Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Αν η κάθετη ιδιοκτησία ήταν "ακίνητο" , τότε στις άδειες θα δείχναμε μόνο την κάθετη και όχι όλο το οικόπεδο . Τι λέτε τώρα ?

 

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί είναι σοβαρό και η απάντησή του, θα λύσει τις απορίες πολλών συναδέλφων σε αυτό που συζητάμε.

Επιμένω πως κάνεις λάθος. Αυτή η πλάνη έχει διατηρηθεί και εξαπλωθεί επί πολλά χρόνια από τους μεσίτες κυρίως και μου κάνει εντύπωση ότι έχει βρεί πρόσφορο έδαφος και στον κλάδο μας των Μηχανικών. Το τι δείχνουμε στις άδειες, δεν παίζει κανένα ρόλο στο να διασαφηνίσει τον ορισμό του ακινήτου. Στις άδειες δείχνουμε γεωτεμάχια γιατί αυτό ορίζει η νομοθεσία, ως σημείο-μονάδα αναφοράς για αυτή τη διαδικασία. Όπως σε άλλες περιπτώσεις άλλωστε, το σημείο αναφοράς είναι το Ο.Τ. ή Π.Ε. (Πολεοδομική Ενότητα) κλπ.

 

"οι μοναδιαίες και νομικά αυτοτελείς ιδιοκτησίες

ή αλλιώς τα ακίνητα μιας χώρας

, τα οποία ταυτίζονται ή εμπεριέχονται στα γεωτεμάχια,

που ορίζονται ως ενιαία και συνεχόμενα τμήματα γης

, με τα συστατικά αυτών μέρη ή τα

παραρτήματά τους, με ενιαία λειτουργικότητα ή χρήση και που ανήκουν σε ένα ή

περισσότερους κυρίους εξ αδιαιρέτου, φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή το δημόσιο."

(Πηγή: http://www.gipsynoise.gr/HellasGI/4oSynedrio/papers/Zentelis.pdf

σελ. 3, paper από τον Καθηγητή -πλέον- Παν. Ζεντέλη).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα, σε οικοδομη με αδεια , εντος σχεδιου , εχει κατασεκευαστει ενα τμημα μπαλκονιου κ στους 5 οροφους το οποιο δεν φαινεται στα σχεδια . με μια προχειρη ματια , υπερβαινει το 40 % της επιτρεπομενης καλυψης , αλλα την ημερομηνια που κατασκευαστηκε ισως να μην υπηρχε τετειος περιορισμος.

η διαδικασια ειναι δηλωση αυθαιρετου κ μετα αλλαγη αρχιτεκτονικων ?

απλη δηλωση αυθαιρετου? κ ως τι παραβαση θεωρειται? λοιπες πολεοδομικεσ παραβασεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις παραβεί όμως ούτε την κάλυψη ούτε τη δόμηση ούτε το ύψος!Νομίζω για αυτές τις περιπτώσεις είναι τα κατά αποκοπή πρόστιμα που λες.Για εξώστες που είναι μεγαλύτεροι και λοιπές παραβάσεις κτιριοδομικού χαρακτήρα νομίζω πάμε στα 500αρια!

Εκτός αν πάλι βγουν και μας πουν ότι και οι εξώστες πάνε με τα τετραγωνικά!Αλλά δεν νομίζω γιατί αν ήταν πάνω από 25 τ.μ. εσύ που θα τα έβαζες?Με συντελεστή κάλυψης?Τεράστιο πρόστιμο μόνο και μόνο για τα μπαλκόνια!

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι λοιπες παραβασεις ειναι κατι εξαιρετικα συγκεχυμενο....

 

Υπο αυτο το πρισμα, καθε σπιτι θα πρεπει να πληρωσει κατ ελαχιστον ενα 500αρι, γιατι ολο και καποια παραβαση θα εχει....

 

Στη δικη μου περιπτωση που ανεφερα παραπανω, το ενα κουφωμα (ας πουμε πορτοπαραθυρο) ειναι 20 εκατοστα μικροτερο απο οτι μου προκυπτει με κλιμακομετρο απο τα σχεδια (αδιαστατο ειναι, επαναλαμβανω) και το αλλο 50 εκατοστα μεγαλυτερο...

 

Η χωροθετηση τους ειναι σωστη....

Αν ειναι δυνατον να πληρωσει 500€ γαμησιατικα (συγνωμη κιολας για την εκφραση) ο ιδιοκτητης για κατι τετοιο....

 

Αντε να βγουνε οι διευκρινισεις να τελειωνουμε με αυτο το μπαχαλο...

Μεχρι τοτε ο καθενας κανει του κεφαλιου του και κοιταζει τον κωλο του...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προβλέπω για άλλη μια φορά, πως ελέω κάποιων συναδέλφων που θα υπογράφουν ό,τι ναναι, θα βγούμε οι σωστοί (οχι πάντα) εκτός παιχνιδιού, κουβαλώντας τη ρετσινιά,κατά τον κόσμο, των υπερβολικά τυπικών και των "μη πάτε σ'αυτόν,δεν υπογράφει τίποτε παράνομο".

 

Λες και φταίμε εμείς. Στην επαρχία είναι ότι χειρότερο αυτό.Πρέπει να περιμένουμε ερμηνευτικές εγκυκλίους, γιατί πραγματικά διάβασα ολόκληρο το τόπικ και μου σηκώθηκε η τρίχα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι το "λοιπές παραβάσεις" δεν είναι συγκεχυμένο, απλά είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ και πολύ έξυπνο από πλευράς ΥΠΕΚΑ. Το ΥΠΕΚΑ βασίζεται στο ότι όλα τα ακίνητα έχουν κατασκευαστεί με κάποια μικρή πολεοδομική παράβαση ή απόκλιση από τα σχέδια της Ο.Α.( μικρή υπέρβαση ύψους, μεταβολές σε όψεις, ανοίγματα, στέγη κλπ). Από αυτές τις περιπτώσεις πιστεύω πως σκοπεύει το ΥΠΕΚΑ να συγκεντρώσει τα 600εκ Ε. Πολλά και μικρά πρόστιμα και όχι λίγα και μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα γέλια θα πέσουν όταν λήξει η προθεσμία και θα πάνε να μεταβιβάσουν ιδιοκτήτες ακίνητα που δεν ήξεραν ότι έχουν πρόβλημα (μικρές αποκλίσεις στο ύψος, ή στις στάθμες, φυτέψεις, υπόγεια ό,τι να ναι κλπ.)

Θα παγώσουν τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι με μελλοντικό νομοθέτημα θα γίνει διαρκής η ισχύς του 4014/11, κάτι σαν εκμοντερνισμένος 1337/83

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.