Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Εχει λογικη αυτο που λες.

Δεν εχω μεγαλη εμπειρία στο θέμα ομως για να σε συμβουλέψω υπεύθυνα. Σιγουρα πάντως κατι αντιστοιχο θα γίνεται συχνά τώρα με τον 4014.

Τις φωτογραφίες δεν μπορουμε να τις καταχωρίσουμε στο συστημα του ΤΕΕ για να διασφαλιστούμε; Ετσι ελεγαν στο Δ' Μέρος Ερωτο-Απαντήσεων στο 3.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα δε θα το περασω στο συστημα του ΤΕΕ για να εκδοθει η βεβαιωση...

Στο Word θα τη δωσω, οπως την δινω απο την αρχη...

 

Γενικα, θα υπαρξουν πολλες περιπτωσεις παρατυπιων που θα ειναι εξαιρετικα δυσκολο να ρυθμιστουν γρηγορα και με Low cost (οχι νομιμοποιησεις δηλαδη) με 3843, 4014, ΕΕΜΚ και παει λεγοντας, οποτε αυτο για μενα ειναι η αμεσως επομενη ορθολογικη λυση...

 

Και απο το ΤΕΕ αυτο μου ειπανε....

Link to comment
Share on other sites

@Faethon11

έχεις δίκιο, τώρα διάβασα κι εγώ τον τίτλο της απόφασης, απλά αυτήν την απόφαση μας είπαν να συμβουλευτούμε για τις ανοχές στη συνάστηση αρχιτεκτόνων στο ΤΕΕ/ΤΚΜ στις 02.11.2011

Link to comment
Share on other sites

@borned offside :smile: , στο Ν.3843 γιατί δεν μπαίνει;

Eίναι εκτός νόμιμου περιγράμματος;

 

Mε τις low cost τακτοποιήσεις πρόσεξε μην την πάθεις σαν το Πίπο , που έβαζε γκολ και μετά του το ακυρώνανε.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα, ωραίο αυτό το @borned offside!! και έψαχνα να βρω σε ποιον απαντά...

Και εγώ όμως έχω την ίδια απορία...

Link to comment
Share on other sites

Τα εύσημα ανήκουν στο νονό , Σερ Άλεξ.

Πάντως προσωπικά πιστεύω ότι τακτοποιείται αφού στο 3843 δε ζητάνε συμβόλαιο και δε χρειάζεται να κατέχεις το 100% ή να έχεις συναίνεση από τους συνιδιοκτήτες.

Αν κάποιος άλλος ιδιοκτήτης νομίζει ότι θίγεται μπορεί να διεκδικήσει το Κ.Χ.

Με το Ν.3843 δε σημαίνει ότι γίνεται δικός του αλλά ότι ''τακτοποιείται'' και δεν πληρώνει πρόστιμο σε περίπτωση καταγγελίας.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Κι ομως εχετε λαθος....

Ο 3843 τακτοποιει αλλαγες χρησης και υπερβασεις δομησης εντος νομιμου περιγραμματος....

Αν εξαιρεσουμε το οτι βρισκεται η αυθαιρεσια μας εντος νομιμου περιγραμματος, δεν πληρουνται οι αλλες προυποθεσεις....

 

Δεν μιλαμε για υπερβαση δομησης γιατι οσα Τ.Μ. δομηθηκαν στην πλακα, τοσα παραμενουν. Δεν ειναι οιτε φωταγωγος ουτε Η/Χ, ουτε παταρι....

Δεν εχουμε αλλαγη χρησης απο βοηθητικο σε κυριο χωρο, μιας και ο κοινοχρηστος χωρος ΔΕΝ συγκαταλεγεται στους βοηθητικους....

 

Επειδη ο φακελος απεσταλη ταχυδρομικως και δεν εγινε προελεγχος ουτως ωστε να απορριφθει επι τοπου, εγω ρωτησα 2 πολεοδομιες διαφορετικες για το θεμα και ειχαν και οι 2 την ιδια αντιμετωπιση....

Για τους λογους που ανεφερα παραπανω αλλα και για το γεγονος οτι προκειται για κοινοχρηστο χωρο, καταληψη του οποιου θα εχει ως αποτελεσμα να αλλαξουν τα χιλιοστα συμμετοχης του καθε διαμερισματος στον κοινοχρηστο της οικοδομης, δεν μπορει να μπει με κανεναν εκ των 3843 και 4014 νομους...

Και οι 2 ανθρωποι της πολεοδομιας που μου απαντησανε ηταν Μηχανικοι που καναν προελεγχο των εισερχομενων φακελων...

 

Ακομα και αν απο λαθος του Μηχανικου περασει ο φακελος, μου ειπανε, εγω δεν ειμαι κατοχυρωμενος στο να δωσω βεβαιωση νομιμοτητας γιατι το διαμερισμα δε θα ειναι νομιμο, ακομα και με βεβαιωση περαιωσης απο 3843, λογω λαθους του υπαλληλου!

 

Τωρα, οσον αφορα τις low cost τακτοποιησεις για αγοραπωλησια, δεν προκειται για ...offside γιατι ειμαστε στα ορια του νομιμου. Δεν προκειται για παρανομια που αν πεσει στην αντιληψη του...εποπτη θα μας ακυρωσει τη μεταβιβαση... Στην ιδια ευθεια ειμαστε... :grin:

Link to comment
Share on other sites

Μα ο διάδρομος εκτός από κοινόχρηστος χώρος είναι και βοηθητικός.

Παραθέτω από το άρθρο 3 του Κτιριοδομικού.

3. Χώροι κύριας και βοηθητικής χρήσης των κτιρίων:

Χώροι κύριας χρήσης των κτιρίων είναι όσοι προορίζονται για την παραμονή, σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας, ατόμων (έστω και ενός) επί δύο τουλάχιστον ώρες το εικοσιτετράωρο.

Οι υπόλοιποι χώροι των κτιρίων είναι βοηθητικής χρήσης. Για παράδειγμα στα κτίρια με χρήση κατοικίας χώροι κύριας χρήσης είναι τα υπνοδωμάτια, οι χώροι διημέρευσης (καθιστικά, σαλόνια, τραπεζαρίες, χώροι παιχνιδιού), οι κουζίνες, τα γραφεία κλπ.

Χώροι βοηθητικής χρήσης είναι μεταξύ άλλων οι ακόλουθοι:

- Οι χώροι κυκλοφορίας (διάδρομοι, προθάλαμοι, κλιμακοστάσια).

- Οι χώροι υγιεινής.

- Τα μηχανοστάσια.

- Οι αποθήκες.

- Οι χώροι στάθμευσης αυτοκινήτων.

- Τα κτίρια παραμονής ζώων (στάβλοι, βουστάσια κλπ.).

 

Άρα έχεις αλλαγή χρήσης από βοηθητικό χώρο σε χώρο κύριας χρήσης.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, μπορει εγω να κανω λαθος....

 

Οπως και να χει, εγω εμμενω στις αποψεις των μηχανικων της πολεοδομιας οτι δεν ρυθμιζεται με τον 3843...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.