Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Απο τη στιγμη που γινονται δουλειες και με χειρογραφες βεβαιωσεις νομιμοτητας, δεν ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ακομα

 

2. Βαλε το κτισμα σου και μεταγενεστερα στη β' φαση, οταν σου ζητηθει να εισαγεις τοπογραφικο, εχει συντεταγμενες οικοπεδου... Μη σε ανησυχει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που το διαμερισμα ειναι συμφωνα με τα εγκεκριμενα σχεδια αλλα το μπαλκονι ειναι μεγαλυτερο κατα ενα μετρο στο πλατος (αντι για 13 μετρα ειναι 14 ) Δινουμε βεβαιωση ? Ποια ειναι η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

1) τελικά έχει καταλήξει κάποιος οριστικά άν χρειάζεται να εισάγουμε στο σύστημα του 4014 (ΤΕΕ) περιπτώσεις που δεν έχουν αυθαιρεσίες και είναι σύμφωνες με την άδεια ωστε να τυπώσουμε μέσω συστήματος την βεβαίωση νομιμότητας??

 

Όχι, δε χρειάζεται. Έγινε κανονικά προχθές, συμβόλαιο για το οποίο έδωσα βεβαίωση τη Δευτέρα. Δε θα μπορούσα (και να ήθελα) να έδινα ηλεκτρονική βεβαίωση, γιατί το λεκτικό με το οποίο βγαίνει αυτή, δεν καλύπτει ούτε συμβολαιογράφο ούτε υποθηκοφύλακα.

 

Υπάρχει περίπτωση ο συμβολαιογράφος να σου ζητήσει εντολή πληρωμής τοπογραφικού??

 

Όχι. Οι συμβολαιογράφοι δεν ζητάνε το παραμικρό σχετικά με τις αμοιβές και τις κρατήσεις μας. Μόνο η σφραγίδα μας να υπάρχει πάνω σε ό,τι τους δίνουμε τους νοιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς γιατί στον 4014 δεν αναφέρονται ποσοστά αποκλίσεων στίς μετρήσεις μας, παρα μόνο τα πάχη επιχρισμάτων και επενδύσεων, ενω μόνο στην βεβαίωση μηχανικου δηλωλονται αποκλισεις της τάξης του 2%;

Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει αργότερα πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

στις βεβαιωσεις για μη υπαρξη αυθαιρεσιων, θα πρεπει να μπει στους ιδιοκτητες να μπουνε ολοι οσοι εχουν μεριδιο μεχρι να συμπληρωθει το 100%?

 

εχω μια περιπτωση οπου ειναι 30 ιδιοκτητες, και απλα ο ενας μεταβιβαζει το δικο του (περιπου 4%)

 

θα αναφερω μονο αυτον και το μεριδιο που του αντιστοιχει ή ολους...?

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... καλή ερώτηση... Πάει κι αυτό με τις ερωτήσεις γενικά περί εξ' αδιαιρέτου.

 

Λογικά, δε μπορείς να δώσεις βεβαίωση, διότι τι θα περιγράψεις ότι μεταβιβάζεται? Αφού το 4% δεν είναι οριοθετημένο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολούμαστε με το ιδιοκτησιακό των ακινήτων, πολύ δε περισσότερο δε γράφουμε είδος δικαιώματος και ποσοστό. Επί ακινήτων δίνουμε βεβαιώσεις. Μηχανικοί είμαστε και το αντικείμενό μας είναι ο τεχνικός (πολεοδομικός) έλεγχος του ακινήτου και η βεβαίωση ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΛΑ:

Έχουμε 1 στρέμμα εξ' αδιαιρέτου. 500 εγώ 500 εσύ. Εσύ έχεις αυθαίρετη κατασκευή εγώ έχω ντομάτες (δλδ καμία κατασκευή). Εάν εγώ θέλω να το μεταβιβάσω, ο μηχανικός τι θα βεβαιώσει?

 

Αυτό λέω παραπάνω, ότι εφόσον έστω και 1 έχει ατακτοποίητες αυθαιρεσίες, δε μπορούμε να δώσουμε βεβαίωση, γιατί το ποσοστό του ιδιοκτήτη ΔΕΝ προσδιορίζεται σε συγκεκριμένο ΑΒΓΔ, αλλά είναι γενικά 4% των συνολικών στρεμμάτων.

 

Έχω κάπου λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που το διαμερισμα ειναι συμφωνα με τα εγκεκριμενα σχεδια αλλα το μπαλκονι ειναι μεγαλυτερο κατα ενα μετρο στο πλατος (αντι για 13 μετρα ειναι 14 ) Δινουμε βεβαιωση ? Ποια ειναι η γνωμη σας?

Αποριας αξιον....

Ποτε ειναι κατασκευασμενη η αδεια? Σε ποιον ΓΟΚ υποκειται...?

Υπηρχε τοτε στο ΓΟΚ συγκεκριμενο ποσοστο επι της συνολικης δομησης που να πρεπει να ειναι ΜΕΓΙΣΤΟ το εμβαδον των εξωστων?

Απο Πολεοδομια Θεσσαλονικης με ειπανε πως ειδικα για παλιες οικοδομες που υποκεινται σε ΓΟΚ 55, δεν υπηρσε ο ορος ΔΟΜΗΣΗ παρα μονο ΚΑΛΥΨΗ και ΟΓΚΟΣ

Επομενως, απο τη στιγμη που δεν υπαρχει ορος ΔΟΜΗΣΗ, δεν υπηρχε ενα μεγιστο επιτρεπομενο ποσοστο της ΔΟΜΗΣΗΣ για εξωστες....

 

Απο την αλλη, οι εξωστες, συμφωνα παλι με την ιδια υπαλληλο, δεν ειναι της ιδιοκτησιας σου αλλα κοινοχρηστοι, απλως εχεις προσβαση εσυ απο τη δικη σου ιδιοκτησια και μονο...

Η οριζοντια ιδιοκτησια για την οποια εσυ βεβαιωνεις για τη μεταβιβαση ειναι ΜΟΝΟ εντος του εγκεκριμενου ογκου του κτηριου, ενω οι εξωστες ΟΧΙ....

Δεν μεταβιβαζεις εξωστες, δεν βεβαιωνεις εξωστες....

 

Παρολα ταυτα, στη βεβαιωση αναφερεις οτι δεν υπαρχουν αυθαιρετες χρησεις και κατασκευες που να επηρεαζουν καλυψη/δομηση/υψος της ιδιοκτησιας, εγκατεστημενες αυθαιρετες χρησεις και οτι η ιδιοκτησια υφισταται νομιμως, βασει παρ.1 αρ.23 ΓΟΚ 85. Και στο συγκεκριμενο εδαφιο αναφερει οτι υφισταται νομιμως εφοσον εχει νομιμη οικοδομικη αδεια... Η οικοδομικη αδεια φερει συγκεκριμενες διαστασεις εξωστων, αν παραβιαστουν επηρεαζουν την ιδιοκτησια....?

Σε αυτο το τελευταιο δεν μπορω να σου απαντησω...

 

Παντως, παρομοια περιπτωση που ειχα εγω, το εριξα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο και το μικρυνα στις διαστασεις της αδειας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.