Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Inzaghi

 

Απο οσο γνωριζω οι ξωστες δεν μετρουν στην καλυψη οποτε συμφωνα με τα οριζομενα του νομου εφοσον το διαμερισμα ειναι καθ'ολα νομιμο ,

δεν εχω ουτε υπερβαση δομησης , καλυψης , υψους, ουτε αλλγη χρησης... οποτε...?

 

''Παντως, παρομοια περιπτωση που ειχα εγω, το εριξα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο και το μικρυνα στις διαστασεις της αδειας...''

Τι εννοεις οτι εκανες σε παρομοια περιπτωση..?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αδεια προεβλεπε εξωστη 0,70Χ0,80 και κατασκευαστηκε 2,30Χ0,80

Η αδεια του 1970...

Καλα τα θεωρητικα της πολεοδομιας αλλα εγω προκειμενου να ειναι 100% σιγουρος για τη βεβαιωση που θα χορηγησω, με τη συμφωνη γνωμη αγοραστη και πωλητη προχωρησα στην κατεδαφιση του πλεοναζοντος τμηματος του εξωστη....

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αλλα στην δικη μου περιπτωση μιλαω για προβολο σε διαμερισμα 2ου οροφου που κατα μηκος επρεπε να σταματαει 1 μ πριν την ακρη της πολυκατοικιας και στην πραξη φτανει μεχρι την ακρη . Τα αλλα ολα ισχυουν οπως τα προανεφερα ....Σ΄αυτη την περιπτωση δινω βεβαιωση ή τον βαζω αν θελει βεβαια να το τακτοποιησει με 500 ....και αν δεχτει τι αμοιβη θα του παρω αν του πω 1569 ++τα λοιπα , θα παθει εμφραγμα..

 

Για την βεβαιωση αν ειναι ολα ενταξει του ζητησα 300 +φπα και συμφωνησε

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μπορούσα (και να ήθελα) να έδινα ηλεκτρονική βεβαίωση, γιατί το λεκτικό με το οποίο βγαίνει αυτή, δεν καλύπτει ούτε συμβολαιογράφο ούτε υποθηκοφύλακα.

 

tpanag, δηλαδή τι δεν κάλυπτε από το "λεκτικό" τους συμβολαιογράφο και υποθηκοφύλακα (αν επιτρέπεται);

Link to comment
Share on other sites

Και πως να το τακτοποιησεις οταν ισως θα μπορουσε να νομιμοποιηθει?

Θα βγαλεις οικοδομικη αδεια για ολη την οικοδομη για αυτην την προσθηκη?

 

Εχεις ιδεα ποσο θα διαρκεσει η εκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi

 

 

Θεωρω πως αφου δινεται η δυνατοτητα θα το παω με τον 4014 και θα του βγαλει προστιμο ενα 500αρικο αλλα τι αμοιβη να ζητησω αν του πω 1569+ κτλ θα φριξει

 

Παντως σε μια τετοια περιπτωση τι κανουμε δινουμε βεβαιωση χωρις να τακτοποιηθει το μπαλκονι εφοσον προκειτε για μικρη παραβαση αναλυτικου?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δε θα εδινα....

Η τουλαχιστον θα το εψαχνα απο 1002 μεριες, διαβαζοντας τον αντιστοιχο ΓΟΚ που υποκειται η οικοδομη, να δω τι αναφερει σχετικα με εξωστες, ποσοστα κλπ...

 

Υπαλληλος Πολεοδομιας μου ειπε πως δε με αφορουν οι εξωστες γιατι δεν μεταβιβαζονται με την οριζοντιο ιδιοκτησια μου...

 

Δεν ξερω.... Θα το σκεφτομουν πολυ σοβαρα...

 

Μη σου απαντησω κατι ελαφρα τη καρδια τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις απλα αφου οι εξωστες δεν μετρουν στην καλυψη του κτιριου συμφωνα με τον νομο δεν εχω ουτε υπερβαση δομησης καλυψης κτλ αρα γενικα το λεω τωρα τα μπαλκονια γιατι να τα περιλαμβανουμε ?

 

Δηλαδη οπως λεει και το παραδειγμα του Υπεκα για την μη κατασκευη καποιου εξωστη δεν ειναι αυθαιρεσια για τον 4014 επειδη δεν επηρρεαζεται η καλυψη κτλ... το ιδιο δεν ισχυει αν κατασκευαστει και ενας εχτρα?

Link to comment
Share on other sites

tpanag, δηλαδή τι δεν κάλυπτε από το "λεκτικό" τους συμβολαιογράφο και υποθηκοφύλακα (αν επιτρέπεται);

 

Βάλε δίπλα-δίπλα το υπόδειγμα του ΤΕΕ και το δείγμα βεβαίωσης που ανέβασε κάποιος συνάδελφος από το ηλεκτρονικό σύστημα και θα καταλάβεις αμέσως και μόνος σου. Για την ακρίβεια δε με καλύπτει ούτε εμένα. Αυτό το πράγμα δεν το σφραγίζω όπως είπα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο οι συμβολαιογράφοι και οι υποθηκοφύλακες θα δέχονται τις "χειρόγραφες" δηλώσεις μου, αυτές θα δίνω. Όοοοοταν μου επιστραφεί κάποια δήλωση ή υποχρεωθώ με άλλο τρόπο να κάνω-δίνω την ηλεκτρονική του ΤΕΕ, τότε θα δω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.