Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τις συμβουλές/απόψεις σας.

 

Συνέταξα προ μηνών ένα τοπογραφικό για συμβόλαιο. Στο οικόπεδο αυτό υπάρχουν 3 κτίσματα.

 

Μια αποθήκη προ του 55' (κατά τον ιδιοκτήτη). Εμφανίζεται στους χάρτες διανομής του Υπ.Γ. του 1972 με εμβαδό 50τ.μ.

Επίσης μια οικία, παρόμοια περίπτωση με την άνωθεν αποθήκη με εμβαδό 80τ.μ.

 

Ακόμη,υπάρχει ένα κτίσμα, με Ο.Α. του 1975, στης οποία το τοπογραφικό φαίνονται και η αποθήκη και η οικία, στο οποίο τοπογραφικό αναγράφονται "προ επικοισμού".

 

Συνεπώς μέχρις εδώ, όλα τα κτίσματα με την παρούσα Ο.Α. του 75 νομιμοποιούνται.

 

Απο την αποτύπωση/αυτοψία συμβαίνουν τα εξής:

 

Η αποθήκη έχει γίνει οικία, το δε εμβαδό της είναι 80τ.μ. αντί 50τ.μ. και συνεπώς διαφορετικό περίγραμμα.

Η οικία των 80τ.μ. είναι 100τ.μ. και διαφορετικό επίσης περίγραμμα.

Το κτίσμα με την Ο.Α. είναι 5 τ.μ. λιγότερο, κι έχει επίσης διαφορετικό περίγραμμα (κλιμακοστάσιο σε διαφορετική θέση και κάτι ψιλά).

 

Τονίζω πως ελέω μεγάλου οικοπέδου,δεν υφίσταται υπέρβαση σε δόμηση και κάλυψη και ύψος.

 

Τι με συμβουλεύετε;

 

(υπενθυμίζω πως όλα είναι προϋφιστάμενα του 83)

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση, σου έχουν ζητήσει χαρτί νομιμότητας και σκέφτεσαι αν τους το δώσεις ή όχι (με τόσες αυθαιρεσίες) ή ανησυχείς για το τοπογραφικό που έκανες, για πες!!

Link to comment
Share on other sites

Συνέταξα το τοπογραφικό για λογαριασμό του πελάτη, τον οποίο δε γνωρίζω καν μέσω δικηγόρου. Εχω ξεκαθαρίσει πως οτι αποτύπωσα, αυτά θα εμφανίσω στο σχέδιο που θα παραδώσω (για την ακρίβεια εχω παραδώσει,έχω πληρωθεί ήδη,αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε ακόμη).

Τώρα όμως ο δικηγόρος καθώς έχω συντάξει το τοπογραφικό, μου ζητεί την βεβαίωση νομιμότητας/αυθαιρεσιών.

Εννοείται πως θα το δώσω,παρουσιάζοντας τις αυθαιρεσίες, απλά είναι το 1ο που μου τυχαίνει και δεν μπορώ να το αρνηθώ... (έχω ξανατονίσει, πως δε με ενδιαφέρει το κομμάτι αυτό των αυθαιρέτων.Απλά στην επαρχία, αν κάνει ένας μιας δουλειά,πρέπει να την "τελειώνει". Ετσι έχουν μάθει οι μπαρμπάδες).

 

Οπότε ερωτώ, τι πρέπει να αναφέρω στη βεβαίωση για τις περιπτώσεις αυτές που παρουσιάσα και τι να συμβουλεύσω το δικηγόρο/πελάτη...

 

Ευχαριστώ μανώλη για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μπορείς να δώσεις βεβαίωση νομιμότητας αφού είναι γεμάτο αυθαιρεσίες.Δε δίνουμε βεβαίωση αυθαιρεσίας αλλά μόνο νομιμότητας.Οταν υπάρχουν αυθαιρεσίες πρώτα νομιμοποιούνται και μετά δίνουμε βεβαίωση νομιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Η ενδεχομένως "Βεβαίωση αυθαιρεσιών" θα είναι σαν καταγγελία!!! :smile:

 

Ουσιαστικά, ως μηχανικός, θα "καρφώνεις" τις αυθαιρεσίες του οικοπέδου!

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος που γράφει για τις αποκλίσεις είναι ο 7587/2004

Αυτό είναι η αποφαση για τις μικροπαραβάσεις που απαιτεί απόφαση εξαίρεσης από κατεδάφιση. Μέχρι να βγει η απόφαση εξαίρεσης είναι παραβάσεις που μπορούν να εξαιρεθούν της κατεδάφισης και πρέπει να δηλωθούν στον Ν4014. Αν υπάρχει η απόφαση εξαίρεσης τότε δεν τις δηλώνεις με Ν4014. Αν υπάρχει άλλη άποψη να την συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα έκανα μαντάρα στο μυαλό μου με όλα αυτα τόσο καιρό...

 

Η βεβαίωση που θα δωθεί, θα είναι σύμφωνη μόνο όταν νομιμοποιηθούν αυτά με τον 4014 ή με το προ του 55, ή με το νόμο τρίτση αν δεν απατώμαι.

 

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το εξής: όλα αυτές η αυθαιρεσίες, θα μπούνε σε ένα "έργο" κατά την υποβολή στο ΤΕΕ; απλά για 3 κτίρια, θα συμπληρώσω 3 φύλλα καταγραφής παραβάσεων;

Link to comment
Share on other sites

Ακουστε τη δικη μου "παραξενη" περιπτωση...

 

Εχω διαμερισμα 45 ετων στη Θεσσαλονικη που, κλασσικα πλεον, εχει φαγωθει κοινοχρηστος χωρος. Ειναι τουλαχιστον η 2η περιπτωση που ο εργολαβος εκ κατασκευης κατασκευαζει τον κοινοχρηστο χωρο διαφορετικα απο οτι μελετηθηκε...

 

Ετσι, το τελειωμα του διαδρομου εχει μετατοπιστει 1μ πιο εξω, με αυτο το 1τ.μ. να προσαρταται στο διαμερισμα μας σαν ωφελιμος χωρος.

Με τον 3843 δεν μπαινει (αν και συναδελφος εστειλε λανθασμενα φακελο ρυθμισης του χωρου αυτου με το νομο και προφανως θα απορριφθει)

Με τον 4014 επισης δεν μπαινει....

 

Η μοναδικη λυση απο πλευρας νομου ειναι η νομιμοποιηση με τον 1512, μια διαδικασια που θα διαρκεσει πολυ σε χρονο και θα οδηγησει σε ακυρωση του συμβολαιου.

 

Με δεδομενο οτι η λυση του γκρεμισματος του τοιχου και επαναφορας του στην αρχικη κατασταση απλώς δεν υφισταται, μου προταθηκε το εξης....

 

Τον χωρο του 1τ.μ. που αυθαιρετα παρθηκε απο το διαδρομο να τον "κλεισουμε" με γυψοσανιδες περιμετρικα, απομονωνοντας τον στην ουσια και επαναφεροντας το χωρο στις αρχικες εσωτερικες του διαστασεις.... Παρολα αυτα, ο τοιχος του διαδρομου θα συνεχισει να υφισταται στη θεση του, αλλα το εσωτερικο περιγραμμα του διαμερισματος θα ειναι αυτο της αδειας, με την αυθαιρεσια να εχει απομονωθει εκτος αυτου....

 

Θα βγουν φωτογραφιες που απεικονιζουν την πραγματικη κατασταση, με ημερομηνια και ωρα αυτοψιας, ενω δεν υπαρχει η διαθεση να ξανανοιξει μετα την αγοραπωλησια, μιας και ηδη θα εχουνε γινει καποιες εργασιες διαμορφωσης οπως μεταφορα ηλεκτρικου πινακα και θερμαντικου σωματος, στους νεους τοιχους που θα περικλειουν την αυθαιρεσια....

 

Γνωμες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.