Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα ο Η/Χ δεν εχει συγκεκριμενη χρηση για να τον αλλαξεις χρηση

Και η αλλαγη στις οψεις δεν εμποδιζει εκδοση βεβαιωσης νομιμοτητας

Δεν το αμφισβητω, κουλο με φαινεται ομως

Αυριο θα κανω ενα τηλεφωνημα στη συμβολαιογραφο που διατηρει το αρχειο αυτου που εκανε τη συσταση να δω τη συνημμενη κατοψη, πληροφοριακα πιο πολυ.

Αν το δειχνει κλεισμενο, κατι τρεχει, αν το δειχνει ανοικτο και απλως στον πινακα χιλιοστων μετρηθηκε, κατι τρεχει στα γυφτικα...  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Μπόις, προ ΓΟΚ 85 δεν υπήρχε η πολεοδομική έννοια Ημιυπαιθριος χώρος.

Οπότε όταν λέτε μετρούσε τι εννοείτε ότι μετρούσε? Στα σχέδια της πολεοδομίας κάποιο σχήμα που μετά από χρόνια είχε τα χαρακτηριστικά ημιυπαιθριου?

Ή εννοείτε ότι σε σχέδια συμβολαίων κάποιες βεράντες στεγασμένες (ειδικά βόρεια Ελλάδα) τα μετρούσαν ως χώρους μεταβίβασης του διαμερίσματος?

 

Ειδικά για βόρεια Ελλάδα έχετε διαφορετικό τρόπο προσδιορισμού στους τίτλους των επιφανειών (καθαρών) των διαμερισμάτων σε σχέση με την Αθήνα και γενικά την υπόλοιπη Ελλάδα. (κάτι σαν την μπουγάτσα που λέμε)

Δηλαδή έχω πετυχει σε συμβόλαια βορείου Ελλάδος ως καθαρά διαμερίσματος να προσμετρούν και η αναλογούσα επιφάνεια ανά διαμέρισμα από τα πλατύσκαλα, διάδρομους και κλιμακοστάσια.

 

Άλλο λοιπόν η πολεοδομική υπέρβαση που αυτό αφορά τον 4014 κι άλλο ο προσδιορισμός του ιδιοκτησιακού.

 

Εκτός αν λέτε κάτι άλλο και λόγο ώρας δεν το έχω πιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Στους προ ΓΟΚ85 κανονισμούς η "βεράντα" με κολώνες (δεν ήξεραν τον Η/Χ) μέτραγε κανονικά και παντού.

Σήμερα δεν θα είχες πρόβλημα (ΣΔ) να τον κλείσεις αν ήθελες, όμως θα έβγαζες άδεια, για αλλαγή από βεράντα σε κάτι άλλο και για αλλαγή όψης όπως ειπώθηκε.

Με την ίδια πάντα σύσταση Ο.Ι. ...

 

ΥΓ. έγραφα μαζί με τον επίσης ξενύχτη @Didonis ... καλημέρα.

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Μπονζουρ, έχουμε κι εμείς τα τρελά μας αλλά θα μας τρελάνουν και οι Θεσσαλονικείς με τα δικά τους μετρήματα σε συμβόλαια…

 

Υ.Γ.

Δεν είμαι σίγουρος αλλά όταν οι κολώνες που αναφέρεις στις βεράντες ήταν διακοσμητικές (και καλά) τότε δεν μετρούσε.

Φυσικά ότι μετρούσε και ειδικά αν δεν αφορούσε μικρές μονοκατοικίες που περίσσευε τότε ο ΣΔ, απλά δεν το έκαναν ποτέ για να μη χάσουν δόμηση ειδικά στις αντιπαροχές που ήταν σε έξαρση.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως, καλου κακου, θα ριξω μια ματια και στο σχεδιο της συστασης.

Αν τον δειχνει ανοικτο ως εχει, τοτε κανονικα θα προχωρησω

Αν ομως, παρ ελπιδα, τον δειχνει κλειστο, κατοικησιμο χωρο, τοτε θα προτεινω τροποποιηση συστασης.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΑ με τα πραγματικά κλειστά μ2.

Για το νέο συμβόλαιο (βεβαίωση δίνεις κανονικά) προτείνω να γίνει διευκρίνιση και απαρίθμηση των χώρων.

Link to comment
Share on other sites

Και, ναι, εγινε οπως προεβλεψαν ανωτερω οι συναδελφοι

Στο εργολαβικο φαινονται οι χωροι ακριβως οπως και στην αδεια.

Ανοικτος ο Η/Χ κανονικα.

Τωρα γιατι προσμετρηθηκε στη δομηση η αν εγινε υπολογιστικο λαθος δε δυναμαι να γνωριζω

 

Οπως επισης δεν ξερω και αν θα επρεπε να αναφερθει στο συμβολαιογραφο που θα συνταξει το νεο συμβολαιο η θα αδιαφορησω για κατι εντελως νομικιστικο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..

 

έχω να δώσω βεβαίωση για  περίπτωση που είχε τακτοποιήσει με τον 4014 αλλά πέρασε το δίμηνο.

 

Ξανάκανα λοιπόν δήλωση, πέρασα τα στοιχεία,πήγα σε ολοκληρωμένη υπαγωγή αλλά ο συμβολαιογράφος ήθελε μια διόρθωση οπότε έκανα αίτηση, γύρισα σε προσωρινή, διόρθωσα και τώρα όταν πάω να ξανακάνω ολοκληρωμένη υπαγωγή δε μου βγάζει τις 3 επιλογές....

 

ξέρει κανείς πως θα ξεπεράσω το κόλλημα του συστήματος γιατί περί αυτού πρόκειται...δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.