεται με βεβαίωση που ορίζει ο Ν.4014 σχετικά με το ότι δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις.

 

άλλο πράγμα το τοπογραφικό, άλλο πράγμα η βεβαίωση. άλλη αμοιβή για το ένα, άλλη αμοιβή για το άλλο. άλλη η ευθύνη για το ένα, άλλη η ευθύνη για το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

άλλο πράγμα το τοπογραφικό, άλλο πράγμα η βεβαίωση. άλλη αμοιβή για το ένα, άλλη αμοιβή για το άλλο. άλλη η ευθύνη για το ένα, άλλη η ευθύνη για το άλλο.

 

Εννοείται! Μεταγράφεται όμως συμβόλαιο αγοροπωλησίας οικοπέδου χωρίς βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

Clemenza και λοιποι φιλοι ,

αναμένεται μεχρι τελους της εβδομαδας διευκρινιστική απο το ΥΠΕΚΑ με υποδειγμα της βεβαίωσης .

Θα την βρούμε στο κατωτερω :

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=512

 

η βεβαιωση που "κυκλοφόρησε" , δεν ( μπορει να ) αναφέρεται στο σύνολο του κτηρίου , αλλα μόνο στο πωλούμενο διαμερισμα - στην σελιδα 9 μπορουμε να το δουμε

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=28616&page=9

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.