Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

εχω μια ερωτηση για μια βεβαιωση γιατι συναδελφος μου ειπε οτι αυτος θα εβαζε υπογραφη...

εχω εναν η/χ  0,25  *3,43   (μεσα στο 3,43 και 0,3  Φ.Ο  επομενως καθαρο 0,25*3,13 )

στην ουσια η τοιχοποιια εγινε στο 0,25 του η/χ

επομενως εχω 0,85  τοιχοποιια στη θεση του η/χ  μετα  1,43 κουφωμα που ειναι στη μεσα περασια (θεωρητικα μπορουμε να πουμε οτι εκει δεν εχει παραβαση)  και μετα αλλα 0,85  τοιχοποια στη θεση του η/χ

θεωρει καποιος οτι συμδωνα με τις αποκλισεις της δηλωσης  με καλυπτει ο νομος?

γιατι δν εχω καμια ορεξη να μπλεξω ουτε για υποψια

 

Να μην δώσεις Βεβαίωση 4014 πριν ρυθμίσεις......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με κάλεσαν για να δώσω βεβαίωση 4014 για πώληση διαμερίσματος, αλλά βρήκα αυθαιρεσίες που πρέπει να τακτοποιηθούν (διαφορετική διαμερισμάτωση). Ο συμβολαιογράφος μου είπε ότι το στο ηλεκτρονικό σύστημα μπορώ να υποβάλω κανονικά δήλωση ένταξης στο Ν.4014. Γνωρίζετε αν το ηλεκτρονικό σύστημα δέχετε νέες δηλώσεις μετά τις 31/5/2013;

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι ειναι η παραβαση "διαμερισματωση" στον 4014?

Εισαι σιγουρος πως υπαρχει αυτη η παραβαση στο ακινητο σου?

Στο ηλεκτρονικο συστημα μονο για "καθαρα" ακινητα βγαινει βεβαιωση 

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ:

1) Ποσοστό 2% με μέγιστο 20 εκ των διαστάσεων

2) Ποσοστό 2% της μικρής επιφάνειας με μέγιστο τα 8 τμ

 

Στην 1η περίπτωση δεν είσαι, καθώς είσαι στα 25 εκ.

 

Για τη 2η περίπτωση, ίσως να είσαι μέσα και λογικά είσαι αφού 0.25*3.13= 0.78, ΑΛΛΑ... είναι ΜΙΑ αυθαιρεσία η οποία "φαίνεται". Λογικά, η 2η περίπτωση σε καλύπτει, αλλά .... ΑΛΛΑ !!!

Για να δοθεί βεβαίωση πρέπει να συντρέχουν και οι δύο προϋποθέσεις του 2%. Έτυχε περιπτωση υπέρβασης 0.60 * 1.00 .οπου στην μια διάσταση λόγω του 0.60 μ έχουμε υπερβαση του 2%., αλλά πολύ μικρή επιφάνεια

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση αναφορικα με τις αποκλισεις...

 

Το 2% της μεικτης μεταβιβαζομενης επιφανειας με καλυπτει στην περιπτωση που μια χωνευτη ντουλαπα 0,50Χ1 στην αρχη ενος δωματιου μου απορροφηθηκε απο το διπλα διαμερισμα?

 

Γιατι απο οποια σκοπια να το δω απο πλευρας γραμμικων αποστασεων ειμαι off.

Αλλα μιλαμε για διαρρυθμισεις εντος εγκεκριμενου ογκου, οπου ενα εμβαδον της ταξεως του 0,50 τ.μ. δοθηκε στο διπλα διαμερισμα αντι για εμενα.

Κι εγω καλουμαι να βεβαιωση σε ενα κατα τα λοιπα καθαρο διαμερισμα με μοναδικη παραβαση αυτο.

 

Η βεβαιωση μου μιλαει για ελλειψη αυθαιρετων κατασκευων που να επηρεαζουν δομηση, καλυψη και υψος. Οχι να αυξανουν. Να επηρεαζουν.

 

Τι λετε εσεις? Βεβαιωνουμε η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Με κάλεσαν για να δώσω βεβαίωση 4014 για πώληση διαμερίσματος, αλλά βρήκα αυθαιρεσίες που πρέπει να τακτοποιηθούν (διαφορετική διαμερισμάτωση). Ο συμβολαιογράφος μου είπε ότι το στο ηλεκτρονικό σύστημα μπορώ να υποβάλω κανονικά δήλωση ένταξης στο Ν.4014. Γνωρίζετε αν το ηλεκτρονικό σύστημα δέχετε νέες δηλώσεις μετά τις 31/5/2013;

 

Να πεις στο συμβολαιογράφο να ....μάθει καλύτερα τη δουλειά του, πριν δώσει .....συμβουλή!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση αναφορικα με τις αποκλισεις...

 

Το 2% της μεικτης μεταβιβαζομενης επιφανειας με καλυπτει στην περιπτωση που μια χωνευτη ντουλαπα 0,50Χ1 στην αρχη ενος δωματιου μου απορροφηθηκε απο το διπλα διαμερισμα?

 

 

Αυστηρά αν το δεις έχει το θέμα με τα 20εκ. των διαστάσεων. Δεν ξέρω τι θα έκανα στην περίπτωση σου....μάλλον δεν θα έδινα βεβαίωση. Τα υπόλοιπα που γράφεις δεν τα καταλαβαίνω. Προφανώς έχει επηρεαστεί η δόμηση της οριζόντιας ιδιοκτησίας σου.

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναείπαμε δεν δίνουμε βεβαίωση μεταβίβασης (διότι υφίσταται αυθαιρεσία η οποία δεν έχει ρυθμιστεί).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Το ακινητο ρυθμισθηκε με το Ν.4014, ολοκληρωμενη υπαγωγη (ολα πληρωμενα) και επικειται  μεταβιβαση.

 

Τι πρεπει να κανω στο συστημα για την επανεκδοση του πιστοποιητικου, οταν εχει παρελθει το διμηνο απο την αυτοψια?

 

Υπαρχει υποχρεωση αμοιβης (και  κρατησεων) ? 

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.