Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Απλως, σκεψου οτι βεβαιωνεις 3 πραγματα...

-Μη υπαρξη αυθαιρεσιων που να επηρεαζουν δομηση, καλυψη και υψος

-Μη υπαρξη αυθαιρετων χρησεων

-Οτι δεν ανηκει σε καποια απο τις εξαιρεσεις της παραγραφου 3 του αρθρου 24 (νομιζω) και οτι υφισταται νομιμως κατα αρθρο23, παρ1, του ΓΟΚ85

 

Ο τελευταιος στη συγκεκριμενη παραγραφο του αρθρου αναφερει οτι υφισταται νομιμως οταν φερει νομιμη αδεια. Οταν καποια πραγματα πραγματοποιηθηκαν κατα παραβαση της αδειας, ακομα και αν ο ΓΟΚ εκεινης της εποχης δεν περιοριζε ως προς τα εμβαδα των εξωστων, δε θα επρεπε να νομιμοποιηθουν οι παραβασεις?

 

Το καλο εν προκειμενω ειναι οτι δεν μεταβιβαζονται εξωστες με τη μεταβιβαση αυτοτελους οριζοντιας ιδιοκτησιας αλλα μονο οτι βρισκεται στον εγκεκριμενο ογκο του κτηριου....

 

Σε δικη μου περιπτωση που εχω διαμερισμα οικοδομης καθ ολα νομιμο, με την οικοδομη ομως να εχει παραβιασει τις πλαγιες αποστασεις, τι κανω?

Υπερβασεις δομησης, καλυψης και υψους δεν εχω...

Αυθαιρετες χρησεις δεν εχω...

Υφισταται νομιμα ομως? Νομιμη αδεια εχει, αλλα η χωροθετηση του βασει αυτης ειναι εντελως διαφοροποιημενη....

 

Τι κανουμε εδω?

Υπογραφουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εάν δηλώσεις πως το διαμέρισμα δεν έχει αυθαιρεσίες που να επηρεάζουν τη δόμηση, την κάλυψη και το ύψος, γιατί να μην υπογράψεις? Δεν ξέρω... προσωπικά θα ήταν απόφαση της στιγμής. Αφού αυτά που δηλώνω ΙΣΧΥΟΥΝ!!!! Ίσως έγραφα την παρανομία που έχει, η οποία όμως ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ αυτά που θέλει το υπόδειγμα και να έδινα τελικά τη βεβαίωση.

 

Ε... μία λίγο κουτή ερώτηση... Εάν η άδειά μας είναι πριν το '85, την πρόταση που λέει στο υπόδειγμα "υφισταται νομιμως κατα αρθρο23, παρ1, του ΓΟΚ85" την βάζουμε, την παραλείπουμε ή βάζουμε τον ΓΟΚ που ίσχυε όταν βγήκε η άδεια???

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια απορια εχω κι εγω....

Αν και νομιζω πως η φραση "Αν εχει ανεγερθει με νομιμη αδεια και συμφωνα με τους ορους αυτης" που εμφανιζεται πρωτα πρωτα στην παρ.1 του αρ.23 του ΓΟΚ 85 περιλαμβανει τους ορους και το ΓΟΚ που ισχυε κατα το χρονο εκδοσης της τοτε αδειας...

 

Νομιζω... Θα ηθελα παντως να ακουσω και αλλες αποψεις....

 

Γιατι αν αφαιρεσω αυτην την παραγραφο, τοτε θα μπορεσω να βεβαιωσω για το διαμερισμα που ειναι σε οικοδομη με λαθος τοποθετηση, μιας και αυτο καθεαυτο δεν θα εχει αυθαιρεσιες....

Αλλα δεν θα υφισταται νομιμως γιατι δεν θα εχει ανεγερθει συμφωνα με τους ορους της αδειας...

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι... μάλλον δεν κατάλαβες. Εγώ ρωτάω συγκεκριμένα για τη φράση "υφισταται νομιμως κατα αρθρο23, παρ1, του ΓΟΚ85". Τη φράση "εχει ανεγερθει με νομιμη αδεια και συμφωνα με τους ορους αυτης" δε μπορείς να την αφαιρέσεις!

Link to comment
Share on other sites

Μα η φραση αυτη δεν ειναι απο τη βεβαιωση νομιμοτητας...

 

Απο την παρ.1 του αρ.23 του ΓΟΚ 85 ειναι...

 

Αν ριξεις μια ματια θα καταλαβεις τι λεω...

 

Οποτε αναφεροντας οτι υφισταται νομιμως κατα αρ.23, παρ.1 ΓΟΚ 85, συμπεριλαμβανεις και το οτι χτιστηκε με ορους δομησης του τοτε ισχυοντος ΓΟΚ...

Αν αφαιρεθει, ειναι αλλο θεμα... Παντως επιφυλασσομαι στο κατα ποσον μπορεις να παραλλαξεις το περιεχομενο της βεβαιωσης αυτο καθεαυτο...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε δίπλα-δίπλα το υπόδειγμα του ΤΕΕ και το δείγμα βεβαίωσης που ανέβασε κάποιος συνάδελφος από το ηλεκτρονικό σύστημα

 

tpanag, μήπως θυμάσαι σε ποιό θρέντ ή πόστ ανέβασε ο συνάδελφος τη βεβαίωση του ηλεκτρονικού συστήματος;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θας μας τρελανει το Υπεκα ,

αφου δεν ειναι αυθαιρεσια το να μην κατασκευαστει καποιος εξωστης που φαινεται στην αδεια (το Υπεκα νομιζω οτι στηριζεται στο γεγονος οτι δεν μετρουν στην καλυψη ,δομηση κτλ)

Τοτε γιατι να ειναι αυθαιρεσια με την ιδια λογικη η κατασκευη ενος επιπλεον εξωστη...?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σου...Μίλησες φέρνοντας παράδειγμα το υποστύλωμα. Σε περίπτωση που το κλιμακοστάσιο άλλαξε θέση;

Επίσης μια διευκρίνηση. Τα φύλλα καταγραφής αναφέρονται σε "υπέρβαση δόμησης/κάλυψης". Μιλούν για υπέρβαση = εξάντληση της δόμησης/κάλυψης ενός οικοπέδου ή αυτών που αναγράφονται στην Ο.Α.;

Πχ. Οικόπεδο με δόμηση 400 τ.μ. και κάλυψη 300 τ.μ. έχει κτίσματα των 100 τ.μ. και των 150 τ.μ. εξ αποτυπώσεως. Υποθέτουμε πως οι Ο.Α. αναγράφουν 85 τ.μ. και 130 τ.μ.

Έχουμε δηλαδή, υπέρβαση δόμησης/κάλυψης των Ο.Α., αλλά όχι του μεγίστων τιμών του οικοπέδου.

 

Αν το κλιμακοστασιο αλλαξε θεση, κλαφτα Χαραλαμπε....

Ποσο μαλλον αν επηρεαζει και τα εμβαδα των υπολοιπων ιδιοκτησιων....

Κανονικα, επειδη επηρεαζει ΑΜΕΣΑ και τη στατικοτητα ολου του φορεα, πας για νομιμοποιηση...

 

Για το 2ο κομμάτι, έχεις κάποια άποψη;

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Πας για νομιμοποιηση των κατασκευων σου, ως προς τις πραγματικες καταστασεις, πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.