Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Για να μεταφερθει η ντουλαπα στην αρχικη της θεση θα πρεπει να γκρεμιστει ο τοιχος και να μετατοπιστει στο αρχικο του σημειο.

Καταλαβαινετε οτι κατι τετοιο δεν ειναι ευκολο να γινει

Το μονο που μπορει να γινει ειναι να δημιουργηθει εκ νεου ενας τοιχος στο σημειο που θα επρεπε να ειναι, μειωνοντας το ωφελιμο της ντουλαπας και να θεωρηθει οτι κατασκευαστηκε αυξημενου παχους τοιχος εκει η ειναι καποιο τοιχειο.

 

Δε βρισκω αλλο τροπο, ειδικα οταν μιλαμε για ττεοια ταξη μεγεθους κοινοχρηστο σε αδεια με πανω απο 60 ιδιοκτησιες...

 

Εντος του 2% σε θεμα εμβαδου ειμαι.

Σε θεμα διαστασεων ποιας διαστασης το 2% θα πρεπει να υπολογισω για να δω αν ειμαι εντος?

Εκει ειναι το θεμα

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι η γυψοσανίδα είναι μια εύκολη λύση. η διάσταση που θα πρεπε να υπολογισθεί αν είσαι εντός του 2%, θα είναι η διάσταση που αυξήθηκε κατά 20cm (επειδή όμως μιλάμε για αύξηση εντός κοινοχρήστου χώρου, δε σε καλύπτει και να είσαι εντός του 2%). άρα η λύση της γυψοσανίδας φαντάζει η ιδανική.

Edited by ΑΕΚΤΖΙΣ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα που θα μπει η γυψοσανίδα.

Αφού η εσοχή στον διάδρομο από 70χ120 έγινε 70χ100 σημαίνει πως το διαμέρισμα μπήκε 20εκ μέσα στον διάδρομο. Η γυψοσανίδα που θα μπει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάλαβα ... αλλά δε βλέπω το λόγο ... κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας.

Συνειδησιακά θα με κάλυπτε το 2% του εμβαδού.

Για την υπέρβαση της διάστασης ... αν μου ζητούσαν το λόγο ... θα έλεγα ότι τη στιγμή της αυτοψίας είχε φρακάρει η πόρτα της ντουλάπας.

Ας μη χάνουμε και την ουσία ... αυτήν ελέγχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα βάλει μια γυψοσανίδα μέσα στην ντουλάπα και αντί για βάθος 60εκ θα έχει 40εκ;

Γιατί θα διορθωθεί η βλάβη με την γυψοσανίδα;

Κοροϊδευόμαστε πραγματικά......

Ή δίνεις βεβαίωση ή δεν δίνεις, Δεν είναι win-win περίπτωση...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα κοροιδευομαστε μονοι μας....

Αλλα αυτην την περιοδο φανταζει η μοναδικη λυση η εργασια μετατοπισης τοιχων κλπ οταν βρισκονται τετοιου ειδους αυθαιρετες κατασκευες ωστε να πουληθουν διαμερισματα

Εμενα με ενδιαφερει οι εσωτερικες διαστασεις να ειναι ομως στο σχεδιο, το τι μπορει να βρισκεται πισω απο τους τοιχους ουδωλως με απασχολει.

Ειπαμε, δε θα κρυψουμε τερατα αλλα μιλαμε για 20 ποντους....

20 ποντους που θα μπορουσε καλλιστα να ειναι αυξημενο παχος τοιχου για να διελθουν σωληνωσεις, καποια καπνοδοχος κλπ....

20 ποντους που δε φαινονται σε διασταση γραμμενη αλλα η διαφορα προκυπτει απο κλιμακομετρο...

 

Και ποιος μαστορας θα εβγαζε εν ετει 1976 κλιμακομετρο για να υπολογισει την πορτα που θα καθησει και που θα καθησει η ντουλαπα?

Μην τρελαθουμε τελειως.

 

Το διαμερισμα εχει 2 βασικα προβληματακια.

Το ενα καθοριστηκε και ειναι η αυξηση του ωφελιμου της ντουλαπας κατα 20εκατοστα

Το αλλο ειναι οτι ολοκληρη η εσοχη εχει απορροφηθει απο το διαμερισμα με μετατοπιση της πορτας εις βαρος κοινοχρηστου

Οπως κουμπωθηκε η πορτα σε "λαθος" σημειο, ετσι θα ξηλωθει και θα μετατοπιστει στο σωστο.

Το μοναδικο που μενει να λυθει ειναι η ντουλαπα

 

Μια κατασκευουλα μονης γυψοσανιδας στο σημειο που θελουμε, μεταφορα τα σοβατεπια, ακομα και τις κρεμαστρες και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.