Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Απορια προς επιλυση....

 

Μου ετυχε περιπτωση διαμερισματος 3ου οροφου, οικοδομης 1965 (παλιας οπως καταλαβαινετε) για εκδοση ΠΕΑ και βεβαιωσης νομιμοτητος....

 

Το προβλημα που βρισκεται?

 

Στο οτι η κατοψη δεν ανταποκρινεται στην πραγματικη κατασταση ΠΛΗΡΩΣ...

Τι εννοω... Το αρχιτεκτονικο σχεδιο δειχνει την προσοψη κανονικα ενιαια, ενω στην πραγματικοτητα υπαρχει ενα σπασιμο ενα μετρο ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ στη μια γωνια και εκει που τελειωνε η πλακα στο σχεδιο, τωρα τελειωνει το μπαλκονι...

 

Επισης στην πρασια πισω υπαρχει μικρο μπαλκονακι 1,20Χ1,20 στα σχεδια που στην πραγματικοτητα κατασκευαστηκε 1,20Χ2,00, παιρνοντας περιπου 80εκ απο τον κατοικησιμο χωρο...

 

Αλλες τροποποιησεις που εχει ειναι μετατοπιση μιας μπαλκονοπορτας (αν εχετε το Θεο σας, το σχεδιο ειχε μπαλκονοπορτα στην πρασια χωρις μπαλκονι, βγαινεις και πηδας στο κενο!!!) και δυο μπανακια που συνενωθηκαν στην πραγματικοτητα σε ενα μικροτερο, δινοντας στο σαλονι το 1 μετρο που χανει απο το παραπανω σπασιμο της προσοψης...

 

Αναθεωρηση αδειας δεν εχει βρεθει, νεα κατοψη δεν εχει βρεθει, διαγραμμα καλυψης δεν εχει βρεθει, μονο στελεχος αδειας, τοπογραφικο και τομες....

 

Εκτος απο την κλασσικη απαντηση που, πιστευω πως, θα λαβω "Μην εκδωσεις βεβαιωση", χαιρω πολυ, ξερει κανεις να μου προτεινει τροπο αντιμετωπισης του θεματος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...

...

Αναθεωρηση αδειας δεν εχει βρεθει, νεα κατοψη δεν εχει βρεθει, διαγραμμα καλυψης δεν εχει βρεθει, μονο στελεχος αδειας, τοπογραφικο και τομες....

 

Εκτος απο την κλασσικη απαντηση που, πιστευω πως, θα λαβω "Μην εκδωσεις βεβαιωση", χαιρω πολυ, ξερει κανεις να μου προτεινει τροπο αντιμετωπισης του θεματος?

Δυο φάσεις εργασίας.

Ανασύσταση πολεοδομικού φακέλου (έχουν χαθεί τα σχεδία όπως είπες)

Αν προκύψουν υπερβάσεις από τον ανασυνταχθέντα πολεοδομικό φάκελο που απαιτούν νομιμοποιήσεις, κάνεις την διαδικασία νομιμοποίησης.

 

Με βάση τον ανασυνταχθέντα πολεοδομικό φάκελο και τις όποιες νομιμοποιήσεις γίνουν κάνεις την απαιτούμενη για την αγοραπωλησία βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε την παρασκευή που όπως είπε ο συνάδελφος xenos57 θα έχουμε την βεβαίωση υπόδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω συναδελφε αλλα, η αληθεια ειναι οτι προσδοκουσα σε κατι διαφορετικο και κατα κυριο λογο ταχυτερο...

 

Η διαδικασια αυτη θα παρει μηνες και, συν τοις αλλοις, δεν υπαρχει διαγραμμα καλυψης... Τι διαγραμμα να κανω και με τι ορους δομησης οταν η οικοδομη χτιστηκε 46 χρονια πριν...

 

Προσανατολιζομουν σε λεκτικο του τυπου "..... δεν υπαρχουν αυθαιρετες χρησεις και κατασκευες που να ΑΥΞΑΝΟΥΝ τη δομηση/καλυψη/υψος της κατασκευης..." μιας και ο οποιες αλλαγες και τροποποιησεις απο τα σχεδια μειωνουν τον ωφελιμο, κατοικησιμο χωρο και δεν δινουν αυθαιρετα μετρα στον ιδιοκτητη...

 

 

Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε την παρασκευή που όπως είπε ο συνάδελφος xenos57 θα έχουμε την βεβαίωση υπόδειγμα.

Και τη βεβαιωση υποδειγμα να εχουμε στα χερια μας συναδελφε, αν και δεν ξερω απο τι πηγες προκυπτει κατι τετοιο, δε θα εχουμε διευκρινισεις επι των θεματων που μας καινε...

Link to comment
Share on other sites

Απορίες:

 

1)Αφού κατά την υπογραφή και σφράγιση της βεβαίωσης δεν προηγείται κανένας έλεγχος ταυτοπροσωπίας του μηχανικού από ΤΕΕ και αστυνομία. Δεν είναι εύκολο να φτιαχτούν σφραγίδες ό,τι να 'ναι και να σφραγίζονται πλαστές βεβαιώσεις?

 

2) Η βεβαίωση έχει ημερομηνία λήξης όπως και τα τοπογραφικά?

 

3) Υπάρχει ασυμβίβαστο μηχανικού?

Δηλαδή μπορεί ο μηχανικός που βεβαιώνει να είναι και ο επιβλέπον μηχανικός του μεταβιβαζόμενου ακινήτου?

Ή μπορεί να είναι ακόμα και ο πωλητής ή ο αγοραστής?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω συναδελφε αλλα, η αληθεια ειναι οτι προσδοκουσα σε κατι διαφορετικο και κατα κυριο λογο ταχυτερο...

 

Η διαδικασια αυτη θα παρει μηνες και, συν τοις αλλοις, δεν υπαρχει διαγραμμα καλυψης... Τι διαγραμμα να κανω και με τι ορους δομησης οταν η οικοδομη χτιστηκε 46 χρονια πριν...

...

...

 

Συνάδελφε στην τελική δουλειά σου είναι να κάνεις όλες αυτές τις διαδικασίες.

 

Δεν βλέπω τον λόγο δικής σου αγωνίας για αυτό. Θα έπρεπε να την έχει η ιδιοκτησία που άλλα σχέδια είχε άλλα έκανε και τα έχασε.

Ως έχει η κατάσταση η μόνη βεβαίωση που μπορείς να υπογράψεις είναι ότι «έχει πολεοδομικές αυθαιρεσίες».

 

Ας είχαν τα εγκεκριμένα σχεδία να είχαν μόνο την φάση νομιμοποίησης.

Αφού δεν τα έχουν αυτό έχει ένα κόστος το οποίο θα το εισπράξεις εσύ.

 

Υ.Γ.

Η ανασύσταση φακέλου συχνά είναι μια επίπονη και με απαιτήσεις διαδικασία και σίγουρα είναι άλλου θέματος συζήτηση και όχι του παρόντος

Link to comment
Share on other sites

Παντως, απο οσο αντιλαμβανομαι.... ακομα και να χορηγουμε βεβαιωσεις νομιμοτητας με το λεκτικο που επιθυμουμε να βεβαιωσουμε ουτως ωστε να ειμαστε κατοχυρωμενοι, η αγορα παλι θα παγωσει....

 

Κι αυτο γιατι οι ιδιοι οι συμβολαιογραφοι εχουνε βγαλει μια φορμα copy paste του ΦΕΚ που θελουν να υπογραφουμε για να ειναι κατοχυρωμενοι και δεν ειναι διατεθειμενοι να κανουνε συμβολαιο με τιποτα λιγοτερο....

 

Οπως δηλαδη θελουμε εμεις να φυλαμε τα νωτα μας, ετσι θελουνε και αυτοι... Τα νωτα μας συγκρουονται κι ετσι ο μονος χαμενος ειναι ο πελατης που δε θα πουλησει (κι εμεις που δε θα παρουμε τις αμοιβες μας...)

 

Εκτος βεβαια κι αν βρεθουν αρκετοι "δε βαριεσαι" μηχανικοι και υπογραφουν ελαφρα τη καρδια δηλωσεις ουτως ωστε να κινηθει η αγορα και να εισπραξουν αυτοι...

 

Εν προκειμενω, το διαμερισμα αυτο παραπανω που αναφερω, δε νομιζω να πουληθει και ποτε... Και οχι μονο αυτο αλλα και ολα οσα βρισκονται πανω και κατω του... Ειδωμεν....

 

Υπαρχει και η περιπτωση που φιλη δικηγορος μου ανεφερε, να συντασοσνται κανονικα τα συμβολαια με τις βεβαιωσεις που δινει ο μηχανικος και οταν βγει η διευκρινιστικη εγκυκλιος, τοτε να ζητηθουν συμπληρωματικα στοιχεια και δηλωσεις...

 

Στο χερι του καθε συμβολαιογραφου ειναι αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θέλω να ρωτήσω το εξής:

 

Έχω περίπτωση πενταόροφης οικοδομής όπου βγήκε η άδεια αρχές του 80 και στα αρχιτεκτονικά σχέδια υπάρχει κάτοψη τυπικού ορόφου. Στην πράξη η διάταξη των διαμερισμάτων δεν αντιστοιχούν με το εγκεκριμένο σχέδιο της αδείας. Η βεβαίωση που θέλω να δώσω αφορά ένα διαμέρισμα του οποίου η επιφάνεια αντιστοιχεί σ'αυτήν που αναγράφεται στο συμβόλαιο της αγοραπωλησίας. Στην υπηρεσία ΔΟΚΚ του υπεχωδε μου είπαν ότι εφόσον είναι μέσα στο νόμιμο περίγραμμα, δεν υπάρχουν υπερβάσεις δόμησης και ύψους δεν υπάρχει πρόβλημα παρόλο που η κάτοψη του διαμερίσματος δεν αντιστοιχεί με την κάτοψη του εγκεκριμένου σχεδίου. Στο ΤΕΕ είχαν αντίθετη άποψη και μου συστήσαν να κάνω αναθεώρηση φακέλου όπου θα δείξω νέο σχέδιο κατόψεως και ότι άλλο μου ζητηθεί από την πολεοδομία. Καμία γνώμη επί του θέματος;

Link to comment
Share on other sites

...

... Ειδωμεν....

 

Υπαρχει και η περιπτωση που φιλη δικηγορος μου ανεφερε, να συντασοσνται κανονικα τα συμβολαια με τις βεβαιωσεις που δινει ο μηχανικος και οταν βγει η διευκρινιστικη εγκυκλιος, τοτε να ζητηθουν συμπληρωματικα στοιχεια και δηλωσεις...

 

Στο χερι του καθε συμβολαιογραφου ειναι αυτο...

Όσοι συνάδελφοι υπογράφουν τώρα βεβαιώσεις χωρίς να γνωρίζουν τι υπογράφουν για να μη χάσουν δουλειά θα δώσουν τα επόμενα χρόνια τεράστια ποσότητα δουλειάς στους επομένους στα δικαστήρια που θα έχουν από αγοραστές που θα δηλώνουν ότι αγόρασαν με βάση παραπλανητική ή σκόπιμα λαθεμένη βεβαίωση μηχανικού.

 

οπότε οπως σωστά λες...

είδωμεν....

Link to comment
Share on other sites

......η γυναίκα αυτή δήλωσε με 3843/10 το γκαράζ χωρίς εκείνο το τριγωνάκι περίπου 2 τ.μ. γιατί θα ήθελε συναίνεση από όλους.

2. σε όλους τους ορόφους δηλώθηκαν Η/Χ αλλά κανείς δεν δήλωσε το μερικό κλείσιμο του φωταγωγού από 1,20 σε 0,70, λόγω συναίνεσης ....

 

Από Εγκύκλιο 8/15.06.2010 --> παρ. 17 : "Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας μπορεί να υποβάλει την αίτηση και ένας εκ των συνιδιοκτητών χωρίς όμως να επιμερίζεται το ποσό ..."

 

Επίσης στην ίδια εγκύκλιο παρ. 4, λέει ότι μπορεί να τακτοποιηθούν φωταγωγοί.

 

Αν ήμουν στη θέση σου θα τους έλεγα να τα τακτοποιήσουν ακόμα και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.