Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Αν εκτός από την αλλαγή όψης στο ισόγειο υπάρχει αλλαγή όψης και σε άλλο όροφο του ίδιου κτιρίου, από άλλο ιδιοκτήτη;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή όπως υποστηρίζουν οι συνάδελφοι θα πάρεις τις συναινέσεις (αν δοθούν), θα εκδόσεις άδεια νομιμοποίησης και στη συνέχεια μόνο μπορείς να χορηγήσεις βεβαίωση νομιμότητας. Τουτέστιν αν δεν δοθεί συναίνεση το ακίνητο δεν μεταβιβάζεται. Επιφυλάσσομαι...

Κατά τη γνώμη μου μπορείς να χορηγήσεις βεβαίωση, αν θέλεις να εξασφαλίσεις ενδεχόμενη μελλοντική διαφορετική ερμηνεία της παρ. 4 του άρθρου 23 κάνε ρύθμιση για τη διαμερισμάτωση.

 

Κατά τα άλλα αυτό που υπογράφεις είναι πως στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές που να επηρεάζουν τη δόμηση, την κάλυψη και το ύψος της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια και αυτό είναι αληθές.

Με τον Ιάσονα τουλάχιστον τα έχουμε ξαναπεί, το θέμα το ερμηνεύουμε διαφορετικά. Εσύ με τη σειρά σου λαμβάνεις μόνο γνώμες και πρέπει να "χτίσεις" τη δική σου άποψη γιατί το θέμα της βεβαίωσης είναι αρκετά σοβαρό.

 

Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Μα έχουν ενοποιηθεί δύο καταστήματα σε ένα. Πως θα το ξεπεράσει αυτό;;;;

Link to comment
Share on other sites

Έχει κατεδαφιστεί ο μεσότοιχος, είναι παράβαση ναι, χρίζει τακτοποίησης ναι και μπορεί να γίνει έκθεση αυθαιρέτου από την Υ.ΔΟΜ αν δε ρυθμιστεί αλλά η βεβαίωση νομιμότητας είναι αληθής.

Ουσιαστικά πέρα του νοητού μεσότοιχου είναι άλλη ιδιοκτησία η οποία θα λάβει άλλη βεβαίωση κατά τον ίδιο τρόπο. Τι να πω... αυτή είναι η άποψη μου μπορεί να κάνω και λάθος όπως είπα.

Link to comment
Share on other sites

τα ακινητα ανηκουν σε διαφορετικους ιδιοκτητες...

η ενοποιηση εχει γινει "πολεοδομικα" [ή θα γινει με τις διαταξεις του 26 και του ΝΟΚ]..ομως παραμενουν ανεξαρτητες ιδιοκτησιες

 

Σιγουρα το κλεισιμο της πορτας δεν επηρεαζει τα μεγεθη που απαιτει η βεβαιωση....

.οπως ο ζερμαν παρατηρησε...

 

Απο την αλλη πλευρα...μηπως ειναι υποχρεωμενος ο μηχανικος να το γραψει στις παρατηρησεις???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Για να εκδοθεί βεβαίωση 4014 εκτός των .....κ.λπ. χρειάζεται και ο τίτλος ιδιοκτησίας.

Τον ελέγχεις, τον "αντιπαραβάλλεις" με τα εγκεκριμένα σχέδια και κάνεις αυτοψία.

Πως θα εκδώσεις τη βεβαίωση όταν ο τίτλος λέει π.χ. 40 τ.μ. κατάστημα 1, το εγκεκριμένο σχέδιο λέει π.χ. 40 τ.μ. κατάστημα 2 κι εσύ κάνεις αυτοψία και βλέπεις κατάστημα 80 τ.μ. (ενιαίο με το διπλανό).

Μπορείς να παραβλέψεις τον τοίχο που λείπει;;;

Κι αν εκτός από τον τοίχο υπάρχουν αλλού κι αλλού άλλα π.χ. χωρίσματα, κατασκευές, wc, διαχωριστικά κ.λπ.;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου το ότι δεν υπάρχει ο τοίχος δε σημαίνει πως η ιδιοκτησία από 40 έγινε 80.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή nzerman θα δώσει δύο βεβαιώσεις;

Άκυρο, για το Κ1 είναι το θέμα.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

αρχικά να σας ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον που δείξατε για το θέμα μου. Δεν θα προχωρήσω σε διαμερισματοποίηση γιατί οι 2 ιδιοκτήτες θέλουν να διατηρήσουν τις ιδιοκτησίες τους ως έχουν ( ο ιδιοκτήτης του Κ1 που θέλει να πουλήσει το κατάστημα του δεν θέλει να βάλει το χέρι στη τσέπη, ο ιδιοκτήτης του Κ2 που δεν θέλει να πουλήσει, εννοείτε ότι ούτε και αυτός θα θέλει να βάλει το χέρι στη τσέπη.) Για τον ίδιο οικονομικό λόγο δε θέλουν και έκδοση αδείας όπως σωστά αναφέρθηκε.

 

Όσο αναφορά ότι η έλλειψή του τοίχου δεν επηρεάζει τα πολεοδομικά μεγέθη (το σκέφτηκα και αυτό), αλλά ο προφανής λόγος που δεν θα δώσω τη βεβαίωση είναι γιατί φοβάμαι μην ο καινούριος ιδιοκτήτης του Κ1 αποφασίσει την επόμενη μέρα να κλείσει το Κ1 και αυτόματα ο τωρινός ενοικιαστής των 2 ενιαίων καταστημάτων να κινηθεί νομικά εναντίων του και να πάρει και εμένα η μπάλα.

 

Η λύση που τους πρότεινα για να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο είναι ή να βρουν άλλο μηχανικό που θα τους δώσει τη βεβαίωση ή να φέρουν τα καταστήματα στην αρχική τους κατάσταση, φτιάχνοντας δηλαδή το χώρισμα και ανοίγοντας μια πόρτα στο Κ1.

 

δεν ξέρω αν έκανα καλά, αλλά τουλάχιστον κοιμάμαι ήσυχος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.