Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

@Brasco

Αποτύπωση, ανασύσταση και έλεγχο με τον τότε ισχύοντα ΓΟΚ

 

Και ποιος το πληρώνει αυτό όταν έχεις 4 ιδιοκτήτες στο κτήριο, με ένα διαμέρισμα ο καθένας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...

...

Ναι, αλλά αυτό προυποθέτει πρόσφατη επίσκεψη στο αρχείο της πολεοδομίας.

Θα πρέπει να έχεις στα χέρια σου αντίγραφο στελέχους με μπλε στρογγυλή σφαγίδα και πρόσφατη ημερομηνία

Αυτό προϋποθέτει να μου προσκομίσει ο ιδιοκτήτης την πιο πρόσφατη οικοδομική άδεια (ή επικυρωμένο γνήσιο αντίγραφο).

Όπως προσκομίζει στον συμβολαιογράφο τα συμβόλαια του και τους τίτλους του.

 

Επίσης προϋποθέτει να μου δίνει πιστοποίηση από την πολεοδομία ότι δεν έχει εκδοθεί νεότερη άδεια για το συγκεκριμένο ακίνητο.

(Θα του έχω ετοιμάσει μόνος μου μέχρι να βγάλουν έντυπο το αίτημα προς την πολεοδομία)

(π.χ. μη έχει βγει άδεια και μετα βγήκε και άδεια κατεδάφισης του ιδίου, ή αλλαγή χρήσης σε στεγασμένα γκαράζ για να πάρει ΣΔ σε άλλο όροφο και πολλά άλλα κολπάκια που τα ξέρεις)

 

 

Αν επιθυμεί να αναθέσει αυτή την δουλειά να την κάνω εγώ ή το γραφείο πολύ ευχαρίστως.

Φυσικά ανάλογα την πολεοδομία και την ειδική περίπτωση θα χρεωθεί ανάλογα.

 

Το ανάλογα το λέω συνάδελφε διότι ειδικά στην Αθήνα υπάρχουν πολεοδομίες ή χρονιές που έχουν πνίγει (καταστραφεί) ολόκληρες άδειες.

Για να πάρεις τα ανάλογα πιστοποιητικά μπορεί να πρέπει να πας 2 και 3 φορές αρχείο πολεοδομία Αιγάλεω, ανάλογα τι έχει συμβεί μπορείς μετά να αναζητήσεις από το παλιό αρχείο πολεοδομίας Αθήνας τα μικροφίλμ κλπ κλπ.

Μέχρι και ανασύσταση φακέλου μπορεί να χρειαστεί.

Άρα δεν είναι όλα γουρούνι στο σακί.

 

Αν φυσικά ο αγοραστής δεν έχει πρόβλημα να αγοράσει γουρούνι στο σακί και άλλος συνάδελφος τα κάνει όλα με 100 και συμφέρει χαρά μου να το κάνει.

Όταν τους βρω θα τους αναθέτω κι εγώ να κάνουν την σαβούρα και να υπογράφουν ότι βρουν μπροστά τους.

Link to comment
Share on other sites

Το "ακίνητο" όμως εν προκειμένω συνάδελφε (στο παράδειγμα της κάθετης), είναι η κάθετη. Και όχι το οικόπεδο στο σύνολό του. Σωστά δεν την ενδιέφερε τη συμβολαιογράφο -κατά τη γνώμη μου- το τι συμβαίνει με την άλλη κάθετη.

 

λυπάμαι μα θα διαφωνήσω μαζί σου και φοβάμαι πως θα βρούμε μεγάλο μπελά αν υπογράψουμε κάτι τέτοιο σε περίπτωση κάθετης ιδιοκτησίας.

έστω ένα οικόπεδο με 50-50 ποσοστό εξ΄αδιαιρέτοου.

έστω το 50% άχτιστο και θέλει τη βεβαίωση για να μεταβιβαστεί και στη συνέχεια να εκδώσει άδεια νέας οικοδομής (προσθήκη κατ΄επέκταση είναι αναγκαστικά εφόσον το οικόπεδο είναι ένα και ενιαίο)

εάν ο έτερος συνιδιοκτήτης του οικοπέδου, δηλαδή το υπόλοιπο 50% έχει κάνει του κόσμου τα αυθαίρετα, έχει "φάει" επιπλέον Σ.Δ. από αυτόν που αναλογούσε στο ποσοστό του, έχει βγει στην Ο.Γ. ή στο Δ, .....

πως θα βγάλει άδεια ο δικός μου πελάτης?

όταν έρθει εκείνη η ώρα και πάει σε άλλον μηχανικό και ανακαλύψει πως δεν μπορεί να οικοδομήσει όσα είχε αρχικά υπ΄όψιν του, δεν θα με πάει στα δικαστήρια?

φοβάμαι πως θα με πάει κι εμένα και δυστυχώς πολλοί από μας πρέπει από τώρα να βρούμε ένα καλό δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω όμως να έγινε η δουλειά γιατί θα ξεκινήσουν οι μεταβιβάσεις απο 1 / 10 /2011 όπως και για τα αυθαίρετα.

 

Ο νόμος λέει άλλα:

Άρθρο 23

Απαγόρευση εμπράγματων δικαιοπραξιών σε

ακίνητα με αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες

αλλαγές χρήσης

1. Από τη δημοσίευση του παρόντος απαγορεύεται και

είναι απολύτως άκυρη η μεταβίβαση ή η σύσταση ε-

μπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο, στο οποίο έχει ε-

κτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης, όπως

ειδικότερα ορίζεται στα άρθρα 5 παρ. 2 και 22 παρ. 3 του

ν.1577/1985 (Α΄ 210). Στην παραπάνω απαγόρευση ε-

μπίπτει και η εισφορά ακινήτου σε εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καταχωρημένο από tpanag

...

Το "ακίνητο" όμως εν προκειμένω συνάδελφε (στο παράδειγμα της κάθετης), είναι η κάθετη. Και όχι το οικόπεδο στο σύνολό του. Σωστά δεν την ενδιέφερε τη συμβολαιογράφο -κατά τη γνώμη μου- το τι συμβαίνει με την άλλη κάθετη.

 

 

Η πολεοδομική νομιμότητα ή μη είναι πάντοτε συνάρτηση του όλου οικόπεδου ή γηπέδου.

 

Ιδιοκτησιακά η συμβολαιογράφος μπορεί να μη την ενδιαφέρει πολεοδομικά όμως είναι το Α και το Ω αυτό.

Άρα ενδιαφέρει τον μηχανικό που βεβαιώνει την πολεοδομική νομιμότητα του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

τρελές απορίες, τα λάθη της νεότητας.

οικοδομή με πιλοτής & 5 οροφοδιαμερίσματα με άδεια 2000 από τις πρώτες μου δουλειές, που είχα επίβλεψη αρχιτεκτονικών, πελάτης ο εργολάβος-κατασκευαστής της αντιπαροχής.

1. στην πιλοτής υπήρχε γκαράζ με ένα φάλτσο τοίχο που διευκόλυνε υποτίθεται τη στροφή του αυτοκινήτου. Ο τοίχος στην πράξη έγινε με ορθή γωνία, γιατί εκεί "πάρκαραν" την πεθερά του οικοπεδούχου. η γυναίκα αυτή δήλωσε με 3843/10 το γκαράζ χωρίς εκείνο το τριγωνάκι περίπου 2 τ.μ. γιατί θα ήθελε συναίνεση από όλους.

2. σε όλους τους ορόφους δηλώθηκαν Η/Χ αλλά κανείς δεν δήλωσε το μερικό κλείσιμο του φωταγωγού από 1,20 σε 0,70 , λόγω συναίνεσης και φυσικά αυτό όπως και τα υπόλοιπα έγιναν από το στάδιο της σκυροδέτησης και τοιχοποιίας.

3. το τελευταίο διαμέρισμα, μικρότερο από τα παρακάτω, ιδιοκτησία του εργολάβου, έχει του κόσμου τις επεκτάσεις Σ.Δ. και ύψους και σοφίτα - έκανε το κορόιδο και δεν δήλωσε τίποτα γιατί όπως μου είχε πει χαρακτηριστικά όταν τις έκανε τις αυθαιρεσίες "όπου υπάρχει αυτοψία, υπάρχει και λάδωμα" !!!!.

για να μη μιλήσω για κατάργηση φύτευσης και δημιουργία επιπλέον θέσεων σταθμευσης, για μείωση αντισεισμικού 1-2 εκ. σε κάθε πλευρά, για αλλαγή στο σχήμα και το μέγεθος όλων σχεδόν των εξωστών.....

ρωτώ το εξής:

δεν θα μου βάλουν το μαχαίρι στο λαιμό να τους δώσω οποιαδήποτε βεβαίωση νομιμότητας από τη στιγμή που έχω υπογράψει υπ. δήλωση επίβλεψης ? και τσάμπα μάλιστα!

μη μου πείτε ότι στη θέση μου δεν είναι πολλοί συνάδελφοι.

εάν περίμενα, μία νέα μηχανικός τότε, να βρω πελάτη που να μην κάνει αυθαιρεσία για να υπογράψω, ακόμα θα περίμενα....

φυσικά ούτε λόγος για παραίτηση από επίβλεψη γιατί ούτε είχα περιθώρια να χάσω τον πελάτη, ούτε και είχα την οικονομική ευχέρεια να επιστρέφω επιβλέψεις.

έχουμε και μικρά παιδιά να μεγαλώσουμε...

...... Αμάρτησα για το παιδί μου ........

Link to comment
Share on other sites

δεν θα μου βάλουν το μαχαίρι στο λαιμό να τους δώσω οποιαδήποτε βεβαίωση νομιμότητας από τη στιγμή που έχω υπογράψει υπ. δήλωση επίβλεψης ? και τσάμπα μάλιστα!

Εγώ θα έλεγα να μην διαιωνίσεις τα λάθη τα παλιά.

Τότε μπορεί να μην είχες πλήρη συνείδηση και να υπήρχε μία κάποια δικαιολογία.

Τώρα όμως....?

 

Και αν ο αγοραστής είναι κάποιος μανιώδης νομικός? Έχεις την οικονομική άνεση να είσαι εσύ αυτός που θα του επιστρέψει τα χρήματα που θα δώσει για την αγορά? Το πρόστιμο που είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 30 χιλιάρικα?

 

Δεν μπορεί να σε υποχρεώσει κανένας να χορηγήσεις βεβαίωση. Ούτε να σε εκβιάσει - εύκολα - για την ψευδή δήλωση.

Να ισχυρισθείς πως άλλο πριν 10 χρόνια και άλλο τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Συμβολαιογράφος μου ζήτησε να γράψω σε τοπογραφικό οικοπέδου που προορίζεται για πώληση ότι ¨το οικόπεδο είναι αδόμητο και δεν εμπίπτει στις διατάξεις του Ν.4014/2011¨..

 

αν στο οικόπεδο δεν υπάρχει κτίσμα, συμβολαιογράφος μου είπε(ρώτα και τη δική σου συμβολαιογράφο), ότι δεν χρειάζεται βεβαίωση μηχανικού, απλά Υ.Δ ιδιοκτήτη ότι το οικόπεδο του είναι αδόμητο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πρόβλημα του συμβολαιογράφου και αυτός θα έχει τις όποιες κυρώσεις από την στιγμή που δεν υπάρχει η βεβαίωση του μηχανικού.

Εμάς ούτε που μας αγγίζει. Δεν πα να κάνουν και μεταβιβάσεις διαμερισμάτων χωρίς βεβαιώσεις. Ας κάνουν. Αυτοί θα έχουν το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.