Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Όντως έτσι ειναι Inzaghi, όταν επαναφέρεις δήλωση από οριστική σε προσωρινή δεν σου δίνει επιλογή είδους βεβαίωσης και σου βγάζει αυτόματα βεβαίωση οτι δεν υπάρχει καμία αυθαιρεσία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι π@παρια.... Μεγαλο bug που πρεπει να διορθωθει...

Σαμπως το 1ο ειναι, θα με πεις...

 

Με τη δηλωση που εχω ανοικτη τι γινεται?

Να την κλεισω και να την ακυρωσω η να την αφησω ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως άνοιξε ξανά

Κανένας λόγος να βγάλω νέα δήλωση

Thanks a lot!

 

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση στο εκατομμύριο να συμβεί αυτό.

Δεν μπορείς ν' αλλάξεις το "περιεχόμενο" της βεβαίωσης.

Πρόσεχε..........

 

Διορθωνω

Παρα το οτι μου ανοιξανε τη δηλωση να διορθωσω το λεκτικο και ενω στην πρωτη οριστικη υποβολη ειχα επιλεξει τη σωστη βεβαιωση που επρεπε να εκδοθει περι μη υπαρχη περαιτερω αυθαιρεσιων πλην των ηδη ρυθμισμενων, μετα το ξεκλειδωμα ΔΕΝ μου επιτρεπει να διαλεξω ειδος βεβαιωσης και μου πεταει by default τη βεβαιωση που εκδιδεται οταν δεν υπαρχει ουδεμια αυθαιρετη κατασκευη στην οριοζοντια

Πρεπει να προκειται για bug του συστηματος.

Υποβαλλω καινουρια δηλωση, ενω η αλλη εχει ηδη επιστραφει σε κατασταση προσωρινης υπαγωγης

 

Το είδα εκ των υστέρων...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Πράξη παραχώρησης ρυμοτομούμενου τμήματος οικοπέδου σε κοινή χρήση, απαιτείται βεβαίωση νομιμότητας;

 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με τη δηλωση που εχω ανοικτη τι γινεται?

Να την κλεισω και να την ακυρωσω η να την αφησω ετσι?

Γράψε στη περιγραφή "ΑΚΥΡΗ ΔΗΛΩΣΗ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ ΣΕ ΧΡΗΣΗ!" και την ξαναστέλνεις σε οριστική υπαγωγή.

Αυτό αναφέρεται κάπου και στο εγχειρίδιο του ΤΕΕ και αυτό έχω ακολουθήσει σε ανάλογη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να τη στείλεις σε οριστική υπαγωγή.Αστην σε προσωρινή.Ετσι και αλλιώς τόπο πιάνει πλέον μέσα στο σύστημα

Link to comment
Share on other sites

Αφορά την κατάργηση εμπράγματου δικαιώματος και δεν απαιτείται βεβαίωση της του άρθρου 23.

 

Ευχαριστώ Δημήτρη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να τη στείλεις σε οριστική υπαγωγή.Αστην σε προσωρινή.Ετσι και αλλιώς τόπο πιάνει πλέον μέσα στο σύστημα

Σωστά, μπορεί να μείνει σε προσωρινή.

Αντιγράφω από το εγχειρίδιο του ΤΕΕ :

**

Σε περίπτωση που η Βεβαίωση μηχανικού δεν επιδέχεται διόρθωσης ως ανωτέρω (π.χ. έχει επιλεγεί λάθος τύπος βεβαίωσης ή εάν δεν έπρεπε καν να εκδοθεί βάσει της κείμενης νοοθεσίας) ο μηχανικός μπορεί να αιτηθεί την επαναφορά της Βεβαίωσης σε προσωρινή υπαγωγή και στο πεδίο «Περιγραφή» των βασικών στοιχείων να αναγράψει με κεφαλαία γράμματα τη φράση «ΑΚΥΡΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ – ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ ΣΕ ΧΡΗΣΗ»

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να μην ανοιξω καινουργιο νημα, κανω την ερωτηση εδω:

- Οικοπεδο με τιτλους ιδιοκτησιας προ55

- Το οικοπεδο εχει κτισματα (Αποθηκες συγκρεκριμενα) οι οποιες κατασκευαστηκαν προ55, αλλα δεν μπορω να το αποδειξω με Αδεια, σχεδια κλπ.

 

Για να δωσω ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ, πρεπει πρωτα να παω στην Υ.ΔΟΜ και να ζητησω "πιστοποιηση νομιμου περιγραμματος"?

1) Ξερει κανεις τι δικαιολογητικα χρειαζονται και αν ειναι χρονοβορα η διαδικασια?

2) Αν αποδειξω την υπαρξη των κτισματων με ΑΕΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ(προ55), μπορω να παρακαμψω την πιστοποιηση νομιμ. περιγραμματος?

Link to comment
Share on other sites

Αν ο τίτλος ιδιοκτησίας αναφέρει τα κτίσματα, τότε έχεις αποδεικτικό παλαιότητας.

Μάλλον όμως δεν τα αναφέρει....

 

Η αεροφωτογραφία θα μπορέσει να αποτελέσει αποδεικτικό παλαιότητας αν ευκρινώς φαίνονται τα κτίσματα........

Η πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος είναι η μοναδική απολύτως νόμιμη διέξοδος.

Απαιτούνται σχέδια (κατόψεις, όψεις, τομές, διάγραμμα κάλυψης), τοπογραφικό, φωτογραφίες, τεχνική έκθεση κ.λπ.

Θα σε κατευθύνει σε αυτό η οικεία πολεοδομία του ακινήτου.

Πολλές πολεοδομίες, τώρα τελευταία, δεν κάνουν τέτοια πιστοποίηση και λένε στους μηχανικούς να στηριχθούν στο αποδεικτικό παλαιότητας που έχουν και να εκδώσουν βεβαίωση 4014.......

Εγώ δεν το κάνω.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.