Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Το είπα κυρίως για Faethon και LEO που έγραψαν ότι πρέπει ο συνάδελφος να κινήσει διαδικασία δωρεάς κλπ. Και δεν κόβει καλύτερα μια απόδειξη 5 ευρώ να ξεμπερδεύει? Μην κάνουμε τα εύκολα δύσκολα. Και σε περίπτωση ελέγχου θα πει το έκανα για τον τάδε λόγο και το έχω σημειώσει και στα σχόλια της δήλωσης. Τι θα του πούνε? Προσωπικά είχα 2 περιπτώσεις πελατών που τους έληξε το δίμηνο και μου ξανάρθαν για νέα βεβαίωση. Στον πρώτο που είναι καλός πελάτης και έχασε το δίμηνο για λόγους υγείας δεν του πήρα τίποτα, στον άλλο που το έχασε επειδή "το αμέλησε το θέμα" ζήτησα 250 ευρώ εξηγώντας του ότι οι βεβαιώσεις δεν είναι απλά χαρτιά που βγαίνουν από τον εκτυπωτή μου ώστε να του βγάζω μία όποτε το θυμάται. Και με πλήρωσε κανονικά και μου είπε και συγγνώμη για την ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην εφορία θα πεις αυτά; Μάλλον δεν έχεις μπλέξει (και να μην μπλέξεις δεν σου το εύχομαι) με εφορία...

Άπαξ και κάνω εργασία είμαι υποχρεωμένος να κόψω ΑΠΥ. Πληρωθώ δεν πληρωθώ...

Το αν αναλαμβάνω το ρίσκο του να γίνει διασταύρωση και να βρεθεί πως για την τάδε εργασία δεν έχω κόψει ΑΠΥ, δεν σημαίνει πως δεν είμαι υποχρεωμένος να κόψω ΑΠΥ.

Αυτό είπα παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

 

Άπαξ και κάνω εργασία είμαι υποχρεωμένος να κόψω ΑΠΥ. Πληρωθώ δεν πληρωθώ...

ΟΚ, αν είναι έτσι πάω πάσο. Δεν ήξερα ότι πρέπει να κόβεται ΑΠΥ και για εργασίες που δεν περνάνε από το σύστημα αμοιβών και που πράγματι δεν τις πληρωνόμαστε για τον Χ λόγο. Οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις με μια ΑΠY 5 ευρώ είμαστε εντάξει? Πάλι βέβαια είναι κοροϊδία (τι 5 τι καθόλου) αλλά έτσι για το τυπικό της υπόθεσης.

Link to comment
Share on other sites

παιδια SOS παω να δωσω βεβαιωση σε διαμερισμα παλιο περι του 75 ...ειναι ορθογωνιο και ο μηχανικος φαινεται τυπικος αφου εβγαλε τοτε αδεια για προσθηκη ενος δωματιου στο διαμερισμα....

το προβλημα μου ειναι οτι εχει κανει λαθος την μια διασταση και την εχει γραψει και υπολογισει περιπου 80 εκ λιγοτερη στην προσοψη ...ενω στην πισω πλευρα οι υπολογισμοι του ειναι σωστοι για στα σχεδια και στην πραγματικοτητα.....

ειμαι 100% σιγουρος οτι ειναι τυπογραφικο λαθος γιατι ενω εκανε προσθηκη ενος δωματιου θα μπορουσε να κανει και αυτου του κομματιου των περιπου 2μ αφου ετσι και αλλιως ειχε υπολοιπο δομησης περιπου 50 τμ.....τι κανω δινω βεβαιωση???τι λετε??

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις πρώτα το Διάγραμμα Κάλυψης της άδειας της προσθήκης.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις πρώτα το Διάγραμμα Κάλυψης της άδειας της προσθήκης.

το διαγραμμα την πανω πλευρα την εχει σωστη οπως ειναι στην πραγματικοτητα...ενω την κατω την εχει με την λαθος γραφομενη απαντηση...

ευχαριστω για την αμεση απαντηση..

Link to comment
Share on other sites

την προηγουμενη δεν την ....εχω την μονο τελευταια....οι πραξεις ....τωρα καταλαβα....αυτες τις πανω μεριας ειναι οι σωστες με τις διαστασεις τις πραγματικες...αυτες της απο κατω ειναι λαθος με τις διαστασεις τις λαθος.....

εκει που λεω να πατησω και να την δωσω ειναι η οικοδομη ειναι ορθογωνια αρα η πανω πλευρα με την παραλληλη κατω να ειναι ιδια και το οτι ειχε περισσευμα σχεδον 50τμ ακομα αρα δεν υπηρχε ''δολος'' να το μεγαλωσει αυθαιρετα..συνφωνειτε??

Edited by giannisp
Link to comment
Share on other sites

Βρες την προηγούμενη άδεια.....

Κανονικά πρέπει να υπάρχει μέσα στον φάκελο της προσθήκης...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

τώρα που τελείωσε  ο 4014, για τις βεβαιώσεις περιμένουμε? ή συνεχίζουν όπως παλιά?

Τώρα που κρίθηκε αντισυνταγματικός είναι το θέμα τί κάνουμε? Εκδίδουμε βεβαίωση βάση αντισυνταγματικού νόμου? Αν υπάρχουν αυθαιρεσίες προφανώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.