Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Εννοείται! Μεταγράφεται όμως συμβόλαιο αγοροπωλησίας οικοπέδου χωρίς βεβαίωση?

 

Οχι, καμία μεταβίβαση δεν μπορεί μα γίνει χωρίς βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα σε όλους και συγνώμη προκαταβολικά για την αφέλεια της απορίας μου: για μεταβίβαση ακινήτου πλέον θα χρειάζεται βεβαίωση μηχανικού για μη αυθαιρεσίες κτλ...οκ ως εδώ....για ενοικίαση ακινήτου θα χρειάζεται όμως? γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει...με βάση την έρευνα που έκανα μέχρι στιγμής διαπίστωσα πως δεν χρειάζεται, αλλά δεν παίρνω και όρκο....ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν μεταβιβάζεται έκταση η οποία δεν έχει κτίσμα αλλά έχει παράνομα μπαζώματα , συμπαγείς περιτοιχίσεις ύψους 2μ χωρίς άδεια , τι γνώμη έχετε, δίνουμε βεβαίωση ? Μάλλον όχι ε ?

Link to comment
Share on other sites

Αν μεταβιβάζεται έκταση η οποία δεν έχει κτίσμα αλλά έχει παράνομα μπαζώματα , συμπαγείς περιτοιχίσεις ύψους 2μ χωρίς άδεια , τι γνώμη έχετε, δίνουμε βεβαίωση ? Μάλλον όχι ε ?

 

Υποθέτω ανάλογα το μπάζωμα..

Παντως ο τοίχος ύψους 2μ. χωρις άδεια είναι τραβηγμένη αυθαίρετη κατασκευή(!)

εκτός αν είναι παλιός..

Με λίγα λόγια με αυτό το νόμο είμαστε στο περίπου! Να δουμε πόσο αναλυτικές θα είναι

οι διευκρινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

kane, για να καταλάβω και μην λέω άσχετα,όταν σύντασσες (μέχρι πριν από 2 μήνες)τοπογραφικό ενός ακινήτου, μέσα στο οποίο υπήρχαν π.χ 4 κτίσματα, έγραφες πάνω στο τοπογραφικό ,ποιο έχει άδεια και ποιό όχι? ποιό είναι αυθαίρετο και ποιο όχι?

 

Tα έγραφα λιγότερο περιγραφικά.

πχ Κτίσμα Α ισόγειο κατοικία, Αρ.Αδείας Χ , Χ τ.μ. (απο την άδεια)(εάν υπήρχε διαφορά στα τμ. το ανέφερα,σαν προσθηκη,επέκταση κτλ)

Κτίσμα Β ισόγειος αποθήκη, Αρ. Αδείας Ψ , Ψ τ.μ. (απο την άδεια)

Κτίσμα Γ ισόγειος αποθήκη , Ω τ.μ. (δεν ανέφερα άδεια,εφόσον δεν υπήρχε,αλλά δεν έγραφα πως είναι αυθαίρετο.Κάτι βέβαια που εννοείτο)

Γενικά με τις συμβολαιογράφους, άκρη δε βγάζεις. Ο ένας θελει να αναγράφεις την άδεια.Αλλος όχι. Αλλος θελει να αναγράφεις "σύμφωνα με την αδεια", παίζουν με τις λέξεις, οι οποίες ομως κάνουν τη διαφορά...

Φυσικά κανείς δε θέλει να δείχνεις τα αυθαίρετα κτίσματα, εξού και τα μαλώματα συνήθως,αλλά ο δικός μας κώλος παίζεται.Οχι ο δικός τους.

Link to comment
Share on other sites

Nasgool μέχρι στιγμής δεν χρειάζεται για ενοικίαση ακινήτου, αν ομως η κυβέρνηση θελει να συγκεντρώσει τα προβλεπόμενα χρηματα ( στους ημιυπαίθριους επεσε 30% εξω ) ,νομιζω οτι θα χρειάζεται απο 1/1/2012 ,μαζι με την ενεργειακή μελετη του προς ενοικίαση κτηρίου - δίνοντας και την αντίστοιχη παράταση για τα αυθαίρετα φυσικά .

Link to comment
Share on other sites

δεν καθομαι να ακουω κανενα συμβολαιογραφο....αυτοι ειναι μονο για χατιρι τους...οταν ανεβαινουν οι αντικειμενικες τελειωνουν προωρα...

 

στην δικη μου δουλεια νταβατζιλικια δεν σηκωνω...ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΟΥ.....

Link to comment
Share on other sites

....

....

Γενικά με τις συμβολαιογράφους, άκρη δε βγάζεις. Ο ένας θελει να αναγράφεις την άδεια.Αλλος όχι. Αλλος θελει να αναγράφεις "σύμφωνα με την αδεια", παίζουν με τις λέξεις, οι οποίες ομως κάνουν τη διαφορά...

....

....

Πάντα μα πάντα σύμφωνα με την άδεια θα ελέγχουμε το νόμιμα υφιστάμενο κτίριο που θα βεβαιώνουμε και όχι σύμφωνα με όλους τους ΓΟΚ της Ελλάδος.

Μπορούμε να συμπληρώνουμε και σύμφωνα με την άδεια τάδε που δεν έχει ανακληθεί.

Τέλος

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπέρα,

έχω την εξής περίπτωση. Κτίσμα με άδεια του 1970 για το οποίο δεν έχω ούτε άδεια (στέλεχος), ούτε σχέδια παρά μόνον βεβαίωση της πολεοδομίας για την απώλεια τους. Το μόνο που έχω είναι ο αριθμός της άδειας που μνημονεύεται σε συμβόλαιο του 1990 και την κάτοψη που το συνοδεύει, σφραγισμένη μεν από τον συμβολαιογράφο αλλά ανυπόγραφη από το μηχανικό, με ημερομηνία όμοια με της άδειας (1970).

Ποια η γνώμη σας? Τι μπορεί κανείς να κάνει σε αυτή την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σας? Τι μπορεί κανείς να κάνει σε αυτή την περίπτωση?

Αποτύπωση, ανασύσταση και έλεγχο με τον τότε ισχύοντα ΓΟΚ

Μπορούμε να συμπληρώνουμε και σύμφωνα με την άδεια τάδε που δεν έχει ανακληθεί.

Ναι, αλλά αυτό προυποθέτει πρόσφατη επίσκεψη στο αρχείο της πολεοδομίας.

Θα πρέπει να έχεις στα χέρια σου αντίγραφο στελέχους με μπλε στρογγυλή σφαγίδα και πρόσφατη ημερομηνία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.